Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niesamowite! Drzewiec sztandarowy OSP Krzanowice powraca po latach na swoje miejsce [ZDJĘCIA]

Zaginiony w trakcie wojennej zawieruchy drzewiec sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzanowicach powrócił na swoje miejsce. Przekazała go Brygida Abrahamczyk, była radna powiatowa, a obecnie przewodnicząca miejscowego DFK, podczas uroczystości 135-lecia jednostki. Był to prezent od niej i jej męża Manfreda, byłego burmistrza tej gminy.

Niesamowite! Drzewiec  sztandarowy OSP Krzanowice powraca po latach na swoje miejsce [ZDJĘCIA]mad
Brygida Abrahamczyk przekazała drzewiec na ręce prezesa OSP Krzanowice Martina Lamli

Powrót po latach

Historia drzewca sięga 1929 roku, kiedy to został on ofiarowany OSP wraz z flagą. Od tamtego czasu był świadkiem wielu wydarzeń, aż do czasów II wojny światowej, gdy zaginął w trakcie tego okresu. Po latach poszukiwań i zasłyszanych opowieściach odnalazł się na aukcji internetowej, wystawiony przez mieszkankę Krakowa.

Brygida Abrahamczyk, była radna powiatowa i obecna przewodnicząca lokalnego DFK, wraz ze swoim mężem, postanowili zakupić ten artefakt, gdy tylko dowiedzieli się o aukcji, aby przywrócić go do społeczności Krzanowic. Podczas uroczystości z okazji 135-lecia OSP Krzanowice osobiście przekazała drzewiec strażakom, podkreślając jego historyczne znaczenie.

Drzewiec, wraz z flagą, został pierwotnie podarowany OSP Krzanowice w 1929 roku, kiedy to jednostka świętowała 40-lecie istnienia. Obok niego trafiły także inne cenne artefakty, jak hełm i mundur bojowy, które do dziś są częścią zbiorów strażackiej remizy. Prezes OSP Krzanowice, Martin Lamla, w rozmowie z Nowinami zaznaczył, że odzyskanie drzewca jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla historii jednostki i lokalnej społeczności.

- To cenna część naszej historii. Niebywałe, że po tylu latach udało się go odnaleźć - podkreślał prezes Lamla podczas uroczystości. Drzewiec zostanie umieszczony w gablocie strażackiej remizy, gdzie będzie mógł być podziwiany przez członków OSP oraz odwiedzających. Flaga jest nadal używana przez strażaków podczas uroczystości, choć nie na oryginalnym drzewcu.

Deszcz nie przeszkodził w świętowaniu

Przekazanie drzewca nastąpiło podczas 135-lecia OSP Krzanowice, które miejscowa jednostka świętuje od piątku. Niestety, podczas oficjalnych uroczystości w niedzielę 7 lipca, pogoda nie dopisała i przelotnie padał deszcz. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele, po której zaproszeni goście udali się na obiad. Następnie odbył się przemarsz spod jednostki OSP na farskie ogrody, gdzie miały miejsce uroczystości jubileuszowe. W trakcie ceremonii przyznano liczne odznaczenia, w tym srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który trafił do jednostki z czeskich Strahovic. Stefan Kaptur, szef powiatowych struktur związku OSP oraz wiceszef oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, podkreślił, że medal ten jest wyrazem uznania za współpracę rozwijaną m.in. ze strażakami z Krzanowic. Podczas uroczystości przekazano również proporzec krzanowickiej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

Minister podziwia za poświęcenie, a burmistrz chwalił za wzorową pracę

Na jubileuszowe uroczystości swój list przesłał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, który został odczytany przez posłankę Gabrielę Lenartowicz. Minister napisał, że „to piękny jubileusz” i podkreślił, że jest to historia wielu pokoleń członków OSP, którzy budowali bezpieczeństwo przeciwpożarowe lokalnej społeczności. - W tym czasie przeprowadziliście tysiące udanych akcji, uratowaliście życie wielu osób - podkreślił w liście. Zauważył, że choć na przestrzeni lat zmieniały się metody walki z pożarami, postawa strażaków pozostała niezmienna.

- Każdego dnia dajecie przykład poświęcenia i oddania na rzecz swojej małej Ojczyzny - dodał.

Wśród składających życzenia był także burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. - Macie piękną historię, wiele dokonań. Zrobiliście dużo dobrego dla naszych mieszkańców - powiedział. Włodarz gratulował z okazji 135-lecia oraz życzył, aby przyszłość była owocna i aby jednostka nadal mogła się rozwijać. Podziękował również za działania strażaków, podkreślając, że działają modelowo.

Historia OSP Krzanowice

Początki OSP Krzanowice datuje się na 1889 rok, o czym świadczą dokumenty. Założycielem jednostki był właściciel browaru i palarni kawy, Józef Franke. Powstanie straży było następstwem pożaru, który nawiedził Krzanowice w lutym tego samego roku. Na wyposażeniu pierwszej straży znalazł się drewniany wóz z sikawką oraz niezbędny osprzęt. Pierwszą siedzibą straży była niewielka przybudówka przy domu Kuballi. W 1935 roku wybudowano remizę strażacką przy ulicy Moravskiej, w której strażacy działają do dziś. Podczas II wojny światowej straż pożarna aktywnie działała, likwidując zagrożenia. Jednak po wkroczeniu wojsk radzieckich w 1945 roku działalność straży została zawieszona z powodu rozgrabienia i zniszczenia sprzętu. Mieszkańcy nie zrezygnowali – dwa lata później grupka osób ponownie zaczęła działać, stopniowo zdobywając sprzęt ratowniczo-gaśniczy, w tym motopompę, kilka hełmów i trzy odcinki węży. Dziś jednostka świętuje 135 lat istnienia.


Dzień wcześniej strażacy w ramach jubileuszu zorganizowani zawody "Żelazny jak Strażak". Relacja TUTAJ.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Brygida Abrahamczyk

Była radna Powiatu Raciborskiego.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Manfred Abrahamczyk

Były burmistrz Krzanowic.

Stefan Kaptur

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pawlik84 (83.22. * .83) 08.07.2024 09:47

Piękny gest Państwa Abrahamczyk.
Dziękujemy.