Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Borelioza – postępowanie po ugryzieniu kleszcza i pakiety badań diagnostycznych

Borelioza – w sezonie letnim nazwę tej choroby odmienia się przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego. Nieleczona borelioza może dawać groźne powikłania (głównie neurologiczne, kardiologiczne i stawowe). Profilaktyka i szybka reakcja po ugryzieniu kleszcza – te dwa elementy mogą nas przed nimi uchronić.

Borelioza – postępowanie po ugryzieniu kleszcza i pakiety badań diagnostycznych

Wyobraź sobie… Sobota, przepiękna pogoda. Słońce wysoko na bezchmurnym niebie, lekki wiatr przynoszący ochłodę. Wprost wymarzone warunki na spacer czy wycieczkę rowerową po lesie. Jesteś na miejscu, otaczają Cię śpiew ptaków i upajający zapach sosnowego igliwia. W myślach planujesz eksplorację nowych zakątków i piknik w cieniu pachnących drzew. Twój błogi stan przerywa ONA. Mała, czarna kropka, którą spostrzegłeś na ciele. Kleszcz.

Gdy i Ty znajdziesz się w takiej sytuacji, przede wszystkim zachowaj spokój. Po pierwsze, nie każde ugryzienie kleszcza oznacza chorobę. Po drugie, dzięki badaniom diagnostycznym możesz potwierdzić lub wykluczyć infekcję nie wcześniej niż po kilku tygodniach od ugryzienia.

Kluczowe jest szybkie wyjęcie kleszcza. Im dłużej jest wbity w skórę, tym większa szansa, że „wpuści”, wraz ze swoją śliną, krętki borelii do organizmu. Dzięki przyrządom dostępnym na rynku np. kleszczołapki, kleszcza można sprawnie usunąć w domu. Ale jeśli obawiasz się tej czynności, skorzystaj z oferty Medhouse i usunięcia kleszcza przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym, czynnym również w sobotę! Dzięki sprawnej pomocy nie musisz rezygnować z weekendowych planów.

W każdej placówce Medhouse wykonasz również pakiety badań diagnostycznych, które pomogą w diagnozie i monitorowaniu chorób przenoszonych przez kleszcze. Gdy zaobserwujesz niepokojące objawy lub podejrzewasz zakażenie kleszczem u siebie lub swoich dzieci, w pierwszej kolejności wykonaj badania podstawowe (oznaczenie przeciwciał IgM i IgG we krwi metodą Elisa). Gdy wynik będzie dodatni lub wątpliwy, wskazane jest wykonanie dalszych badań potwierdzających metodą Western-Blot. W Medhouse zbadasz też, czy usunięty kleszcz przenosił boreliozę.

Pamiętaj, że każdy wynik, nawet ujemny, należy skonsultować ze swoim lekarzem. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, rozpocznie leczenie boreliozy, które w przypadku potwierdzonej choroby jest niezbędne.

Chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami tel: 32 459 10 15.

Tekst sponsorowany