Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Wojciechowicz chce uniknąć kary 2 mln zł. Budowa lodowiska ma być kontynuowana

  • Flagowy projekt z kadencji Dariusza Polowego zablokowany przez jego oponentów ma być dokończony za rządów następcy.
  • - Miasta nie stać na płacenie kary - rozkłada ręce Jacek Wojciechowicz.
  • Według umowy wykonawcy lodowiska przysługiwałoby wyegzekwowanie od Miasta kary umownej w kwocie 2 mln zł.
Prezydent Wojciechowicz chce uniknąć kary 2 mln zł. Budowa lodowiska ma być kontynuowana
Niedokończone lodowisko na Zamkowej. Zdjęcie z okresu, gdy na płocie wisiał baner z wezwaniem prezydenta Polowego do opozycji, aby zezwolili na kontynuację inwestycji

Lepiej zapłacić niż stracić

Prezydent Jacek Wojciechowicz zaproponował radzie miasta wydatki w kwocie łącznej ok. 2,8 mln zł na kontynuację spłaty zadłużenia wobec firmy budującej obiekt. Zmiany w budżecie będą głosowane na czerwcowej sesji. Skarbnik Miasta Maria Wieczorek-Juzwiszyn poinformowała radnych, że z budżetu zostanie wydatkowana kwota 500 tys. zł, by firma wznowiła prace na Zamkowej.

Wcześniej budowa została wstrzymana, bo Miasto nie płaciło wykonawcy za przeprowadzone roboty budowlane.

Firma uzyskała te należności drogą sądową, a Miasto poniosło dodatkowe koszty postępowania sądowego - w 2023 roku - ponad 100 tys. zł. W 2024 roku musi zapłacić kolejne ponad 120 tys. zł.

Proszą o 5 milionów od ministra

Prezydent Polowy co sesję przedkładał radzie propozycję kontynuacji inwestycji, ale opozycja (kluby radnych Niezależnych i Razem) ją odrzucała. Argumentowano, że rada nie zgodziła się na ten wydatek, a mimo to prezydent ogłosił przetarg i zlecił budowę. Polowy utrzymywał, że to decyzją rady dysponował środkami, by zamówić wykonanie inwestycji.

W nowej kadencji Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej - jeśli rada posłucha prezydenta Wojciechowicza - będzie jednak kontynuowane.

Wcześniej zaawansowanie prac przy Zamkowej oceniono na poziomie 70%.

Dodatkowo Miasto ubiega się w ministerstwie sportu o dofinansowanie budowy lodowiska w kwocie 5 mln zł.

Zaprojektowane na terenie OSiR lodowisko ma charakter typowo rekreacyjny, nie posiada wymiarów pozwalających na profesjonalne rozgrywki hokejowe. Latem obiekt ma zmieniać się w centrum zabaw i miejsce np. na koncerty muzyczne.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obłudnicy (195.29. * .174) 17.06.2024 14:48

Przed wyborami blokowali budowę. Po wyborach będą budować lodowisko. Teraz Kuliga wypowiedz się publicznie i przeproś Dariusza.

~Racjonalny (46.134. * .22) 15.06.2024 09:29

To tylko pokazuje jakimi idiotami byli czy po prostu są Ci radni, kierując się nie dobrem miasta a chęcią zrobienia przyjemności Szukalskiej, która zwariowała na punkcie zablokowania lodowiska Polowego. Zniknęła Szukalska, lodowisko Polowego jest ok. A ile stracili mieszkańcy?

~Brunhilda (185.246. * .146) 15.06.2024 09:17

No i pan prezydent po ogłoszeniu swoich zastępców (głównie chodzi o panią prezydent - człowieka Polowego) w krótkim okresie czasu fauluje radnych ze swojego ugrupowania po raz drugi. Przecież to oni mieli w poprzedniej kadencji razem z radnymi Fity większość w radzie i powiedzieli, że lodowiska w proponowanym przez Polowego kształcie nie chcą. To dlaczego mieli by się teraz na to zgodzić? Była by to niegospodarność w czystej postaci. A poprzednik może zacząć otwierać butelkę szampana. Głosowałem na Wojciechowicza a komentuję Wojnarowicza. Szkoda było mojego głosu!!

~observe (83.30. * .88) 15.06.2024 08:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Jacku, miasta przede wszystkim nie stać na budowę i utrzymywanie tego lodowiska. Kara 2 mln to pikuś w porównaniu z tymi kosztami. Tą karą należy obciążyć Dariusza ,który wbrew radzie miasta rozpoczął tę absurdalną budowę pchając gminę do katastrofy.Panie Jacku swoją decyzją o próbie wznowienia tej niepotrzebnej budowy napluł Pan w twarz wszystkim uczciwym ludziom, prawym radnym, którzy sprzeciwiali się tej budowie, nawet złożyli zawiadomienie do RIO i do Prokuratury. Pan teraz chcesz ,żeby ci sami radni uchwalili powrót do inwestycji , którą krytykowali, podali pod osąd prokuratorski ? Może to po warszawsku jest, ale na prowincji nie przejdzie. W niektórych środowiskach już słychać utyskiwania typu :" żałuję , że na niego oddałem/am swój głos" .Wygrał Pan wybory tylko i wyłącznie z tego powodu , że mieszkańcy mieli dość rządów Dariusza. Decyzja o kontynuacji budowy tego lodowiska jest szkodliwa i nieprzemyślana, chyba że to początek jakiegoś planu by powołać Dariusza, Dawida i Dominika na zastępców prezydenta.Co na to wszystko Mirosław (w zasadzie jeden ze sprawców tego kosztownego lodowiskowego zamieszania) wieńczący karierę samorządową przewodnictwem w radzie miasta.Kiedyś biegał na kawę do Dariusza ,teraz pewnie popija ją z Panem Panie Jacku.Rada miasta uchwaliła budżet na ten rok bez kosztów budowy lodowiska, teraz ci sami radni mają głosować ,tak by wykazać, że byli hamulcowymi? Radni obudźcie się, bo okradną was nie tylko z marzeń, ale przede wszystkim z godności...

~Stach6 (46.204. * .143) 14.06.2024 13:55

Życzę Prezydentowi dużo siły w budowie silnego miasta

~Jana11 (46.204. * .149) 14.06.2024 07:08

Ci sami szkodnicy wygrali wybory. Absurdy tych czasów już mnie przestały dziwić.

~GdzieTuLogika (45.151. * .209) 13.06.2024 20:56

Niby jak chce kontynuować, skoro nie ma zgody rady. A jeżeli rada wyrazi zgodę, to oznacza że poprzednie blokowanie inwestycji przez tych samych radnych było czystą złośliwością i radni sami powinni zwrócić kwoty kosztów. Ciężko będzie się radnym nagminastykować żeby z tego wymbrnąć

~obłudnicypierwszaklasa (62.197. * .21) 13.06.2024 18:58

Obłudnicy Kuligi, Rycka, Lenki, Szukalscy, Fity, Czernery itd itd. Żenada.

~Night_stalker (46.112. * .196) 13.06.2024 18:41

A dach? A wielkość? Lodowisko to był szczyt obłudy i hipokryzji. Przypomnijcie sobie kto najbardziej przeszkadzał prezydentowi Polowemu? A teraz nagle można robić? I zobaczycie jaki to będzie wspaniały obiekt. I wszyscy radni zagłosują za. A portalik pana dyrektora zamku będzie pisał same pochlebstwa. To co Polowy załatwił, zaprojektował i na co ściągnął kasę będzie jeszcze zrobione. Potem pustynia. Jeszcze zaplaczecie za plakatowym.

~Adan (45.151. * .175) 13.06.2024 17:50

Szkodniki i hipokryci. Jak oni patrzą jeszcze do lustra na siebie. Ludzie są już zmęczeni waszymi wojenkami zacznijcie wspólnie współpracować dla dobra miasta i ludzi a nie siebie nawzajem niszczyć.

~PT (31.11. * .205) 13.06.2024 17:49

Dobra decyzja p.Jacka. wcześniejszy cyrk opozycji był niepotrzebny. Szkoda niepotrzebnych kar