Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni chcą własnej obsługi prawnej. Zabrali pieniądze na remont fontanny, żeby opłacić mecenasa

To kolejny punkt sporu w Raciborzu między opozycją w radzie miasta a prezydentem Polowym. - Robimy to, bo nie mamy zaufania do radców prawnych pracujących dla prezydenta - wyjaśnia szef rady Marian Czerner. Na majowej sesji rajcy dokonali przesunięć w budżecie na 2023 rok, by sfinansować usługi prawne dla rady miasta.

Radni chcą własnej obsługi prawnej. Zabrali pieniądze na remont fontanny, żeby opłacić mecenasa
Przewodniczący rady Marian Czerner przyznaje, że chęć zatrudnienia dodatkowej obsługi prawnej wynika z braku zaufania radnych do prawników pracujących na rzecz prezydenta i magistratu

Na ten wydatek, jak oszacowali członkowie klubów Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity, potrzebne jest 60 000 zł. 

31 maja na sesji początkowo radni chcieli zabrać te pieniądze z działu przeznaczonego na działania promocyjne i współpracę zagraniczną magistratu. Przed głosowaniem wiceprezydent Dawid Wacławczyk poinformował, że to środki na opłacenie pobytu dzieci ukraińskich z partnerskiego miasta Tyśmienica. -  To jest pobyt humanitarny. Już do nas przybyły, nieco wcześniej, niż planowaliśmy. Z tych pieniędzy opłacimy ich noclegi, wyżywienie i paliwo do autokaru - mówił włodarz. Dodał, że reszta środków jest przeznaczona na wyprawki dla noworodków z Raciborza, darowane im Pałacu Ślubów.

Wacławczyk mówił też, że to niespotykane w skali kraju, by w urzędzie miasta były dwie kancelarie świadczące porady prawne - osobno dla prezydenta i dla rady. Dodał, że to nierealizowalne. Lenk nie zgodził się z nim. Podał, że tak się dzieje w samorządach i na legalność takich praktyk są stosowne orzeczenia sądów.

Wacławczyk stwierdził, że sesja to zbyt nerwowy moment na pochopne ruchy w budżecie i zaproponował przerwę w obradach.

Od radnego Mirosława Lenka usłyszeliśmy w ogłoszonej przerwie, że odbiera to jako formę szantażu. Przyznał, że trudno w takiej sytuacji zagłosować bez oglądania się na dobro dzieci. Eugeniusz Wyglenda stwierdził tam, że to nie pierwszy raz, gdy prezydenci stawiają radnych z zaskoczenia w sytuacji bez wyjścia.

Opozycja liczyła, że Wacławczyk zaproponuje, skąd jeszcze można przesunąć środki na prawników, bez szkody dla ukraińskich i raciborskich dzieci. Włodarz po naradzie z Alicją Sierant z referatu ds. budżetu i analiz w wydziale finansowym wskazał, że nie widzi takich możliwości. Jest na to za mało czasu, a wszystkie wydatki są jego zdaniem ważne.

Mirosław Lenk zaproponował, by pieniądze zabrać, częściowo z wydatku na remont fontann i zdrojów wodnych, co przegłosowała większość w radzie.

Jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącego Czernera, zatrudniony dodatkowo mecenas będzie służył poradami w zapytaniach rajców. Ma też być obecny na sesjach, gdzie przychodzą prawnicy wynajęci do obsługi magistratu. Procedurę wyłonienia obsługi prawnej dla rady miasta musi przeprowadzić prezydent Raciborza.

To druga próba zatrudnienia dodatkowego radcy. Pierwsza nie doszła do skutku, choć radni opozycji nie wiedzą dlaczego. Już raz - w kwietniu tego roku - wpisali to zadanie do budżetu, ale nie doczekali się realizacji, ani informacji od prezydenta Polowego na ten temat. Radny Lenk na sesji użył stwierdzenia, że prezydent przesunął te środki gdzie indziej, bo mu przeszkadzały. Mówił też, że te pieniądze zostały “ukradzione” radnym. Chodziło mu o kwietniowe zarządzenie prezydenta miasta, w którym 60 tys. zł na obsługę prawną rady trafiło na inny cel. 


Dariusz Polowy odpowiadał klubowi Niezależnych jeszcze w 2021 roku:

Obsługę prawną Biura Rady Miasta zapewniają radcy prawni Urzędu Miasta. Radni Miasta Racibórz mogą korzystać z ich wiedzy w sprawach dotyczących Miasta. Wszelkie opinie prawne wydawane przez Biuro Radców Prawnych Urzędu Miasta są wydawane na podstawie aktualnie obowiązującego prawa, bez stronniczości. W związku z tym kierując się zasadą gospodarności w wydawaniu środków publicznych, nie widzę podstaw do powoływania dodatkowej obsługi prawnej.

Ludzie

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oszukalscy (46.134. * .24) 04.06.2023 04:16

Przecież radcy prawni urzędu mają w obowiązkach obsługę rady, w czym problem? No i jest Szukalska. Jeśli ona sobie nie radzi to powinna wylecieć z etatu prawnika w starostwie! Już dwa razy Czerner ze spółką wynajął z naszych podatków prawnika - przeciw Wacławczykowi i do audytu Unii. I dwa razy polegli mimo wydania tej kasy na ludzi spoza UM…

~Rack (46.204. * .38) 02.06.2023 22:53

dodam..... Tam nie kolejnego prawnika potrzeba. Tam jest potrzebna PORZĄDNA MIOTŁA i odkurzacz. MARNOTRAWCY pieniędzy podatników!

~Rack (46.204. * .38) 02.06.2023 22:47

O kurza twarz! To wyrzucanie pieniedzy podatników! Oni tam żrą się miedzy sobą o kasę, ale mało kiedy o dobro mieszkańców! Powoli każdy radny i prezydenci zarządają prawnika dla siebie. Szok i szok...

~Trudniominatopatrzec (185.108. * .46) 02.06.2023 09:23

O kurcze Mirek osiąga czwartą gęstość i mówi że został okradziony z pieniędzy które mieszkańcy płacą w podatkach. Mamy tu poważną konkurencję dla Klimy i Labusa.

~Czajnik77 (85.204. * .104) 02.06.2023 09:06

Dla tych którzy nie dobrneli do końca artykułu @ MonologPolowy (5.173. * .214) „Obsługę prawną Biura Rady Miasta zapewniają radcy prawni Urzędu Miasta. ”

~6oj67jn (46.134. * .165) 01.06.2023 20:49

Zmiany w budżecie to dopuszczalna rzecz ale trzeba patrzeć na ilość wykonania budzetu i już zawartych umów. Brakuje na tych sesjach skarbnika jak widać od miesięcy. Kolejna osoba w urzędzie w hierarchia finansowej to główny ksiegowy urzędu który powinien przy takich propozycjach zmian w budżecie sprawdzić wykonanie i na jaką kwotę już zawarto umów które jeszcze nie są opłacone. Bez zastępcy skarbnika czyli głównej księgowej na sesji to ryzykowne są wszelkie przesunięcia. Tak to jest w każdym samorządzie i admintracji publ.

~MonologPolowy (5.173. * .214) 01.06.2023 18:32

Mieszkańcy opłacają prawnika kancelarie zew.dla Polowego koszt do tej pory to ponad 150 tys plus prawnik na etacie! Polowy może podzielić ta kasę na prawnika UM i prawnika do obsługi rady miasta,to jest właśnie ten dialogpolowy..

~PT (84.241. * .44) 01.06.2023 17:57

Banda problemowych darmozjadów. Prawnik w ich szeregach nie daje rady?

~NarMas (85.204. * .96) 01.06.2023 16:53

Hamulcowym wydaje się że są oszukiwani. Moim zdaniem takie wrażenie może powstać u osoby która wszystkich mierzy swoją miarą. Oszust boi się zostać oszukanym a złodziej obawia się zostania okradzionym.

~JedźDoRybnikaAleNieWracaj (78.31. * .34) 01.06.2023 15:06

To jakiś żart? Nie będzie fontanny pod farnym, bo Czerner z Lenkiem chcą się za nasze pieniądze bić przez swoich prawników z prawnikami Prezydenta Polowego? Żadnej moralności, żadnych skrupułów. Szantażują, odwracają kota ogonem, chcą zabrać dzieciom z naszego szpitala, bo wszystko po kolei przegrywają z Polowym i Wacławczykiem?

~Białyzy (89.46. * .184) 01.06.2023 14:58

I cyk lekką ręka kasa zabrana. Nie udało się zabrać dzieciakom z Ukrainy to zabrali z remontów na fontannę. Najgłośniejsza radna szczyci się dyplomem prawnika. Czy to nie wystarczy do blokowania inwestycji w Raciborzu?

~SuperSprawa (46.204. * .26) 01.06.2023 14:53

Przecież ta rada ma prawnika w swoim składzie. Aha, no tak.

~RecznikM (188.240. * .86) 01.06.2023 14:53

Hamulcowi wpadają w paranoje