Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Wojciechowicz rezygnuje z centrów przesiadkowych w Markowicach i Ostrogu

Nowy włodarz Raciborza zmienił plan przygotowany przez poprzedników i skupił się na jednym centrum przesiadkowym na dawnym Świńskim Rynku (plac Konstytucji 3 Maja). Zmieniony projekt nazywa się: Rozwój zrównoważonej, multimodalnej mobilności miejskiej w Mieście Racibórz - Poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jest wart 15,6 mln zł i ma być zrealizowany do 2027 roku, jeśli Miasto pozyska nań środki pozabudżetowe.

Prezydent Wojciechowicz rezygnuje z centrów przesiadkowych w Markowicach i Ostrogu
Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz na ostatniej imprezie z udziałem władz Miasta w Studziennej

Wydatki przewidziano na lata 2024-2027 i chodzi o kwotę 15 678 236 mln zł.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej przewidziano je w podziale na kolejne lata:

2024- 50 000 zł, 2025- 150 000 zł 

2026- 7 739 118 zł i 2027 - 7 739 118 zł

Szczegóły zmian wobec planów poprzedniej władzy chciał poznać na posiedzeniu komisji budżetowej były wiceprezydent Dominik Konieczny, aktualnie radny klubu Silny Racibórz. - Skąd ten pomysł? Jaka jest wartość tych działań? Dlaczego to skomasowano? - dopytywał D. Konieczny. 

Na te kwestie odpowiedział Wojciech Hipnarowicz, szef referatu przedsiębiorczości. Miasto przewiduje teraz centrum przesiadkowe na dawnym Świńskim Rynku, wraz z wprowadzeniem na przystankach dynamicznej informacji o kursach autobusów. - Dlaczego połączyliśmy te projekty? Bo łatwiej będzie przygotować dokumentację pod nabór. Zwiększymy szansę na lepszą punktację wniosku. Dysponentem sprawy jest teraz wydział dróg - wyjaśnił Hipnarowicz. 

Prezydent Wojciechowicz przypomniał, że w propozycji pierwotnej były przewidziane centra w Markowicach i Ostrogu. - Postanowiliśmy, biorąc pod uwagę dofinansowanie, stworzyć realny projekt do realizacji - powiedział.

Według niego trudno jest namówić kogoś, by przesiadał się na Ostrogu w drodze do centrum, gdy odległość wynosi tylko kilkaset metrów. - Jak kogoś  namówić i do czego ma być ta przesiadka? Komu się chce wysiadać z ciepłego samochodu, do czego się przesiąść? W Raciborzu nie mamy ani kilometra bus- pasu. Jak nie siłą, to inaczej by się nie dało wyciągnąć człowieka z samochodu. Dlatego z tych pomysłów postanowiliśmy zrealizować jeden realny wniosek - oznajmił Jacek Wojciechowicz.

Konieczny skomentował, że prezydent nie ma całej wiedzy na ten temat i warto ją uzupełnić. Dodał, że w Raciborzu nie działa się siłą, a dobrowolnością. - Może w Warszawie tak było - rzucił były wiceprezydent.

Jacek Wojciechowicz odparł, że nie wie, jakie Konieczny miał pokłady optymizmu co do pomysłu z trzema centrami przesiadkowymi, ale spróbuje mu, jak podkreślił, wytłumaczyć łopatologicznie, że w centrach przesiada się z samochodów na kolej, lub na inne środki transportu, żeby podróż była wygodniejsza i szybsza, a jak to nie zachodzi, to trzeba być cudotwórcą, żeby pomysł zrealizować. Przyznał, że w Markowicach jest chociaż kolej, ale po słynnym remoncie Rybnickiej, dojazd z dzielnicy do centrum zajmuje mniej niż potencjalne oczekiwanie na pociąg. - Gratuluję optymizmu i fachowego podejścia z planowaniem - kpiącym tonem skwitował J. Wojciechowicz.

Dodał, że co do uzupełniania wiedzy, to dlatego nie popiera pomysłu z trzema centrami, bo miał okazję budować takowe w stolicy. - Nie trzeba specjalnej wiedzy i wyobraźni, żeby zrozumieć, że nie sprawdzą się one w naszych warunkach, w myśl idei, żeby mniej samochodów przyjeżdżało - powiedział Koniecznemu.

Prezydent nie krył, że nie jest też zwolennikiem budowania centrum przy dworcu PKP, bo nie widzi korzyści w rozwiązaniu, w którym, żeby wsiąść w pociąg i tak będzie trzeba po mieście jeździć starym dieslem.

Ludzie

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Matx (46.204. * .212) 20.06.2024 17:12

Wybraliście gorszego prezydenta niż był

~WarszawskiIgnorant (46.134. * .22) 19.06.2024 06:45

Ignorant nie znający miasta. Na Ostrogu przy Czarnym Placu potrzeba parkingu dla basenów letnich. To nie Warszawa, to Racibórz. Tu wystarczy przesiąść się z auta na nogi. Tylko parking musi być…

~Niecierpliwy (77.222. * .24) 18.06.2024 18:30

Ja się pytam kiedy to obiecane metro będzie panie burmistrzu

~CoZaBuc (37.47. * .153) 06.06.2024 07:35

Wojciechowicz nie ma pojęcia o czym mówi. Na Ostrogu potrzebny jest parking dla budujących się obok basenów letnich a przy dworcu parking w celu zostawienia auta na czas podróży pociągiem. Wystarczy zapytać Raciborzan albo urzędników, a nie impertynencko wszystko krytykować

~ObserwatoR2024 (178.43. * .95) 05.06.2024 16:51

Jak widać nowy włodarz jest bardzo krótkowzroczny i słabo orientuje się w układzie komunikacyjnym Raciborza. Brak centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym coraz bardziej odbija się czkawką. Tak dla przypomnienia w Raciborzu nie ma metra i nie planuje się parkingów na granicy miasta.

~TolekBanan (46.204. * .2) 05.06.2024 11:54

Za kwotę X miały być 3 centra, a teraz będzie jedno. To nie urealnienie kosztów, tylko wykonawca zgarnie więcej kasy za mniej roboty. Przyszło nowe. Tak wygląda uśmiechnięta Polska.

~Mariusz0909 (31.171. * .54) 05.06.2024 11:45

Tak krótko jest prezydentem i takie pokłady niewiedzy.

~łołtakiełoł (178.255. * .196) 05.06.2024 11:43

Widać że facet nie zna realiów Raciborza. Szkoda mieszkańców. Żenada.