Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni Lenka uchwalili w czerwcu, że budżet Polowego na 2024 rok jest niegospodarny i nierzetelny. W styczniu głosowali za jego realizacją

- Odcinamy pępowinę i zjadamy żabę - ogłosił na sesji przewodniczący rady Raciborza Mirosław Lenk. Przygotował pod głosowanie uchwałę o stanowisku rady na temat stanu finansów publicznych. Bo dochody nie pokrywają wydatków.

Radni Lenka uchwalili w czerwcu, że budżet Polowego na 2024 rok jest niegospodarny i nierzetelny. W styczniu głosowali za jego realizacją
Mirosław Lenk jest przewodniczącym Rady Miasta w Raciborzu obecnej kadencji

Wrzutka z cechami szczytu hipokryzji

Konieczność podjęcia takiej uchwały przewodniczący Lenk wytłumaczył oczekiwaniem wobec nowego prezydenta Jacka Wojciechowicza, by ten poprawił stan finansów miejskich, przywrócił ich stabilność. Żeby budżet był zrównoważony i odpowiadał zasadom finansów publicznych.

Przypomnijmy, że radni z Razem dla Raciborza zagłosowali wcześniej za budżetem według prezydenta Dariusza Polowego. Zrobili to w styczniu tego roku.

Widząc projekt uchwały o stanowisku rady, Roman Wałach wnioskował, żeby zdjąć ją z porządku obrad. Uznał taką "wrzutkę" za działanie nie fair.

Dominik Konieczny kpił, że rada jest teraz zaniepokojona? - Przecież to wy z zawziętością zwalczaliście lodowisko i Unię, a teraz popieracie te projekty z nowym prezydentem. Zbliża się pan do szczytu hipokryzji - zwrócił się do Mirosława Lenka.

Dominik Konieczny i Katarzyna Dutkiewicz radni Silnego Raciborza

Uznał zarzuty z projektu uchwały za ciężkie. - Mieliście swoją komisję rewizyjną, mieliście większość w radzie. Dlaczego dopiero teraz tak reagujecie? - dziwił się radny.

Przypomniał, że opinia dla budżetu wydana przez RIO była pozytywna. Wskazał, że dopiero 31 grudnia będą znane rzeczywiste wydatki i zawsze tak jest, że planowane dochody nie pokrywają się z planowanymi wydatkami.

Hucpa o krok od uznania, że prezydent był zły i brzydki

- Słabo to jest napisane, ale rozumiem potrzebę, bo taka jest narracja prezydenta o brakujących 70 milionach, teraz już 50, wkrótce 30, a może będzie 10 i nadwyżka. Trzeba wzmocnić ten przekaz - oceniał były wiceprezydent.

- To jest hucpa z waszej strony. Możecie wszystko przegłosować, że prezydent był zły, brzydki i niedobry też. Chcecie opozycję zainihilować? Żeby wam nie przeszkadzała? - pytał przewodniczącego.

Mirosław Lenk tłumaczył, że chce odciąć pępowinę od poprzedniej kadencji.

Przypomniał, że przed uchwaleniem budżetu na 2024 rok prezydenta Polowego brakowało w komisjach, nie odpowiadał na pytania, a skarbniczka mówiła tylko w granicach upoważnienia. Lenk dodał, że już wtedy sygnalizowano duże braki budżetowe.

Dziś będziemy musieli dokładać - 2 mln zł dołożymy do darmowej komunikacji, choć mówiliśmy, że nas na nią nie stać, dołożymy do OSiR-u, bo nie poradzi sobie; do aquaparku. Takich pozycji jest dużo - wyliczał szef rady.

Nazwał proces przygotowania budżetu przez Polowego skandalicznym trybem, bo bez wyjaśnień, bez dostępności do dyskusji.

Nowi radni chcą fajnego budżetu

Dariusz Polowy uznał projekt uchwały za kuriozum. - Wszystko można uchwalić przy większości, ale potem czas weryfikuje i trzeba żabę połykać. Będziemy obserwować, czy liczby zagrają i jaką liczbę osiągniemy z tych 70 mln zł. Dziwnie się układa, że liczba jest płynna. Będzie początek przyszłego roku i zobaczymy wykonanie. Być może wtedy pan Lenk uzna, że nie do końca ta uchwała była uzasadniona? To zweryfikuje czas. Dwa miesięce temu lodowisko było be, a teraz jest okej - stwierdził były prezydent.

Adam Witecki radny z Koalicji 15 października

Prezydent Jacek Wojciechowicz tłumaczył, że na początku podawał rozmiary dziury budżetowej na 70 mln zł, ale odtąd pracuje nad jej zmniejszeniem. - Nie rozumiecie, że się zmniejsza? Pracujemy nad tym. Z taką luką Miasto nie mogłoby funkcjonować od września - powiedział radnym opozycji.

Adam Witecki stwierdził, że jest na trzeciej sesji i oczekuje porządku, bo na razie jest stara rada, nowa rada, stary prezydent i nowy, a on chce spinającego się budżetu. Ufa Wojciechowiczowi, że go zepnie.

Chłop z obrazem i brak presji

Dominik Konieczny zwrócił uwagę Wojciechowiczowi, że w Raciborzu nigdy nie było kokosów, czy luksusów, a o pieniądze trzeba było się zawsze starać. - Mamy tego efekty, jak nasze wysiłki nie będą blokowane. 78 mln zł pozyskaliśmy z Polskiego Ładu, na drogi - 25 mln zł i wiele pieniędzy na mniejsze zadania - podał radny.

Jacek Wojciechowicz skomentował, że czuje się jak w przysłowiu: gadał chłop do obrazu, a obraz do niego ani razu. - Środki rządowe wpadły do budżetu w kwocie 37 mln w zeszłym roku. Nie wiem jak mówić, żeby do pana coś dotarło. Zapisano je jako dochód 2024 i niejako dwa razy policzono. Dlatego trzeba uporządkować budżet, wpisać jako wolne środki z 2023 roku. Innych środków nie było, a nadwyżka z 2023 roku praktycznie nie wystąpiła - oznajmił włodarz.

Jacek Wojciechowicz prezydent Raciborza w rozmowie z przewodniczącym Lenkiem

Roman Wałach powtórzył za radnym Witeckim, że on też widzi jak on starych i nowych. Chce iść dalej, ale nie będzie to takie proste, o czym świadczy obraźliwa jego zdaniem wypowiedź prezydenta pod adresem radnego Koniecznego. - Nas słuchają ludzie panie prezydencie - powiedział Wojciechowiczowi. Pytał, czy rada była pod jakąś presją, że w styczniu przyjęła ten budżet, który teraz uznaje za niegospodarny i nierzetelny.

W opinii Lenka urząd pracował dotąd źle

Lenk odparł, że nie było żadnego zmuszania do głosowania, choć terminy budżetowe występowały. Dodał, że prezydent Polowy lekceważył radnych. - Można się było żalić sobie, a lasom - skwitował.

- Mogliśmy nie uchwalić, pracować na prowizorium. Mieliśmy dylemat co robić. Budżet podjęliśmy w świadomości, że nowa rada musi się z nim zmierzyć, podobnie jak nowy prezydent. Ktoś, kto zaczyna swoją pracę, patrzy na ten budżet inaczej, niż ten, kto go przygotował - uznał przewodnicżący rady.

Przyznał, że w minionej kadencji żaden organ ani rada, ani prezydent nie pracowali dobrze, nie potrafili dojść do kompromisu. - Ten urząd pracował źle, ja się nie wybielam - oświadczył były szef komisji budżetowej.

Roman Wałach dostał się do rady z Oblicz-Zjednoczonych dla Raciborza

- Chcę by ta rada i zarząd pracowały sprawniej niż w tamtej kadencji. Ja takich wrzutek jak ta już nie będę stosował - dodał Lenk.

Roman Wałach uznał, że projekt uchwały ma wymiar polityczny, służy wytworzeniu pewnej atmosfery, że jest źle. - To nie jest wiarygodne - ocenił. Prosił, by uchwały nie podejmować.

9 radnych z klubów Mirosława Lenka i Alana Wolnego zagłosowało za przyjęciem uchwały zaproponowanej przez przewodniczącego. Przeciw był klub Silny Racibórz (5) oraz Justyna Poznakowska.

Ludzie

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PT (31.11. * .205) 21.06.2024 16:39

Lenk tradycyjnie robi jakieś fikołki. Pora brać odpowiedzialność za swoje gierki kosztem miasta. Bawiliście się blokowaniem i destabilizowaniem budżetu, a teraz sami tym obrywacie. Zamroźcie może 3 mln na działkę przy ogrodowej, jak wtedy. Co, teraz już nie, bo nie będziecie swojemu prezydentowi robić pod górkę? hiPOkryci

~OdracanieKotaOgonem (185.220. * .19) 21.06.2024 05:52

Uchwałenie budżetu należy do wyłącznej kompetencji Rady Miasta. Zatem ex-Prezydent był w koalicji większościowej w poprzedniej kadencji i teraz zarzuca takie rzeczy - to jest przykład odracania kota ogonem. Ludzie gdzie my jesteśmy !!.

~ParanoicyPodliSadyści (5.184. * .157) 20.06.2024 15:04

Czyli dalej zapasy w kisielu. Lenk w dawnej formie

~Mam_takie_spostrzeżenie (77.111. * .129) 20.06.2024 12:35

Nowin już nie sposób czytać, wszędzie hejterzy. Nie ważne, czy kłamią, czy obrażają nikt nie reaguje. Trole w każdym komentarzu, obojętnie jaki temat artykułu.

~lidka78 (46.204. * .104) 20.06.2024 11:28

Co za hipokryci ten Lenk i jego radni. Lenk były przewodniczacy komisji budżetu i nie ogarniał? Sami uchwalali budżet a teraz udają zaskoczonych? Daremna tą rada a Wojnarowicz też nie lepszy

~wiolettaT (31.171. * .196) 20.06.2024 11:24

Zaklinanie rzeczywistości wszyscy widzą że to wrzutki polityczne ze strony Lenka, tak jak było w poprzedniej kadencji. Zero merytoryki tylko polityka. Szkoda miasta.

~słabyMirosław (212.119. * .37) 20.06.2024 11:22

Himalaje hipokryzji w wykonaniu Lenka i jego ekipy.

~Paroloko (46.112. * .236) 20.06.2024 11:21

Polityczna hipokryzja ludzi PO