Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zabrali dzieciom misia. Dlaczego w Raciborzu nie powstaje Rodzinny Ogród Rekreacji?

  • Mieszkańcy blokowisk przy Żorskiej i Katowickiej z utęsknieniem wyczekiwali rozpoczęcia budowy Rodzinnego Ogrodu Rekreacji (nazywanego wcześniej parkiem Zachodnim).
  • Poprzedni włodarz wystarał się w Warszawie o dotację do budowy na 8 mln zł. Przed wiosennymi wyborami pokazywał wizualizacje nowego parku.
  • Budowa nowego parku miała ruszyć tego lata.
Zabrali dzieciom misia. Dlaczego w Raciborzu nie powstaje Rodzinny Ogród Rekreacji?
Zjeżdżalnia w kształcie wielkiego misia miała być centralnym punktem placu zabaw w nowym parku. Postać misia wybrali w konkursie uczniowie szkół raciborskich

Znajdą coś lepszego niż park

Dzięki zapytaniu radnej Katarzyny Dutkiewicz, które złożyła na początku nowej kadencji, już wiadomo, że Miasto odłożyło na półkę projekt firmowany przez Polowego. Odpowiedzi udzieliła radnej zastępczyni prezydenta - Małgorzata Rudnicka-Głowińska.

Wskazała, że w tym roku urząd nie podejmie się realizacji zadania, a dodatkowo próbuje rządową dotację skierować na inny cel, zaproponowany przez magistrat. Jaki? Tego pani wiceprezydent nie podała radnej. Dutkiewicz mówiła Nowinom, że na nowy park czekają na osiedlach. Miasto postawiło pod kościołem Matki Bożej kilka tablic z wizualizacjami nowego obszaru rekreacji. Na prezentację prezydenta przyszły dzieci z SP18.

Urząd wcześniej urządził konkurs dla raciborskich uczniów, żeby zaproponowali, jak ma wyglądać centralny punkt placu zabaw w parku. Dzieci wybrały misia.

Prezydent Wojciechowicz na sesji krytykował pomsył z nowym parkiem w Raciborzu

Ośmiomiesięczny rok

Na czerwcowej sesji, kiedy prezydent Jacek Wojciechowicz krytykował politykę finansową swego poprzednika w urzędzie, pogardliwie wypowiadał się o „chińskim misiu”, na którego stawiał m.in. Dariusz Polowy.

Przewodniczący rady miasta Mirosław Lenk przypomniał, że był i jest sceptyczny do angażowania środków budżetowych w inwestycje, nazywane przezeń cukierkami. Od dawna przestrzega, że na utrzymanie kolejnych obiektów komunalnych, nie będzie stać podatników.

Wojciechowicz skomentował parokrotnie w mediach i na spotkaniach z radnymi, że budżety 2024 skrojono tak, jakby rok trwał tylko 8 miesięcy. Radny Dariusz Polowy uspokajał, że warto zaczekać do końca roku, by poddawać plan finansów miejskich tak ostrej krytyce. Liczy, że budżet - mimo ponurych wizji następcy - zbilansuje się w sposób bezpieczny dla Miasta.

Plac zabaw, który zaplanowano w Rodzinnym Ogrodzie Rekreacji

Zmniejszyć dziurę do minimum

Nowy prezydent na razie skupił się na oszczędzaniu, gdzie tylko się da. Najkosztowniejsze są śmiałe pomysły inwestycyjne Polowego, stąd Jacek Wojciechowicz zrezygnował już z jednego centrum przesiadkowego, wycofuje się z budowy parku przy sanktuarium i wstrzymał plany budowy nowej hali sportowej w szkole w Studziennej.

Zapowiada, że z dziury budżetowej, którą na początku oszacował na poziomie 70 mln zł, zejdzie do kwot, z którymi Miasto przetrwa rok budżetowy bez finansowej wywrotki.

Opozycja nie zgadza się z prognozami Jacka Wojciechowicza. Były wiceprezydent Dominik Konieczny uważa, że włodarz prezentuje typową retorykę dla środowiska Platformy Obywatelskiej i niegdysiejszego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Ten zasłynął stwierdzeniem, że pieniędzy nie ma i nie będzie.

AUDIO: Prezydent Jacek Wojciechowicz o budżecie Raciborza i "mistrzach" w pozyskiwaniu dofinansowań.

Jacek Wojciechowicz o chińskim misiu.mp3

Ludzie

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rozeźlon (31.0. * .184) 10.07.2024 07:48

Jak po tym wszystkim Jacula zgarnie reelekcję, to już nie wierzę w ten podgłubczycki padół igraszkowy. Każda inwestycja do olania, a ulic też robić nie trzeba - Defender z bramy UMu da sobie radę.

~Ech (46.204. * .158) 10.07.2024 07:38

Nie dziękuję. Zmniejszyć wydatki na pensję rządzących i radnych.

~BetonowyTadek (83.4. * .219) 09.07.2024 22:35

Wpierw mieszkańcy głosowali za betonowym kandydatami Wojnara, a teraz zdziwieni, że nie ma i nie będzie.