Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborskie Centrum Kultury współorganizatorem wyjątkowego spotkania

W sobotę 20 maja w Domu Kultury "Strzecha" w ramach II Dni Dulcissimiańskich odbyło się sympozjum naukowe "Dulcissima - marianka z Brzezia".

Raciborskie Centrum Kultury współorganizatorem wyjątkowego spotkania
Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o początkach i charyzmatach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz o zmianach, jakie zachodziły, gdy powstała niepodległa Polska. Fot. RCK

Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o początkach i charyzmatach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz o zmianach, jakie zachodziły, gdy powstała niepodległa Polska. O tych kwestiach mówiły pierwsze prelegentki: s. dr Elżbieta Cińcio SMI i matka generalna s. dr M. Sybilla Kołtan SMI. Następnie ks. prof. dr hab. Henryk Olszar z niezwykłym zaangażowaniem i wzruszeniem opowiedział o drodze Leny, czyli Heleny Hoffman do powołania. Po przerwie wystąpiła główna organizatorka, a przede wszystkim inicjatorka dulcissimiańskiego świętowania s. M. Małgorzata Cur SMI, która przedstawiła klasztorną wędrówkę Heleny do świętości, a ostatnim prelegentem był Grzegorz Wawoczny, który przybliżył historię Brzezia. Sympozjum prowadziła, dodajmy, że w sposób subtelny a jednocześnie niezwykle profesjonalny, dziennikarka i publicystka Agnieszka Bugała, autorka mającej się ukazać niebawem książki o brzeskiej zakonnicy. Dlatego też na koniec, zaczęła się seria pytań, które prowadzącą skierowała, między innymi do prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, ale też do matki generalnej. Dzięki nim zgromadzeni mogli się dowiedzieć o przypadkowym odnalezieniu materialnej spuścizny Dulcissimy.

Kilkugodzinne spotkanie było, jak powiedziała siostra Małgorzata Cur - kolejnym krokiem w poznaniu naszej mieszkanki Brzezia w odkrywaniu aspektów jej życia i powołania. Współorganizatorem wydarzenia ponownie było Raciborskie Centrum Kultury.

źródło: RCK

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Silesianno (87.140. * .67) 30.05.2023 13:33

Farorzu Olszar, Sługa Boża Dulcissima to na pewno była Lena? A nie po ślōnsku Lyjna? Ciynżko se forsztelować, co 100 lot tymu Ślōnzoki gŏdały by Lena a ni Lyjna!

~ciekawy (188.137. * .95) 29.05.2023 13:48

Pomyśleć że mamy 21 wiek i ludzie latają w kosmos

~dyndalla (95.175. * .198) 27.05.2023 13:18

"Sympozjum prowadziła, dodajmy, że w sposób subtelny a jednocześnie niezwykle profesjonalny" niestety artykuł nie jest ani subtelny ani profesjonalny..tylko nachalny w swojej topornej propagandzie..i Ty Dyndało udział brałeś w mitologizowaniu biednej dziewczyny z guzem mózgu ,za klasztorną furta zamkniętej ,pomocy lekarskiej pozbawionej..dzisiaj za coś takiego byłoby kilka zarzutów prokuratorskich a proces nie dotyczyłby beatyfikacji ofiary tylko kary dla tych, co bez należytej pomocy biedną dziewczynę pozostawili, do choroby mózgowej i psychicznej się przyczyniając. ciekawe kto sfinansował tę konferencję?