Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Paczkomaty, Chlebomaty, Kwiatomaty – czym jeszcze zaskoczy nas branża e-commerce?

Potrzeba szybkich zakupów czy odbioru przesyłek, niekoniecznie o przyzwoitej porze dnia czy nocy – to podstawowy powód tworzenia różnego rodzaju automatów. W naszym regionie powstają coraz to nowsze automaty, oferujące w sprzedaży produkty, których możemy potrzebować niezwłocznie. Co oferuje nam w tym zakresie rynek?

Paczkomaty, Chlebomaty, Kwiatomaty – czym jeszcze zaskoczy nas branża e-commerce?ska, arch.
Na zdjęciach archwalnych Nowin protoplaści automatyzacji sprzedażowej i wysyłkowej: Paczkomat Inpostu w Marklowicach, Mlekomat w Rybniku oraz Chlebomat w Pszowie.

Paczkomaty, Chlebomaty, Kwiatomaty – czym jeszcze zaskoczy nas branża e-commerce?

Praprzodek bezobsługowej wysyłki

Po wielkim sukcesie automatycznych skrytek na przesyłki – urządzeń Paczkomat, za którymi stoi pochodzący z Nędzy pod Raciborzem właściciel firmy Inpost – Rafał Brzoska, wiele firm (nie tylko branży pocztowej) zaczęło je mniej lub bardziej udolnie kopiować, aby wysyłać przesyłki we własnym systemie. Tak pojawiły się automaty przesyłkowe innych firm kurierskich, a nawet giganta paliwowego – Orlenu. To jednak Paczkomat Inpostu nadal wiedzie prym na tym rynku i jest najchętniej wybieraną formą dostawy towaru, zakupionego w internecie. *

Chlebomat u Wiertelaka

Wszyscy znamy tzw. automaty vendingowe, w których kupić można kawę, słodkie i słone przekąski oraz napoje. To już istniało od lat, podobnie jak automaty sprzedające prezerwatywy i w czasie pandemii – testy na COVID-19. Obecnie jednak producenci wymyślają dla „vendingów” coraz to nowsze zastosowania. W Pszowie nowinką techniczną, która pojawiła się kilka miesięcy temu jest Chlebomat. Takie urządzenie stanęło w Piekarni Zbigniewa Wiertelaka, natomiast firma już wcześniej testowała technologię automatów sprzedażowych, m.in. w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy, gdzie Chlebomat stanął już w 2021 roku. Sama koncepcja też pochodzi zza między, bo z Raciborza. Technologię Chlebomatów opatentowała firma Concept Automatic (Smart Shop). Urządzenie do przechowywania i sprzedaży żywności, ze względu na jej krótki okres trwałości, to pomysł śmiały, ale jak pokazuje życie – udany.

Kwiaty na przeprosiny późną nocą

Czy może być coś, co swoją świeżość może stracić szybciej niż żywność? Oczywiście. Takim towarem są kwiaty, choć i one dorobiły się swoich automatów sprzedażowych. W regionie jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe Kwiatomaty. W Wodzisławiu przy markecie Kaufland, czy w Gorzyczkach przy węźle autostradowym i stacji paliw. Za Kwiatomatami technologicznie stoi firma Eldrut Automatics z Wadowic Górnych. Co ciekawe to samo przedsiębiorstwo tworzy automaty do sprzedaży sushi – Sushimaty, które licznie znajdziemy w Rybniku, a także na dworcu w Wodzisławiu Śląskim. Sushi, które możesz kupić o każdej porze oferuje rybnicka firma Sushi King. Za jednym z pierwszych Kwiatomatów w regionie – przy autostradzie A1 handlowo stoi natomiast Kwiaciarnia Brokante z Turzy Śląskiej.

Kraina wodą i mlekiem płynąca

Jeśli już jesteśmy w Rybniku, to warto wspomnieć, że było to pole testowe dwóch rodzajów automatów, oferujących płyny czy napoje. Pierwszym był Wodomat, który postawiło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku już w 2015 roku. W urządzeniu można do swojej lub podanej przez automat butelki nalać sobie wody z wodociągów lub wody z dodatkiem soku. Nieopodal, bo w zasadzie kilkanaście metrów dalej już w 2012 roku stanął Mlekomat, w którym swoje mleko oferowało gospodarstwo rolne państwa Lapczyków z gminy Strumień. Nie był to jednak pierwszy w regionie Mlekomat, bo wersja testowa pojawiła się już wcześniej w Cieszynie.

Pomysły na automaty

Co jeszcze czeka nas w tej branży? W automatyzację poszła także branża funeralna, bo na Raciborszczyźnie przy cmentarzach znaleźć można Zniczomaty. W zasadzie powstanie nowych rodzajów automatów vendingowych ogranicza jedynie wyobraźnia oraz potrzeby – szczególnie produktów, które mogą nam być potrzebne o dziwnych porach dnia i nocy. Pieluchy i produkty dla niemowląt? Czemu nie. Leki i opatrunki przy aptekach? Pewnie to pojawi się szybciej niż nam się wydaje. Trudniej będzie z alkoholami, bo urządzenie trzeba by wyposażyć w skaner dowodów osobistych czy podobne rozwiązanie, choć przepisy mogą w tej materii być bardzo skostniałe.

Bez automatu i bez sprzedawcy

Na zakończenie dodajmy, że rolnicy z Raciborszczyzny nawet nie muszą mieć automatów sprzedających, by ich płody rolne same się sprzedawały. Liczne są przykłady straganów, rozłożonych w okresie letnim przed posesjami, na których znajdziemy świeże ziemniaki, marchew, jabłka czy zieleninę. Ale nie znajdziemy sprzedawcy. Te biznesy opierają się o zaufanie do klienta. Bo kupujący bierze towar i zostawia pieniądze w skrytce. To wyższa szkoła sprzedaży!

*Według badania Kantar dostawę do Paczkomatu Inpostu wybiera aż 94 proc. kupujących

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pył (89.25. * .86) 03.07.2024 07:56

"niekoniecznie o przyzwoitej porze dnia czy nocy" - serio autor tekstu będzie umoralniał jaka pora jest dobra na odbiór paczki czy kupno, chleba, kwiatów...

~Feexz (87.239. * .206) 02.07.2024 19:20

Automaty na prezerwatywy, są na dyskotekach.

~perfektmen (46.134. * .34) 02.07.2024 19:01

800 plusomaty

~analfabecinieredakcja (158.58. * .83) 02.07.2024 18:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Nie_jadę_na_ręcznym (91.207. * .203) 02.07.2024 17:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu