Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym jest odwrócona hipoteka i kto może z niej skorzystać?

W krajach Europy Zachodniej, gdzie przywiązanie do własności jest mniejsze niż w Polsce, odwrócona hipoteka jest popularnym rozwiązaniem – jej rezultatem jest wzrost jakości życia na emeryturze. Na czym polega odwrócona hipoteka? Kto najczęściej korzysta z tego produktu finansowego?

Czym jest odwrócona hipoteka i kto może z niej skorzystać?

Na czym polega odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który działa odwrotnie niż kredyt hipoteczny. W tym modelu właściciel nieruchomości sprzedaje nieruchomość, a w zamian dożywotnio otrzymuje co miesiąc ustaloną kwotę od nabywcy. Co ważne, sprzedający może do końca życia zajmować sprzedaną nieruchomość – mieszkanie czy dom jednorodzinny. W efekcie odwrócona hipoteka nie pozbawia miejsca do życia, ale zapewnia dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Osoby, które chcą skorzystać z odwróconej hipoteki, teoretycznie mają do wyboru odwrócony kredyt hipoteczny i rentę hipoteczną. Pozostaje to przy tym tylko teoria – mimo że już kilka lat temu weszły w życie przepisy umożliwiające oferowanie takich produktów, to do dziś żaden bank nie zaproponował odwróconego kredytu hipotecznego. Klienci mogą jednak skorzystać z renty hipotecznej – jest ona dostępna w ofercie funduszu Familiasa.pl.

Kogo może zainteresować usługa odwróconej hipoteki?

Aby skorzystać z odwróconej hipoteki, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy dotyczy wieku, a drugi posiadania nieruchomości – mieszkania lub domu jednorodzinnego. Których seniorów odwrócona hipoteka powinna szczególnie zainteresować? Adresatami tego produktu są:

samotni seniorzy – ponieważ nie mają oni bliskich, muszą liczyć na siebie, a odwrócona hipoteka zapewnia im dodatkowe środki na utrzymanie;

seniorzy chcący realizować marzenia, np. podróżować po świecie – korzystając z odwróconej hipoteki, zyskują niezbędne fundusze;

seniorzy, którzy nie chcą sprzedawać nieruchomości – dla nich odwrócona hipoteka to sposób, aby obniżyć koszty życia i jednocześnie dożywotnio pozostać w mieszkaniu czy domu, z którym czują emocjonalną więź.

Jakie zalety i wady ma odwrócona hipoteka?

Z perspektywy potencjalnego klienta odwrócona hipoteka zapewnia dodatkowe środki. To największa zaleta tego produktu. Wysokość kwoty otrzymywanej co miesiąc przez seniora jest wyliczana indywidualnie – zależy m.in. od jego wieku i płci oraz wartości nieruchomości. Jednocześnie klient nie musi obawiać się, że będzie musiał opuścić mieszkanie czy dom – zabezpiecza go wpis umieszczony w księdze wieczystej (w postaci np. prawa do użytkowania nieruchomości). W przypadku renty dożywotniej nie trzeba też martwić się remontami.

Chociaż odwrócona hipoteka ma wiele zalet, to oceniając jej opłacalność, trzeba uwzględnić też jej wady. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego od seniora będzie wymagany m.in. zakup ubezpieczenia nieruchomości, co może być sporym obciążeniem finansowym. Renta dożywotnia z kolei – w przeciwieństwie do odwróconego kredytu hipotecznego – nie jest odwracalna (senior nie może wycofać się z umowy, oddając środki, które otrzymał).

Materiał zewnętrzny