Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik sprzedaje zabytkowy budynek po dawnej szkole w Niedobczycach

Cena wywoławcza przekracza 3 mln zł. Przetarg odbędzie się w lipcu.

Rybnik sprzedaje zabytkowy budynek po dawnej szkole w Niedobczycach
Budynek przy ul. Górnośląskiej powstał w latach 1910 – 1920 r. Po II wojnie światowej mieściła się tam szkoła podstawowa, potem gimnazjum, zlikwidowane po reformie edukacyjnej w 2013 roku. Fot. arch. Nowiny.pl

Mowa o budynku przy ul. Górnośląskiej 108 w dzielnicy Niedobczyce. Gmach jest całkowicie podpiwniczony, ma dwie kondygnacje i poddasze. Kubatura budynku wynosi 9 450 m3, a powierzchnia użytkowa 1 848,72 m2. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków Miasta Rybnika. Aktualnie trwa procedura zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dopuszczająca funkcję mieszkaniową. Sąsiadująca z budynkiem sala gimnastyczna, zarządzana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie jest przedmiotem przetargu.

Dziedzictwo Niedobczyc na sprzedaż

Decyzja o sprzedaży budynku zapadła podczas Sesji Rady Miasta Rybnika 22 września 2022 roku. Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja, w której prym wiedli radny Mariusz Węglorz oraz Dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej Tomasz Cioch.

- Mamy tutaj piękną ilustrację polityki prozabytkowej, o które często mówi pan prezydent Kuczera: że to takie dziedzictwo, że musimy o to dbać. Tak, ale pod warunkiem, że to jest w centrum albo w Niewiadomiu, bo jak to jest w Niedobczycach, to należy to zburzyć, zniszczyć, sprzedać, zapomnieć - powiedział wówczas radny Węglorz.

Złoty interes?

Radni opozycji ironizowali, że miasto jest skłonne sprzedać budynek za niespełna 3 miliony złotych, a po przerobieniu go na funkcję mieszkaniową nieruchomość może być warta nawet 15 milionów złotych. - Widzicie, jaki to może być złoty interes - kupno naszego mienia miejskiego... Zarobek może być godny - stwierdził radny Łukasz Węglorz.

Dyrektor Cioch zauważył, że radni w swoich obliczeniach nie biorą pod uwagę stanu technicznego budynku oraz nakładów, jakie potencjalny nabywca będzie musiał ponieść, aby doprowadzić obiekt do stanu użyteczności.

Ludzie

Mariusz Węglorz

Radny Miasta Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].