Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zespół Szkół Ekonomicznych obchodził święto swojej patronki

„Nie bójcie się tajemnicy Eufemii, nie bójcie się jej miłości” – powyższe słowa wybrzmiały jako motto, zachęcając do ponoszenia wysiłku, do pracy i zaangażowania.

Zespół Szkół Ekonomicznych obchodził święto swojej patronki
23 maja 2023 roku społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Fot. ZSE

23 maja 2023 roku społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Wśród obecnych gości był wicestarosta Marek Kurpis, , gen. bryg. SG Adam Jopek, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu - Marian Obruśnik, dyrektor RCK - Joanna Maksym Benczew, Kierownicza Referatu Edukacji – Ewa Bohr-Cyfka, dyrektorzy placówek powiatowych, przedstawiciele związków zawodowych, pracownicy, emeryci, rodzice i przyjaciele szkoły. Gościem honorowym święta był Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér.

„Eufemia – to ogniwo, które scala Racibórz – nie pozwólmy sobie odebrać tego bogactwa…” – te oto słowa są podkreślane już od 9 lat – od kiedy placówka z dumą nosi imię wybitnej raciborzanki.

Na początku uroczystości głos zabrał Dyrektor Paweł Ptak - witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników. - Jestem głęboko przekonany, że dzięki Naszej Patronce przetrwaliśmy te trudne czasy (…). Mieć taką Patronkę to ogromne wyróżnienie, bo jej dobroć i przedsiębiorczość inspiruje Nas do działania - od pierwszych słów dyrektora atmosfera spotkania stała się bardzo serdeczna.

Następnie Wicestarosta Marek Kurpis skierował do społeczności szkolnej piękne przesłanie, że z satysfakcją możemy mówić o efektach pracy wychowawczej związanej z Patronem Szkoły, dzięki której uczniowie stają się bogatsi w wiedzę, harmonijnie kształtują swoje serca i charakter, uczą się jak żyć i pracować. Przekazał również wyrazy szacunku i uznania oraz życzył sukcesów zawodowych i osobistych.

Długoletni przyjaciel szkoły Piotr Stefaniak powiedział, iż postać Eufemii Raciborskiej jest bardzo bliska jego sercu i z niej młode pokolenie Polaków powinno czerpać siły i wzór do pracy nad sobą, kształtowania swego charakteru, dalszej, solidnej nauki. Konsul Generalny Republiki Węgier dr Tibor Gerencsér podkreślił, że jako historyk podziwia wkład, który został włożony w rozpowszechnianie wartości, którymi żyła Eufemia. Życzył sukcesów na polu szkolnym i ekonomicznym. Był osobiście zaskoczony pozytywną energią panującą pośród nauczycieli i wychowanków.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali montaż przygotowany przez Panią Sylwię Gawendę – Rutkowską. Na scenie widniał cytat: „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Wszędzie było wiele aspektów, które skłaniały do głębokiej zadumy i refleksji. Podkreślono, że bardzo ważne jest przeżywanie tej części historii, która ciągle istnieje i przyczynia się do ubogacania wspólnoty. Przypomniana została sylwetka Eufemii Raciborskiej i jej konkretny wpływ na młodego, współczesnego człowieka. Z tej wielkiej raciborzanki powinniśmy brać przykład w swoim życiu. Mieliśmy okazję przekonać się, że Eufemia człowiekiem wielkich czynów nie stała się z dnia na dzień. Wytrwale dążyła do celu, sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków, stawiała czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracowała na szacunek i uznanie. Była to zatem dla nas prawdziwa lekcja wychowawcza i emocjonalna.

Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Miłym akcentem dnia była również biesiada przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć prace uczniów poświęcone Eufemii Raciborskiej.

Za przygotowanie uroczystości oraz jej całej oprawy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy.

„NIECH EUFEMIA RACIBORSKA PRZYCZYNIA SIĘ DO POGŁĘBIANIA TEGO, CO DOBRE, PIĘKNE I SZLACHETNE...”

źródło: ZSE w Raciborzu

Ludzie

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].