Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ptasia grypa ustaje, polder Buków i Łężczok otwarte. Ale co zrobić, kiedy natrafimy na padłego ptaka?

Od 26 maja polder Buków i rezerwat przyrody Łężczok na powrót cieszą turystów, po tym jak miesiąc wcześniej wojewoda Jarosław Wieczorek zamknął tereny wskutek ptasiej grypy. I choć służby informują, że sytuacja się poprawiła, to padłe ptaki nadal są zbierane. Co zrobić, kiedy napotkamy na truchło?

Ptasia grypa ustaje, polder Buków i Łężczok otwarte. Ale co zrobić, kiedy natrafimy na padłego ptaka?
Na powrót można korzystać m.in. z platformy widokowej w Łężczoku

Ciągle padają

Informujecie nas, że wybieracie się na Łężczok i polder Buków, zastanawiając się zarazem, co zrobić, kiedy napotkacie padłego ptaka. - Proszę o poradę - zwrócił się do Nowin pan Czesław z Nędzy.

Temat sprawdzamy u źródła, pytając o to Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. - Przede wszystkim należy unikać kontaktu z ptakiem, nie zbierać nawet piór - mówi Roman Suska, rzecznik prasowy. Radzi, że jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, to powinniśmy powiadomić nadleśnictwo telefonicznie – (32) 410 30 29, ale to możliwe jest do 15.30, po tej godzinie, jak wyjaśnia Suska, należy zgłosić sprawę na numer alarmowy 112, ale w sytuacji, kiedy widzimy większą liczbę ptaków. - Teren jest pod naszym nadzorem, nadal prowadzimy działania operacyjne w związku z tym wirusem, ale gdyby ktoś był świadkiem takiej sytuacji, to zachęcamy do kontaktu z nami - dodaje.

Od Konrada Kuczery, zastępcy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, usłyszeliśmy, że sytuacja z ptasią grypą na terenie Raciborszczyzny uspokaja się (więcej TUTAJ), potwierdza to również Roman Suska, choć ptaki ciągle zbierane są z terenu rezerwatu Łężczok, gdzie padnięć było o wiele więcej niż na terenie polderu Buków. Zeszłej doby, jak wylicza rzecznik, zebrano 76 ptaków.

Solidarność turystów

Przedstawiciel nadleśnictwa w rozmowie z Nowinami odnosi się również do zakazu wstępu, jak mówi, turyści respektowali czasowe ograniczenie. - W ciągu trwania tego zakazu odnotowaliśmy niewiele przypadków łamania zarządzenia wojewody. Za tę solidarność należy pochwalić społeczeństwo - zaznacza.

Pojedyncze ptaki

Linda Hofman, rzecznik prasowa PGW Wody Polskie w Gliwicach, czyli przedstawicielka instytucji, która zarządza polderem Buków, mówi z kolei Nowinom, że jeżeli widzimy padłego ptaka, to możemy to zgłosić pod numer alarmowy 112, ale zachęca także do korzystania z całodobowego numeru dyżurnego Wód Polskich: (22) 470 10 01. - Jeżeli otrzymujemy takie zgłoszenie, to dyspozytor powiadamia odpowiednie służby Wód Polskich w terenie i zgodnie z naszymi kompetencjami bez względu na porę dnia i datę w kalendarzu podejmujemy interwencję - wyjaśnia.

Rzecznik Hofman pytana o obecną sytuację na terenie polderu Buków odpowiada, że pracownicy Wód Polskich nie są już świadkami masowych padnięć ptaków. - W zasadzie możemy mówić o tym, że to zjawisko ustało w tej lokalizacji, jeżeli pojawiają się, to są to pojedyncze ptaki - wyjaśnia.

Masowe upadki

Przypomnijmy, wojewoda Jarosław Wieczorek wyznaczył strefę objętą zakażeniem po tym jak Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w próbkach pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu zidentyfikował ptasią grypę. To wirus podtypu H5N1, który spowodował masowe upadki ptaków na terenie polderu Buków w rejonie Roszkowa i rezerwatu Łężczok w gminie Nędza.

Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w środę 25 maja wyliczał w rozmowie z Nowinami, że ptasia grypa na terenie Raciborszczyzny zabiła około 3 tys. ptaków. Choć w międzyczasie stwierdzono nowe ognisko – w Czechach, nieopodal granicy z Polską. Więcej: Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?

Ludzie

Jarosław Wieczorek

Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zbawiony (188.137. * .71) 27.05.2023 10:03

Ptasia grypa ustaje zgodnie z ustalonym terminem.