Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pstrążna po nawałnicy. Relacja z konferencji prasowej. "Wielka tragedia, straty są ogromne"

O działaniach w trudnych warunkach i szczegółach aktualnej sytuacji w Pstrążnej, która została dotkliwie doświadczona przez wczorajszą nawałnicę, mówili na konferencji prasowej komendant rybnickiej PSP, mł. bryg. Zbigniew Dyk i wójt gminy Lyski, Sylwia Gabryelska-Ritzka.

Pstrążna po nawałnicy. Relacja z konferencji prasowej. "Wielka tragedia, straty są ogromne"
W telwizji to wygląda zupełnie inaczej. Na żywo dochodzi zapach, wilgoć, zimno. To są zupełnie inne emocje i to jest naprawdę straszne - podsumowała wójt Sylwia Gabryelska-Ritzka.

Strażacy nieustannie pracują

"Wielka tragedia" - tymi słowami komendant mł. bryg. Zbigniew Dyk podsumował to, co się stało wczoraj w czasie nawałnicy w regionie, która szczególnie dotkliwie doświadczyła część gminy Lyski w powiecie rybnickim. Wystarczyło 10 minut, po których krajobraz zmienił się nie do poznania. Uszkodzone zostały budynki, połamane setki drzew, zniszczona infrastruktura.

W czwartek o poranku w Pstrążnej zorganizowano konferencję prasową, podczas której mł. bryg. Zbigniew Dyk, komendant Komendy Miejskiej PSP w Rybniku podsumował dotychczasowe działania:

Pierwsze zgłoszenia do stanowiska kierowania wpłynęły parę minut przed 18. W sumie już było ich ponad 150. Do 7:30 strażacy obsłużyli 125 zgłoszeń. Dotyczyły głównie połamanych konarów i powalonych drzew na drogi, zalanych obiektów oraz innych miejscowych zagrożeń. 31 z nich dotyczyło uszkodzonych dachów, z czego 10 dachów uszkodzonych zostało w sposób znaczący - są albo zerwane, albo znacznie uszkodzone.

Najtrudniejszą sytuację odnotowano w sołectwach Pstrążna i Dzimierz, wiele z nich dotyczyło również Żytnej, Raszczyc oraz Gaszowic i samego miasta Rybnik.

- Ze swojej strony możemy powiedzieć, że działania były bardzo trudne, w nocnej porze, trudne warunki, ale udało się. Na szczęście nie mamy osób poszkodowanych, ani wśród mieszkańców, ani wśród ratowników. Chcielibyśmy podziękować wszystkim służbom za współpracę, gminie za organizację miejsca działań i za zaangażowanie. Muszę powiedzieć, że pani wójt, pan wicewójt całą noc razem ze strażakami tutaj realizowali te działania - podsumował komendant Z. Dyk.

Dodał również, że służby nie ustają w działaniach i na bieżąco stawiają się do kolejnych napływających zgłoszeń.


Zobacz również:

"Apokalipsa". "Dach przeleciał do sąsiadów". "20 sekund i nie ma nic". Wstrząsające relacje mieszkańców Pstrążnej


Wszyscy byliśmy w szoku

Trudno sobie wyobrazić, co przeżywają mieszkańcy, którzy dziś muszą stawić czoła temu, czego dokonał żywioł. Na szczęście od razu na pomoc pospieszyła zarówno straż pożarna, jak i gminni urzędnicy.

Wójt gminy Lyski, Sylwia Gabryelska-Ritzka, podkreśliła, że najważniejsza jest informacja o tym, że nikomu nic się nie stało.

- Ale straty są ogromne. Właśnie teraz wyszłam z kolejnych domów i w dzień to wygląda jeszcze gorzej niż wczoraj. Pozytywna informacja jest taka, że mieszkańcy sobie nawzajem pomagają, gotują razem posiłki, przyjeżdżają koledzy z pracy, górnicy, pomagają sobie nawzajem wszyscy - relacjonowała wójt Gabryelska-Ritzka.

Dodała, że sztab kryzysowy działa od wczorajszego wieczora, a gmina jest w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim - z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Grzegorzem Muchą i dyrektorem Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej, Marcinem Chroszczem, którzy natychmiast okazali wsparcie merytoryczne.

- W tej chwili właśnie podpisałam zarządzenie, powołaliśmy komisję, która zaraz zacznie wychodzić w teren i szacować straty. Będzie pierwsza pomoc dla mieszkańców, taki zastrzyk na szybko, w wysokości 6 tysięcy złotych. Później każdy będzie mógł się ubiegać o maksymalnie 100 tysięcy złotych na pomieszczenie gospodarcze i 200 tysięcy na dom. Myślę, że tu jest kilka domów, które są tak zniszczone, że naprawdę nadają się na te najwyższe kwoty - dodała wójt Lysek.

Uszkodzone zostały także szkoła i przedszkole w Pstrążnej. Wszystkie straty zostaną podliczone, a dane zostaną przekazane do województwa jak najszybciej, aby środki trafiły do mieszkańców.

Gmina sprowadza również kontenery, w których mieszkańcy będą mogli umieścić wszystkie zniszczone rzeczy. Uruchomiony został również numer telefonu, pod którym mieszkańcy mogą zgłaszać potrzeby, jakie powstały w związku ze skutkami nawałnicy. Można tam zgłosić także prośbę o pomoc psychologiczną i prawną.

- W Dzimierzu zaraz woda będzie uruchomiona. Czekamy na podłączenie agregatów Pstrążnej. Miejsmy nadzieję, że do wieczora już ta woda będzie. W innych miejscowościach woda jest już, prąd powoli podłączamy, czekamy na informacje z Tauronu, kiedy będzie w całej gminie prąd. Na tej obecnej chwili jeszcze nie mamy takiej informacji, ponieważ wszystkie słupy tam były uszkodzone - kontynuowała wójt Gabryelska-Ritzka.

Przekazała również informację o niebezpiecznym zdarzeniu, kiedy na jadący samochód spadło drzewo

- Wydaliśmy dyspozycję naszej gminnej ochronie środowiska, żeby przyjechali i sprawdzili wszystkie drogi gminne, czy drzewa gdzieś jeszcze nie zagrażają. Mieliśmy przypadek, gdzie na dwie młode kobiety jadące w samochodzie, przewrócił się bardzo duży stary dąb. To trzeba w granicach cudu rozpatrywać, nic im się nie stało. A w tym momencie jeszcze na drogach wojewódzkich i na drogach gminnych będzie też również komisja jechała, oszacowała, w jakim stanie są drzewa, czy trzeba jeszcze interwencje podjąć jeszcze - przekazała wójt Lysek.

Nie spodziewałam się tego, co zobaczę

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują obraz zniszczeń - możecie je zobaczyć TUTAJ: AKTUALIZACJA 3 Żywioł pokazał swoją moc. W powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim ponad 300 interwencji [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Porażające, to jest naprawdę niewiarygodne, że w 10 minut można stracić wszystko, na co się pracowało całe życie. Ci ludzie teraz zaczynają się zbierać dochodzić do siebie, bo wczoraj byli w szoku. Ja zresztą też byłam wczoraj w szoku, bo nie spodziewałam się tego, co zobaczę, bo w telwizji to wygląda zupełnie inaczej. Na żywo dochodzi zapach, wilgoć, zimno. To są zupełnie inne emocje i to jest naprawdę straszne - podsumowała wójt Sylwia Gabryelska-Ritzka.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Radekkk (46.204. * .106) 20.06.2024 12:56

Myślę że to że "lekką ręką" Rozdaje pieniądze to nie problem bo daje je potrzebującym, Ci w Warszawie kradną dla siebie dużo większe kwoty a potrzebujący nie są.

~ubezpieczony (171.25. * .77) 20.06.2024 12:42

Ogromna tragedia - natomiast powstaje pytanie, czy ten osoby nie powinny być ubezpieczone ? Płacąc składkę na pzu czuję się jak głupek, no bo w końcu po co się ubezpieczać jeżeli Pani wójt z naszych podatków lekką ręką rozdaje po 200 tyś zł