Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hańba czy sprzątanie po rządach PiS? Posłowie Paweł Jabłoński i Marek Krząkała o konsultacjach polsko-niemieckich z udziałem Donalda Tuska i Olafa Scholza

Parlamentarzyści z naszego regionu mają skrajnie odmienny punkt widzenia na relacje polsko-niemieckie. Poseł Paweł Jabłoński (PiS) zarzuca polskiemu premierowi uległość wobec kanclerza Niemiec, a rezygnację z reparacji wojennych uważa za hańbę. Poseł Marek Krząkała (KO) twierdzi, że to czysta demagogia, bo Paweł Jabłoński, jak i reszta parlamentarzystów z PiS, doskonale wie, że z prawnego punktu widzenia temat reparacji jest zakończony.

Hańba czy sprzątanie po rządach PiS? Posłowie Paweł Jabłoński i Marek Krząkała o konsultacjach polsko-niemieckich z udziałem Donalda Tuska i Olafa ScholzaKrystian Maj KPRM, X, arch. Nowiny.pl
Donald Tusk, Olaf Scholz, Paweł Jabłoński, Marek Krząkała

2 lipca odbyły się pierwsze od 2018 r. międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie. Premier Donald Tusk zaakceptował fakt, że z punktu widzenia Niemiec, temat reparacji został prawnie uregulowany. Z kolei kanclerz Olaf Scholz ogłosił m.in., że "Niemcy postarają się zrealizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji" oraz że w Berlinie powstanie dom polsko-niemiecki, który upamiętni polskie ofiary II wojny światowej i niemieckiej okupacji.

"Donald Tusk przestał być szefem polskiego rządu"

Poseł Paweł Jabłoński z naszego regionu (były wiceminister spraw zagranicznych) twierdzi, że polsko-niemieckie konsultacje przejdą do historii "jako dzień uległości, dzień kapitulacji rządu Donalda Tuska wobec rządu Olafa Scholza".

- Wczoraj na konferencji prasowej Donald Tusk przestał być szefem polskiego rządu, a stał się rzecznikiem rządu Republiki Federalnej Niemiec - powiedział Paweł Jabłoński podczas konferencji prasowej, 3 lipca 2024 r.

Zdaniem Pawła Jabłońskiego, w relacjach polsko-niemieckich brakuje symetrii, czego przykładem ma być podejście do kwestii migracji (zapowiedź utrzymania kontroli niemieckich na granicy z Polską i brak kontroli po stronie polskiej), mniejszości (mówi się o mniejszości niemieckiej w Polsce, ale tylko o społeczności polskiej w Niemczech), czy reparacji.

- Myślę, że nawet Niemcy nie spodziewali się, że pójdzie im w Polsce z tym rządem tak łatwo - skomentował Paweł Jabłoński.

"PiS mamił społeczeństwo tematem reparacji"

Zgoła przeciwnego zdania jest poseł Marek Krząkała z Rybnika, wiceprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. Marek Krząkała uważa, że Paweł Jabłoński uprawa demagogię, albowiem rząd PiS "mamił tematem reparacji społeczeństwo", a na poziomie formalnym "nigdy nie skierował wniosku o wypłatę reparacji", ograniczając się jedynie do kwestii zadośćuczynienia.

- Rząd PiS zniszczył relacje polsko-niemieckie i ochłodził dialog dobrosąsiedzki. Z tematu reparacji uczyniono element kampanii politycznej, podczas gdy rząd PiS doskonale wiedział, że z prawnego punktu widzenia reparacje są tematem zamkniętym i pan poseł Paweł Jabłoński, jako prawnik, też doskonale o tym wie

- mówi Nowinom Marek Krząkała.

Marek Krząkała dodaje, że forma zadośćuczynienia ofiarom II wojny światowej z moralnego punktu widzenia nigdy nie będzie wystarczająca, "natomiast doceniamy fakt, że powstaje koncepcja budowy domu polsko-niemieckiego, na który złoży się pomnik, dom ze stałą wystawą poświęconą polskim ofiarom II wojny światowej, który to dom będzie jednocześnie centrum spotkań tych ludzi, którzy przyczynią się do ożywienia dialogu polsko-niemieckiego".

"Nie da się naprawić w jeden dzień tego, co PiS niszczył przez osiem lat"

Poseł z Rybnika uważa, że polsko-niemieckie konsultacje należy traktować jako nowe otwarcie. - Nie da się naprawić w jeden dzień tego, co PiS niszczył przez osiem lat. Traktujemy te konsultacje jako powrót do intensywnego dialogu na wielu płaszczyznach. Konsultacje rządowe będą się odbywać co roku.

- Od 60 lat, od listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, którego współautorem był znany w Rybniku kardynał Kominek, staramy się z niemieckim sąsiadem unormować nasze relacje. Współpracujemy na wielu płaszczyznach, o czym świadczy "Traktat o dobrej współpracy i przyjaznym sąsiedztwie" z 1991 r. Gdyby nie działania PiS-u, bylibyśmy o wiele bardziej do przodu. Na szczęście rząd PiS-u nie zdołał zniszczyć naszych powiązań gospodarczych. Niemcy nadal są naszym głównym partnerem handlowym. Łączy nas wiele. O trudnych tematach rozmawiamy, ale nie w taki sposób, jak rząd PiS, który skłócił nas z Niemcami i Unią Europejską, a gdyby rządził dalej, to wyprowadziłby nas z Unii, co jest skrajnie nieodpowiedzialną postawą w kontekście wojny na Ukrainie - dodaje poseł Marek Krząkała.


O kwestii reparacji poseł Marek Krząkała mówił obszernie w wywiadzie dla Nowin przed wyborami parlamentarnymi:

Polityka została tak obrzydzona, że ludzie nie chcą o niej słyszeć. A to jest złe...

Ludzie

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

55 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .2) 07.07.2024 04:40
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Polak po przeczytaniu tego razem na całe szczęście dochodzę do wniosku że zmanipulowanych przez PiS jest co rusz to mniej a to już jest jakieś światełko w tunelu.

~do_trolla_nizej (217.138. * .50) 06.07.2024 15:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

na razie ty biedaku robisz to co putin chce a my pis pogoniliśmy czy ci się to podoba czy nie i nigdy już nie wróci

~Naturlich (5.173. * .23) 06.07.2024 14:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Interesują na wielkie Niemcy tylko teraz
z Tuskiem jest to do zrobienia. Polacy będą robić to na co im pozwolimy.

johnnys 06.07.2024 13:20
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~pis_do_wora_a_wór (5.184. * .5) 06.07.2024 12:07
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Naturlich (46.112. * .31) jedyny twój słuszny kierunek w życiu to wschód
pultin czeka na takich jak ty zmanipulowanego przez pis polaczka

~nie_lubię_pis (193.169. * .48) 06.07.2024 12:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Polak (77.222. * .231) Ty i kto jeszcze ?

~BrawoJa (45.128. * .202) 06.07.2024 10:15
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Kto jeszcze wierzy i słucha w ogóle pis-arów?
Dla mnie to najgorszy okres w historii Polski i bardzo dobrze, że bezpowrotnie się skończył a winny pójdą siedzieć
Tyle co pis zniszczył nie tylko gospodarczo ale też poróżnił ludzi jak nikt dotąd i kto się z tego najbardziej cieszy trolle?
putin

Znany6 06.07.2024 00:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Polak (77.222. * .231) 05.07.2024 23:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po przeczytaniu artykułu, a potem wszystkich komentarzy, dochodzę do wniosku, że wśród piszących jest raptem dwóch prawdziwych Polaków.

~Dziś (45.128. * .202) 05.07.2024 21:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne.

tak jak te tutejsze komentarze pisowskich trolli typu bobo i objektywny

~Papier (78.31. * .26) 05.07.2024 21:26
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zdziwieni (46.112. * .18) 05.07.2024 20:53
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kandogan (45.128. * .202) 05.07.2024 19:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

najlepszy kolega kaczora organ bawi u putina
to prawda, że pis wszystko potrafi spartolić nawet normalnych przyjaciół nie potrafi sobie znaleźć
no ale czego się spodziewaliście po tych oszustach

~Naturlich (46.112. * .31) 05.07.2024 19:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

POlityka PO czyli POlski hamie uklęknj po przed Niemieckim panem

~cfgh1 (178.219. * .65) 05.07.2024 19:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Niekiedy zastanawiam się, czy pan poseł Jabłoński jest naprawdę takim ignorantem czy po prostu bredzi to co bredzi bo musi? Polska zrzekła się reparacji za 15 % tego, co w ramach reparacji dostał ZSRR. A ponieważ III RP przejęła wszelkie zobowiązania PRL, a polityce międzynarodowej obowiązuje zasada, że pacta sunt servanda (umowy należy dotrzymywać), to od Niemiec formalnie nic się nam nie należy. I durniem jest ten, kto uważa inaczej. Niestety,ale tak jest. Sensownym byłoby występować o te 15 % do Rosji, która jest spadkobiercą ZSRR. Ale jakoś PiS o tym dziwnym trafem nie pomyślał. Pan poseł Jabłoński czy Mularczyk również. Populizm i hipokryzja w czystej postaci. Ci ludzie mogą sobie pokrzyczeć by "ciemnemu ludowi" próbować robić wodę z mózgu. Ale nie zrobią kompletnie NIC.

~niewyborca (188.137. * .185) 05.07.2024 15:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oberwator_R - masz rację, może była może nie była, Natomiast pozostaje pytanie dlaczego podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę praw do reparacji wojennych. Odpowiedz na to pytanie ? czy też nie wiesz ?

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .2) 05.07.2024 15:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Obserwator_R a o obozie polskim zagłady w Siemianowicach Śląskich czytałeś , a co o Gorolen Folk czytałeś , a co czytałeś o majątkach Żydów w Zakopanym przez goroli zagrabionych - reasumując spadaj PiS-uarski trolu . Amen

Oberwator_R 05.07.2024 09:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Napisz do niej , zapytaj, będziesz wiedzieć czy była. Mnie daj spokój, na dyskusję z trollami nie mam czasu.

~kingkong (188.137. * .95) 05.07.2024 08:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Obserwator - dyskusja która tutaj się toczy dotyczy też zagadnienia czy Pani Anna Fotyga była w muzeum o którym wspominasz

Oberwator_R 05.07.2024 08:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jestem pewien , że Krząkała nie był w muzeum Powstania Warszawskiego. Można tam zobaczyć film "Miasto Ruin" - widok stolicy z lotu ptaka po zrównaniu jej z ziemią przez Niemców. Gdyby go zobaczył, to na myśl by mu nie przeszło, by się cieszyć z powstania w ramach zadośćuczynienia za nasze straty ludzkie i materialne jakiegoś domu polsko-niemieckiego. To jest faktycznie haniebne. A jako dodatek cytat z 2022r. , który przeczy tezie, że kwestia reparacji jest rozstrzygnięta: "Wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia to historyczny obowiązek Niemiec - prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie. Te roszczenia są w pełni uzasadnione - niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth. Dr Luke Moffett z Queen's University Belfast zwrócił uwagę na to, że polskie starania o uzyskanie reparacji powinny obejmować presję dyplomatyczną i ścieżkę prawną." Takich głosów jest więcej, czyli sprawa nie jest jednoznaczna, a jeśli tak to nie wyobrażam sobie by ktoś , kto czuje się Polakiem nie skłaniał się ku tezie nam przychylnej, czyli że reparacje nam się ciągle należą.

~takpytam (46.204. * .179) 04.07.2024 23:21
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Zdziwieni (188.137. * .213) 04.07.2024 19:45
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nie hit tylko kapiszon, PiS podpisał taką samą umowę w 2022 tiny.pl/dl75v "Polska i Niemcy zawarły porozumienie, które pokrzyżuje plan napisany na Kremlu.
Warszawa ramię w ramię z Berlinem"
I chodzi o zapewnienie dostaw przez Polskę do kluczowej dla Niemiec rafinerii PCK Schwedt oraz wzmocnienia natowskiego łańcucha dostaw paliwa, w tym kwestii rozbudowy sieci rurociągów NATO w ramach systemu CEPS. Amen

~Redakcja_Redakcja (94.254. * .11) 04.07.2024 17:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To jest proszę państwa hit Tusk podpisał z Scholzem aby Niemcy sprawdzali do Polski rosyjska ropę statkami później transportowali polskim rurociągiem do rafinerii niemieckiej tam ja przetwarzali i odsprzedali Polsce . I tak się wykańcza Polskie rafinerie . Dodam tylko że Orlen chciał kupić rafinerię Schwedt teraz za Tuska Polacy będą ją ratować kosztem naszych rafinerii

~Zdziwieni (188.137. * .213) 04.07.2024 13:30
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A może to tylko urojenia Proroka z Żoliborza i jego klakierów o mannie z Nieba, za którą z pokorą będą płacić. sąsiedzi zza Odry , ponieważ Wodz potrzebuje więcej paszy dla ciągle głodnych pelikanów z tuczu TVP , pozdrawiam.

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 13:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To oczywiste, że ktoś to Fotydze podłożył. Pewnie jakiś uśmiechnięty przeciwnik polityczny. Żaden pisowski minister nie byłby w stanie napisać tak długiego i sensownego pisma. Co więcej, żaden z nich nie potrafiłby go ze zrozumieniem przeczytać.

~kingkong (188.137. * .95) 04.07.2024 12:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, nie była w stanie wytłumaczyć, dlaczego jej podpis znajduje się pod pismem o zrzeczeniu się reparacji od Niemiec. - Być może mi ktoś to podłożył - mówi europosłanka. - i na tym zakończymy dyskusję, bo w końcu wszyscy kłamią, tylko pisuary mają rację

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .48) 04.07.2024 12:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Skoro Pis zrzekł się reparacji, dlaczego Tusk nie może o nie walczyć?

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 12:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@kingkong napisałeś: "Pani Fotyga - minister za czasów rządu PIS podpisała się pod dokumentem w którym Polska zrzeka się reparacji ". Więc ty po prostu łżesz. Fotyga nie podpisała dokumentu w którym Polska zrzeka się reparacji. Nie powielaj byle jakich tekstów , jeśli ich nie rozumiesz bo tylko się ośmieszasz.

~kingkong (188.137. * .95) 04.07.2024 12:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Taaa -czyli Podpis Ministra Spraw Zagranicznych w Rządzie Pisu nie ma znaczenia ?
zwykłyobywatel - no wiedziałem, po prostu wiedziałem że końcu wypłynie tutaj osoba Tuska :)

zwykłyobywatel 04.07.2024 11:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zgoła przeciwnego zdania jest poseł Marek Krząkała z Rybnika, wiceprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.super i czyjego interesu ten człowieczek broni.
Może tak referendum na temat reparacji. Skoro Rudzielec powołuje co chwilę jakieś dziwne komisje, które i tak nic nie wniosą to niech Krząkała opowie się za referendum, które może się odbyć podczas wyborów Prezydenckich. Ale tchórze jedzą kanclerzowi Olafowi Scholzowi z ręki i niech go przeproszą jeszcze z II wojnę Światową. Dlaczego Rudzielec wypowiada się w imię Narodu

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 11:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@kingkong Podpis Fotygi pod tym świstkiem ma takie samo znaczenie jak czyjkolwiek pod stwierdzeniem że ty jesteś mądry.

Oberwator_R 04.07.2024 11:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Te platformiane posły są jakieś nierozgarnięte. Głosowały w 2022 za przyjęciem przez Niemcy "odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej" w sytuacji gdy podobno już dawno roszczeń od Niemiec się zrzekliśmy.

~Zdziwieni (188.137. * .213) 04.07.2024 10:59
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@Taaa
"Pomimo przytoczonej dyskusji stanowisko polskiej doktryny prawa międzynarodowego w przeważającej mierze jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości co do faktu zrzeczenia się przez Polskę reparacji od Niemiec. W latach późniejszych rząd polski wielokrotnie stwierdzał, że problem realizacji uprawnień reparacyjnych Polski od Niemiec jest zamknięty"- stwierdziła Anna Fotyga.
PIS robił z was durni, twierdząc, że jakieś reperacje wywalczy. Robił wam nadzieję, że wam coś skapnie, a dostaliście okruszki z PISowskiego koryta.

~kingkong (188.137. * .95) 04.07.2024 10:48
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Czyli sugerujesz że Pani Minister Rządu z pisu nie wiedziała co podpisuje ? no wyduś to wreszcie z siebie

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 10:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@kingkong Jakim dokumentem takie międzynarodowe kwestie są regulowane? W sumie niepotrzebnie cię o to pytam, ty nic nie wiesz.

~kingkong (188.137. * .95) 04.07.2024 10:34
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Czyli reasumując potwierdzasz że Minister Spraw Zagranicznych z PISu Anna E. Fotyga nie wie co podpisuje ?

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 10:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rozbawiłeś mnie do łez. Podpis pod takim świstkiem oznacza twoim zdaniem zrzeczenie się prawa do reparacji przez Państwo???? Żartujesz prawda? jpdl.

~Zdziwieni (188.137. * .213) 04.07.2024 10:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Taaa proszę, dokument Anny Fatygi z PiS
static.im-g.pl/im/0/28987/m28987260,ANNA-FOTYGA.pdf. Nie dziękuj :-)

~kingkong (188.137. * .95) 04.07.2024 10:12
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

I po co ta agresja chłopaku ? Spytaj się Pani Fotygi co podpisywała :) Pis to zaiste stan umysłu :)

~Taaa (188.137. * .26) 04.07.2024 10:05
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu