Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy

Jak co roku, 10 maja, rozpoczelismy w naszej Uczelni proces rekrutacji kandydatów na pierwszy rok studiów. Oferujemy bardzo bogatą propozycję kierunków studiów dla chętnych w różnym wieku (https://akademiarac.edu.pl/rekrutacja/kierunki/). Na zdobycie wyższego wykształcenia, zmianę zawodu nigdy nie jest za późno. Akademia kształci w zakresie nauk stosowanych. Nauki stosowane to nauki praktyczne, których zadaniem jest poszukiwanie zastosowania osiągnięć badaczy. Nauki te są fundamentem działalności uczelni zawodowych – takich, jak raciborska Uczelnia – które kształcą na praktycznych profilach studiów.

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy

Misją Akademii jest kształcenie na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. W tym obszarze powinniśmy rozwijać się wspólnie z naszym regionem i nieustannie dostosowywać ofertę studiów do specyfiki potrzeb lokalnego rynku pracy. Region w tym przypadku traktujemy jako kilka powiatów, z którymi sąsiadujemy. Można powiedzieć, że Uczelnia „rośnie” wraz z otoczeniem, na które wywiera stały wpływ.

Wybór kierunku studiów. Trudna decyzja?

Jednym ze źródeł informacji o potrzebach lokalnego rynku pracy jest aktualizowany corocznie barometr zawodów. Jest to krótkookresowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach, realizowana na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Barometr jest badaniem jakościowym, realizowanym raz w roku. Powstaje w trakcie paneli eksperckich, które odbywają się w poszczególnych powiatach. Uczestnicy wspólnie analizują, jak będzie wyglądała sytuacja w każdym zawodzie. W trakcie dyskusji grupowej wykorzystują posiadaną wiedzę i doświadczenie, posiłkują się także statystykami (liczbą zarejestrowanych bezrobotnych, liczbą ofert prac zgłoszonych do Centralnej Bazy Ofert Pracy, liczbą absolwentów). Eksperci decydują, do której kategorii zostanie zaklasyfikowany dany zawód.

Barometr zawodów – Jak to działa?

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W ramach zawodów deficytowych wyróżnia się również zawody z dużym deficytem.

Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Zawody nadwyżkowe z kolei, to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Do czego służy barometr? Dlaczego warto analizować aktualne dane?

Dane z barometru mogą posłużyć do planowania kariery zawodowej, ponieważ wskazują, w jakich zawodach warto się kształcić oraz informują o najlepszych perspektywach pracy zawodowej.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce. Analizując zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach w powiecie raciborskim oraz w sąsiadujących powiatach możemy stwierdzić, że oferta kształcenia Akademii Nauk Stosowanych doskonale wpisuje się w potrzeby pracodawców. Studia w naszej Uczelni gwarantują zdobycie zawodu, który umożliwi szybkie znalezienie pracy. Szczegóły zapotrzebowania na określone zawody zamieszczono w tabeli.

Przykłady zapotrzebowanie na określone zawody według powiatów

Źródło: https://barometrzawodow.pl

Tekst sponsorowany