Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy dzięki pompie ciepła na pewno oszczędzisz na rachunkach za energię?

Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła dla naszego domu, istotne stają się kwestie jakości, ceny, marki i jak najniższych kosztów użytkowania. Często podążamy za radą autoryzowanych instalatorów, którzy posiadają doświadczenie z różnymi modelami pomp ciepła. Producenci coraz częściej starają się przekonać nas, że to ich urządzenia przyniosą znaczące obniżenie kosztów energii, wykorzystując rożne chwyty marketingowe. Warto jednak być czujnym, ponieważ niewiedza może sprawić, że rachunki za energię będą znacznie wyższe.

Czy dzięki pompie ciepła na pewno oszczędzisz na rachunkach za energię?

Co naprawdę kryje się za klasą efektywności energetycznej pomp ciepła? Etykiety energetyczne to narzędzia, które od lat pomagają nam porównywać techniczne parametry różnych urządzeń elektrycznych. Obowiązek posiadania etykiety energetycznej dotyczy także pomp ciepła od 2015 roku. Wymagania dotyczące tych etykiet są regulowane przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, które precyzują wygląd i sposób wyznaczania etykiet energetycznych dla różnych rodzajów urządzeń grzewczych.

Dasz się nabrać i rachunki wcale nie będą niższe

Na etykiecie pompy ciepła znajdziemy dodatkowe informacje dotyczące jej efektywności w różnych warunkach. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dwie temperatury:

35°C dla ogrzewania płaszczyznowego (np. podłogowego),

55°C dla grzejników średniotemperaturowych (klasycznych grzejników naściennych).

Wybór temperatury zasilania ma istotny wpływ na wydajność pompy ciepła powietrze woda, stąd też klasy efektywności są określane oddzielnie dla obu tych temperatur.

Ostatnimi czasy pojawiły się jednak obawy, że niektóre firmy mogą wprowadzać klientów w błąd, promując urządzenia jako klasy A+++, pomijając fakt, że dotyczy to tylko niższej temperatury. W wyższej temperaturze urządzenie może mieć niższą klasę - A++, a nie A+++. To oznacza, że wybierając pompę, która jest reklamowana jako wyjątkowo efektywna, można otrzymać produkt o mniejszej wydajności, nawet o 20%. Taki zabieg spowoduje, że nasze rachunki za energię wcale nie muszą być niższe.

Polski producent z Żor stawia na realne oszczędności w użytkowaniu pompy ciepła

Mimo to na rynku istnieją producenci, którzy koncentrują się na długoterminowym rozwoju i dążą do osiągnięcia realnych oszczędności dla użytkowników. Pompy ciepła JBG HT, które produkowane są w Żorach, posiadają certyfikat klasy A+++ / A+++. Potwierdza to najwyższą energooszczędność urządzeń, która przekłada się na realne oszczędności w użytkowaniu. W porównaniu do innych urządzeń dostępnych na rynku różnice w rachunkach za energię sięgają nawet 20%.

Co więcej, pompa ciepła R290 JBG HT jest również przyjazna dla środowiska. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego czynnika chłodniczego – propanu (R290) – pompy te minimalizują wpływ na warstwę ozonową oraz mają znikomy wpływ na efekt cieplarniany (GWP=3). W przyszłości, na mocy unijnych przepisów, mogą zostać zakazane mniej ekologiczne czynniki chłodnicze, które obecnie są używane przez innych producentów.

Podsumowując, przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej w różnych warunkach (35°C oraz 55°C) oraz wpływ na środowisko. Dokładne rozważenie tych czynników może przynieść realne oszczędności dla naszych finansów oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki nieustannym innowacjom i dostosowaniu do zmieniających się standardów, pompy ciepła stają się coraz bardziej wydajne i przyjazne dla naszej planety. Powinniśmy jednak uważnie sprawdzać czy informacje o energooszczędności pomp ciepła przekazywane są rzetelnie.

Materiał zewnętrzny