Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwsza wystawa stała Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica czeka na zwiedzających. Na początek huczne otwarcie 2 września z wyjątkowym widowiskiem multimedialnym

Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi 2 września o godz. 15.00 i w tym jedynym dniu wstęp będzie bezpłatny. Dla oczekujących na wejście (zwiedzanie odbywa się w grupach limitowanych) Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica przygotował strefę rodzinną. Na placu przed Carbonarium pojawią się wyjątkowe warsztaty dla dzieci i nieco starszych, zabawy, gry i animacje. Będzie można także spróbować „carboników” przygotowanych na słodko i wytrawnie – specjalnie na tę okazję - przez mistrza kuchni Michała Bałazego.

Pierwsza wystawa stała Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica czeka na zwiedzających. Na początek huczne otwarcie 2 września z wyjątkowym widowiskiem multimedialnym

60 lat miasta na dwóch scenach

Na finał organizatorzy przygotowali widowisko multimedialne pn. „Zrozumieć Jastrzębie”, czyli opowieść o wyjątkowym mieście świętującym jubileusz 60-lecia. Na dwóch scenach pojawi się m.in. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandra Knury, Steczkowska, Grubson, finaliści The Voice of Poland, Michał Gasz z ekipy Piotra Rubika, Daniel Cebula z Teatru Rozrywki w Chorzowie, a także jastrzębianin Daniel Grabka i jastrzębianki: Noemi Lemańska i Joanna Kotowicz (Smajdor). Będzie także zespół perkusistów Vataha Drums, orkiestra górnicza, zespół ludowy, tancerze i aktorzy. Do tego multimedia prezentowane na trzech dużych ekranach scenicznych. Początek o godz. 20.30.

Nie zapominając o historii

Nie byłoby Carbonarium i odważnych planów związanych z dalszą częścią modernizacji górniczej łaźni bez kopalni Moszczenica. Zakład oddano do użytku w Barbórkę roku 1965. Wielu górników połączyło z nim swoją codzienność. To bardzo często historia najbliższa ich sercu. Mnóstwo niepokojów, ciężkiej pracy i znoju, opowieści i wspomnień. Kopalnię zamknięto w 2000 roku, a wraz z nią łaźnię górniczą. Po 23 latach opustoszały budynek doczekał się rewitalizacji. W jednej z części łaźni powstało Carbonarium – multimedialna wystawa stała prezentująca węgiel, od jego powstania w kosmosie, po obecność w organizmach żywych, aż do jego wykorzystywania obecnie jako surowca energetycznego. Carbonarium to także historia górnictwa i miasta powstającego na węglu. Wszystko zaprezentowanie w nowoczesnej i przystępnej formie. Prawie 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodnik, międzywojenny słup ogłoszeniowy i „lewitująca” bryła węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwoli zwiedzającym nie tylko przeczytać i zobaczyć, ale w pewien sposób poczuć górnictwo i historię miasta. - Nowoczesna forma ekspozycji jest konieczna, aby Carbonarium stało się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów. Istotna w tym przypadku jest też autentyczna lokalizacja, czyli pokopalniana łaźnia górnicza. W 2000 roku Kopalnia przestała fedrować, a 23 lata później łaźnia stała się Łaźnią, siedzibą Instytutu i Carbonarium. Przemiana ta nadaje całemu projektowi większego znaczenia. Spina historię z teraźniejszością. To jest wielka wartość – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.

Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Tekst sponsorowany