Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

AKTUALIZACJA 3 Żywioł pokazał swoją moc. W powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim ponad 300 interwencji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Silne porywy wiatru, intensywny deszcz, gradobicie - superkomórka burzowa przeszła nad regionem. I chociaż zjawisko było krótkotrwałe, to jednocześnie bardzo intensywne, a usuwanie skutków nawałnicy potrwa bardzo długo.
Aktualizacja: Przez powiaty raciborski, rybnicki i wodzisławski przeszła kolejna burza.

Żywioł pokazał swoją moc. W powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim ponad 300 interwencji [ZDJĘCIA, WIDEO]Z.Harazim
Pstrążna w powiecie rybnickim jedną z najbardziej poszkodowanych miejscowści w regionie. Działania cały czas trwają. Uszkodzonych jest 13 budynków, powalonych wiele dużych drzew.

W czasie nawałnicy ucierpiała bociania rodzina:

Nawałnica zrzuciła bocianie gniazdo z samicą i młodymi. Mieszkańcy pospieszyli na pomoc

AKTUALIZACJA 22:20 - pow. raciborski

Po dwóch nawałnicach, jakie przeszły przez region, strażacy w powiecie raciborskim odebrali 134 zgłoszenia, a wciąż spływają kolejne. O 21:30 zebrał się sztab kryzysowy.

Sztab kryzysowy po nawałnicach w Raciborzu. Strażacy odebrali już ponad 130 zgłoszeń

AKTUALIZACJA 23:20 - pow. rybnicki

Oficer prasowy rybnickiej komendy PSP, asp. Wojciech Kasperzec przekazał najnowsze dane.

- Na godz. 23:00 odnotowaliśmy 150 zgłoszeń w związku z silnymi wiatrami. Uszkodzonych zostało 25 dachów w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych z czego 15 w znacznej części.

Nawałnica dokonała największych zniszczeń w gminie Lyski, zwłaszcza w Pstrążnej.

- Uszkodzony został m.in. dach w kościele w Pstrażnej, tamtejsze probostwo i przedszkole - dodaje asp. W. Kasperzec.

Na miejscu pracują zastępy OSP z powiatu i miasta i siły PSP z całego województwa śląskiego: z Bielska, Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Knurowa, Gliwic i Rudy Śląskiej.

Zdjęcia: Skutki nawałnicy w Pstrążnej

Ciąg dalszy pod zdjęciami:

fot. PSP Rybnik

fot. PSP Rybnik

fot. PSP Rybnik

fot. PSP Rybnik

Powiat wodzisławski

Pierwsza nawałnica przeszła przez powiat wodzisławski nie czyniąc żadnych strat. Inaczej było w czasie drugeij burzy, której towarzyszył bardzo silny wiatr - łamał drzewa, uszkodził dachy. W Kokoszycach wyrwany został stary dąb. W centrum miasta wiatr połamał wiele drzew. Część powiatu nie ma prądu. Działania strażaków potrwają prawdopodobnie całą noc.

Zdjęcia po nawałnicy w powiecie wodzisławskim: Nawałnica w Wodzisławiu Śląskim - 19.06.2024

Ościenne powiaty pomagają w pow. raciborskim

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków i ostrzeżeniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w środę po południu doszło do załamania pogody. Krótkotrwała, ale bardzo intensywna nawałnica przeszła przez region, powodując znaczne szkody.

W wielu miejscach doszło do podtopień, wiatr zrywał dachy, łamał konary drzew. Strażacy mają pełne ręce roboty. Wciąż napływają kolejne zgłoszenia.

W samym tylko powiecie raciborskim komenda strażaków odebrała już ponad 50 zgłoszeń, ze względu na ilość pracy, wsparcie zapewniają również ościenne powiaty.

Na ten moment w powiecie raciborskim obsługujemy ponad 50 interwencji, kolejne zgłoszenia ciągle napływają. Na chwilę obecną zaangażowanych jest ponad 30 zastępów z powiatu raciborskiego, jadą też do nas zastępy z sąsiednich powiatów, m.in. z podnośnikami. Większość interwencji polega na usuwaniu skutków tych silnych wiatrów, szczególnie poważne są zdarzenia z zerwanymi dachami na budynkach mieszkalnych. Dlatego skupiamy się na selekcji zdarzeń, od tych najważniejszych, do mniej ważnych - przekazuje kpt. Mateusz Musioł, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Raciborzu.

Zerwanych dachów jest co najmniej kilka, bardzo dużo zalanych posesji, bardzo dużo powalonych drzew.

- Najpoważniejsza sytuacja jest w Raciborzu-Markowicach, w Pawłowie, Łańcach, Makowie - wylicza kpt. Mateusz Musioł.

Strażacy apelują, by nie tracić czujności, ponieważ w ciągu kolejnych godzin może przez region ponownie może przejść burza.

Tak to wyglądało w Raciborzu:

Pierwsza nawałnica:

  • ominęła Żory
  • Strażacy z Wodzisławia interweniowali w związku z powalonym drzewem, pojechali także do Dzimierza w pow. rybnickim, gdzie drzewo przewróciło się na samochody

Pawłów kolejny raz przegrywa z deszczem

Nawałnica dotknęła szczególnie dotkliwie mieszkańców Pawłowa w gminie Pietrowice Wielkie, gdzie ulice zamieniły się w rwące rzeki. W ostatnim czasie to już kolejny raz, kiedy wioska doświadczyła takich zjawisk.

Wójt Adam Wajda ogłosił plany budowy pięciu zbiorników retencyjnych w rejonie. Umowę na dofinansowanie dwóch zbiorników podpisano 14 czerwca z wicemarszałkiem Grzegorzem Boskim, przyznając gminie 1 milion złotych na realizację w tym roku. Każdy zbiornik, o pojemności około 5000 m³, będzie budowany od strony Gamowa, a planowane są trzy kolejne od strony Żerdzin. Niestety, siła żywiołu ponownie zademonstrowała swoją moc.

Sprawdź:

Poważna sytuacja również w pow. rybnickim

Strażacy z Rybnika odnotowali już około 50 zdarzeń, podejmują interwencje głównie w Dzimierzu i Pstrążnej, to gmina Lyski. Jak powiedział nam rzecznik rybnickiej komendy PSP asp. Wojciech Kasperzec, w wyniku nawałnicy uszkodzonych zostało 13 budynków (głównie zerwane dachy, niektóre częściowo). Silny wiatr wyrwał też wiele drzew, w tym wiele dużych. W kościele wybite są szyby. Trwają intensywne działania, w czasie których przetoczyła się kolejna nawałnica. Sytuacja w Pstrążnej na zdjęciach: TUTAJ

Alert nadal obowiązuje

Alert RCB został wysłany do odbiorców w dziewięciu województwach na podstawie prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy województwa śląskiego również otrzymali ostrzeżenie. Prognozowano burze, z możliwością wystąpienia intensywnych opadów deszczu od 20 mm do 35 mm oraz silnych porywów wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami mogą pojawić się również opady gradu o średnicy do około 6 cm. Ostrzeżenie obowiązuje jeszcze przez całą noc.

35 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kaczka (46.134. * .72) 22.06.2024 23:07

W tych rozpadających sie domach po zwykłej burzy mieszkają przeważnie ludzie starzy lub bardzo biedni. Nie stać ich na ubezpieczenie. Gminy powinne im pomóc!

~Jaktoomg (141.0. * .84) 22.06.2024 22:04

Kto by pomyślał że latem są burze a zimą są mrozy

~trochę_rozsądku (188.137. * .64) 22.06.2024 18:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

U mnie w Rybniku, bo mieszkam akurat tam bo pomoc społeczna przydzieliła mi tam mieszkanie, to nie mam takich problemów, mieszkam n a nowinach i tam podobno zawsze jest prąd, ja jestem niewidomy więc mi to w większości lata koło czterech liter.

~trochę_rozsądku (188.137. * .64) 22.06.2024 14:03

Ludzie ze wsi i z domków mają pretensje o to, że są bez prądu a ZAWSZE najważniejszym priorytetem ma być dostawa prądu dla strategicznych celów państwa: przemysłu, kolei, miast, szpitali, jednostek wojskowych, lotnisk itd. Ludziom którzy wybierają domki pod lasem brakuje wyobraźni kiedy się "skazują" na takie miejsca do zamieszkania, a jak przyjdzie śnieżyca, burza, powódź itd to mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie...

aus 22.06.2024 08:41

Ta firma elektryczna to moloch. Biorą astronomiczne kwoty za przesył i jakieś opłaty nie wiadomo za co ale inwestycji 0. Dlaczego nie położą kabli w ziemi jak w całym cywilizowanym świecie? Jak w Unii Europejskiej która tak KOchają POlitycy z Wodzisławia?

~ElektrykWysokichNapięć (46.112. * .201) 21.06.2024 17:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tauron dystrybucja to aktualnie najgorsza instytucja państwowa w Polsce oni mają na wszystko czas . Nieraz z nimi jako elektryk współpracowałem i takie jest moje zdanie . A infolinia to jakaś kpina z ludzi ile razy już wam czas przesuwali w sprawie awarii.

~Elektryk54 (91.225. * .2) 21.06.2024 17:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Agregat do każdego domu? Bo między domami linie pozrywane....
Ja. Ja i tylko ja !!

~Prądu_nie_ma_i_nie_będzie (46.112. * .114) 21.06.2024 17:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Miasto , albo Tauron mogło jakieś agregaty zapewnić poszkodowanym ale do Kiecy ważniejsze są festyny a co do Taurona to zapomnijcie dzisiaj że wam zrobią prąd za chwilę mają chłopaki przerwę na mecz

~Elektryk43 (91.225. * .2) 21.06.2024 16:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

myślisz ze oni leżą i bąki zbijają? 3 powiaty oberwały, słupy poprzewracane! Ludzie są jednak tępi jak siekerka z 2 strony. Tylko ja i ja !!

~Uśmiechnięta_Polska (46.112. * .140) 21.06.2024 16:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Za chwilę rozpocznie się trzecia doba odkąd nie ma prądu w Wodzisławiu na niektórych ulicach . Nikt się nami nie interesuje władze miasta ,Tauron totalnie nikt . Zepsute mięso z lodówki wyśle do Tauron dystrybucja i do prezydenta miasta Wodzisław śląski Mieczysława Kieca

~zatroskany (199.247. * .238) 21.06.2024 14:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Człowieka jeszcze nie było na ziemi, gdy panowały na niej dinozaury. A potem przyszło globalne ochłodzenie i dinozaury wyginęły. Z kolei potem przyszło ocieplenie klimatu stąd np. w górach znajdujemy muszelki...i tak to się w kółeczko kręciło. Podobno w średniowieczu do Szwecji podróżowali saniami bo Bałtyk zamarzał...no to siłą rzeczy potem musiało nastąpić kolejne ocielenie klimatu...a po nim przyjdzie globalne ochłodzenie i to czy tego chcemy, czy nie. Podobno taki cykl trwa w przyrodzie około 500 lat. Nie jestem nieomylny i nie pamiętam tych czasów więc piszę podobno. A CO2 to wulkany w jeden rok emitują więcej niż człowiek przez 10 lat, zaś najwięcej emitują oceany. Proponuję zatkać jedne i zasypać drugie...

~Brak_prądu (89.200. * .21) 21.06.2024 13:58
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~goscc (46.134. * .253) 21.06.2024 11:35
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Klimat klimatem,ale gdzie ci super wlodarze z KO by pomoc poszkodowanym ludziom,PiS w kleskach sobie radzil duzo lepiej,tu nawet nie ma kiwniecia palcem,nam wojny nie trzeba bo przejdzie konkretna burza i ludzie sa 2 dni bez pradu,to jest straszne,ale co to mialo nie byc za tuska

~Analityk_danych (91.225. * .2) 21.06.2024 07:26

A wiozłeś pod uwagę ze to jednak Ty się mylisz? Jest taka możliwość czy jesteś nieomylny?

~ReligiaTVN (91.192. * .96) 20.06.2024 18:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Janusza5- ty i podobni specjaliści wiedzą co było 30 mln lat temu. Jak wy nie wiecie co było 100 lat temu. Religia uruchomiona bo kilkadziesiąt drzew w każdej dziurze połamało. Trzeba było stare wyciąć to by nie było problemu.

~JANUSZA5 (95.214. * .155) 20.06.2024 15:57
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Zlodowacenie 20 000lat temu.
Last tropikalne 30 milionów lat temu.
Człowiek pojawił się 300 000lat temu.
Zmiany klimatu w naszym regionie nastąpiły w okresie 50lat. I tu jest problem. W wyniku naszych działań dzieje się to za szybko i nie jesteśmy w stanie się dostosować. Za 50 lat będzie u nas 40st C latem caly czas. Burze będą codziennie, trąby raz w tygodniu. I to my to spowodowaliśmy. I w imię wygody nikt nie chce poświęcić ani cebta aby to spowolnić, zgodnie z zasadą każdego Polaka: po mnie choćby potop....

~Winiarz23 (91.225. * .2) 20.06.2024 15:50

Nie, to nie jest prawda. Najsłynniejsze wina na dworze Jagiellonów pochodziły głównie z Węgier. Wina węgierskie, zwłaszcza z regionu Tokaj, były wysoko cenione i popularne na polskich dworach królewskich, w tym na dworze Jagiellonów. W Polsce, choć wino produkowano, nie było ono tak renomowane jak wina węgierskie. Region Sandomierza był znany z winnic, ale nie dostarczał najważniejszych win na dwór królewski.

~Uśmiechnięta_Polska (46.112. * .228) 20.06.2024 15:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jedno wiem takiego dziadostwa jak za Tuska(PO) to jeszcze nie było za chwilę minie 24 godziny od awarii , a prądu nadal nie ma u nas na ulicy . Jeden wielki syf . Nikt nic nie robi żadnych służb nie widać . Gdzie jest prezydent Kieca z PO jak plakaty trzeba było wieszać na płocie przed wyborami to był teraz go nie ma .

tixx 20.06.2024 13:21

@right: I na 150% odpowiedzialnymi za tyle roztopionego lodu są ludzie :D

Poza tym pytania kontolne: Dlaczego Zielona Góra jest znana z winiarstwa? Dlaczego najsłynniejsze wina na dworze Jagiellonów pochodziły z okolic Sandomierza? Przecież winorośl potrzebuje łagodnej zimy.

right 20.06.2024 11:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Aleheca zmiany klimatu są naturalne.
Całkiem niedawno ( w sensie geologicznym) było ponad 2 tys metrów lodu nad Wodziem, a wcześniej rósł tu równikowy las.

~Aleheca (46.204. * .94) 20.06.2024 11:47
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zatroskany (199.247. * .237) 20.06.2024 11:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@right - bo im się to bardzo wymiernie opłaca...

~zdziwionakraina (193.200. * .16) 20.06.2024 11:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tixx, Sziro, right - macie świadomość, że piszecie swoje słowa, najczęściej, w kierunku zupełnych pustaków? Dla nich uczestnictwo w sekcie boga antysmoga jest wartością, samą w sobie. Czym się kolejny totalitarny obłęd zakończy, to ich nie obchodzi. Byle nieustannie gęgać i pociskać kocopoły.

right 20.06.2024 11:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Klimat się zmienia - FAKT.
Człowiek nie ma, lub ma MINIMALNY wpływ na te zmiany - FAKT.
Czy warto walczyć z naturą? Dlaczego politycy robią to naszym kosztem?

~Sziro (188.137. * .106) 20.06.2024 10:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Działalność czlowieka ma minimalny udział w tym. Normalna kolej rzeczy klimat na świecie zawsze sie zmieniał i będzie..

tixx 20.06.2024 10:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No tak.... Geografię ze szkół rugują, historię traktują "po łebkach", jedynym źródłem informacji jest internet to i "specjalistów" wielu. Rosną potem tacy "yntylygynci" co Stonehenge farbą uszkadzają "w imię walki ze zmianami klimatycznymi".

aus 20.06.2024 09:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To czego służby miejskie i skm nie potrafią zrobić (pielęgnacja zieleni) zrobiła natura. Teraz niech posprzątają.

~MiastoBezpieczne (5.184. * .105) 20.06.2024 09:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

W czasach zmian klimatycznych najbardziej narażeni na wichury, przerwy w dostawach prądu, zalania i uszkodzenia dachow będą na wsiach. Życie na wsiach nigdy nie było łatwe ale teraz... To już jest trochę survival z obawami przed każdą burzą.

~SpecMeteo (78.111. * .180) 20.06.2024 09:08
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Super komurki twarzą się przy udziale spalin samochodowych, których jest coraz więcej. Więc się nie dziwcie, to dopiero początek!

~Technik_mechanik (193.42. * .64) 20.06.2024 08:43
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

"Wolny" widać ze jesteś wolny w myśleniu, da się to zatrzymać, tak samo jak dało się zatrzymać dziurę ozonową. Ale prosty chłop ze wsi nie musi się na wszystkim znać, wiec jest Ci wybaczone!

~FreeWolny (51.15. * .27) 20.06.2024 08:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

DABROWIANIN (91.225. * .2)
Do szkoły uczyć się i czytać ze zrozumieniem.
Większość ludzi mówi że klimat zmienia się cały czas i żadna siła tego nie powstrzyma. A już na pewno nie powstrzyma tych zmian lewacka ideologia.

~DABROWIANIN (91.225. * .2) 20.06.2024 07:43
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Gdzie są ci co mowili: Zawsze tak było?
Gdzie są ci co mówili: Babcia mi opowiadała ze zawsze wiosna były trąby powietrzne?
Gdzie są ci co mówili: nie ma zmian klimatu?
Gdzie są ci co mówili: to jest spisek?

Przygotujcie się, bedzie tego więcej i będzie gorzej.

~Normalka (91.192. * .96) 20.06.2024 01:24
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Chcecie drzewka to nie beczeć że się przewracają jak powieje!

~Rack (46.204. * .166) 19.06.2024 22:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przed Matką Naturą zawsze respekt . Z żywiołem nikt nie wygrał. Może Bóg się zlituje i noc spokojną da .

~exraciborzanin (46.134. * .13) 19.06.2024 21:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzimierz to pow. rybnicki, gm. Lyski - trochę wiedzy i obeznania Regionu.