Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzi rybniczanie nie mają pojęcia, że w miejscu Focusa był kiedyś browar. Ta wystawa ma to zmienić

Swego czasu browar Herman Mülllera cieszył się renomą nie tylko w Rybniku, ale i w całej okolicy. O jego istnieniu wiedziały nawet dzieci. Gdy nadchodziła burza, mówiono im, żeby się nie bały, że to tylko beczki kulają u Mülllera.

Młodzi rybniczanie nie mają pojęcia, że w miejscu Focusa był kiedyś browar. Ta wystawa ma to zmienić
Focus Park powstał w miejscu, gdzie przez ponad 120 lat produkowano piwo. Kolaż jest złożony ze zdjęć wykonanych podczas otwarcia wystawy poświęconej historii browaru, 27.06.2024 r.

Herman Mülller by się ucieszył

- Myślę, że Herman Mülller by się ucieszył, że ta wystawa jest dzisiaj pokazywana - powiedział Piotr Kuczera podczas otwarcia Galerii Pamiątkowej Browaru Rybnickiego w Focusie. Prezydent Rybnika objął to przedsięwzięcie swoim honorowym patronatem, choć za otwarciem wystawy stoi galeria Focus. To właśnie ten obiekt wybudowano w miejscu, w którym niegdyś funkcjonował rybnicki browar, adaptując część zabudowań do celów handlowych.

- Celem naszego projektu jest przypomnieć historię tego miejsca starszym rybniczanom i pokazać ją młodszym, którzy nie mieli jej okazji dotychczas poznać

- powiedziała Sonia Kostecka, dyrektora centrum handlowego Focus.

Beztroskie dzieciństwo w browarze

W wydarzeniu wzięła udział również Małgorzata Płoszaj - pasjonatka historii Rybnika, a także Ewa Maćkowiak - córka Stanisława Popowicza, pierwszego powojennego dyrektora browaru.

Pani Ewa urodziła w mieszkaniu, które znajdowało się na terenie zabudowań browaru. - To było olbrzymie, sześciopokojowe mieszkanie, z trzema przedpokojami oraz dwiema toaletami, a to i tak nie była całość, bo część mieszkania została odstąpiona innym pracownikom browaru. Tutaj mieszkałam przez 20 lat - powiedziała pani Ewa.

Dla małej Ewy oraz czeredy innych dzieci, które razem ze swoimi rodzinami zamieszkiwały w budynkach na terenie kompleksu, browar był miejscem niezliczonych zabaw. - Dwadzieścioro dzieci buszowało po całym browarze. Nikt nas nie gonił. Wiedzieliśmy tylko, że nie możemy niczego zniszczyć - wspominała swoje beztroskie dzieciństwo Ewa Maćkowiak.

Ewa Maćkowiak o tym, jak jej ojciec został dyrektorem browaru, mieszkaniu oraz dorastaniu na terenie zakładu:

Nie jesteśmy znikąd. Tu działy się wielkie rzeczy

Historia rybnickiego browaru sięga XIX wieku. Zakład powstał z inicjatywy Jakuba Mülllera - rybnickiego przemysłowca o żydowskich korzeniach. - Rodzina Mülllerów była bardzo rozbudowana. Założyciel rodu miał kilkanaście dzieci. Trzech synów kontynuowało tradycje browarnicze, a jeden z nich - Herman Müller, urodzony jeszcze jako Hirsch, przejął to, co pozostawił jego ojciec. Stąd późniejsza nazwa Hermann Müller Brauerei. Niestety Herman Müller miał mało dzieci - tylko dwóch synów, z których żaden nie pozostawił potomków - mówi Małgorzata Płoszaj, pasjonatka historii Rybnika. Po Hermanie Müllerze browar odziedziczył jego syn Zygfryd. Po jego śmierci w 1934 r. nie było naturalnych spadkobierców. W wyniku skomplikowanego procesu dziedziczenia, udziały w browarze miało wiele osób. Pojawiły się konflikty z załogą.

Po II wojnie światowej browar znacjonalizowano, a w 1951 roku przyłączono do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Pierwszym powojennym dyrektorem browaru został pochodzący ze Lwowa Stanisław Popowicz. W latach 60. XX wieku browar został znacznie rozbudowany.

W 2000 roku browar w Rybniku został sprzedany Małopolskiemu Browarowi Strzelec S.A., a od 2002 roku wchodził w skład grupy Browary Polskie Brok-Strzelec S.A. Produkcji zaprzestano w 2004 roku. Później browar przebudowano na cele handlowo-usługowe. Po dawnych zabudowaniach pozostała słodownia oraz fragment komina.

- Zachęcam wszystkich, żeby odwiedzili tę wystawę. To z jednej strony historia, do której przyznaję, mam pewną słabość, ale z drugiej strony budowanie poczucia, że nie jesteśmy znikąd - że tu się działy wielkie rzeczy. Niech jak najwięcej ludzi się dowie, że to miejsce ma swoją bardzo zacną historię

- dodał Piotr Kuczera podczas otwarcia wystawy.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].