Żołnierze w Kuźni Raciborskiej: pamięć jest kluczem nie do przeszłości, ale do przyszłości [ZDJĘCIA]

Kuźnia Raciborska nie zapomina o ogromnej tragedii, do której doszło w pobliskim lesie 4 lata temu, upamiętniając ją doniośle, podobnie jak ogromny pożar, do którego doszło w 1992 roku. - Spotykamy się tutaj, aby wyrazić jedno słowo: pamiętamy - powiedział ppłk Szymon Noworyta, dowódca 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach.

Żołnierze w Kuźni Raciborskiej: pamięć jest kluczem nie do przeszłości, ale do przyszłości [ZDJĘCIA]
Uroczystości na kuźniańskim placu zwycięstwa zorganizowano w czwartek 25 maja

Po raz trzeci na centralnym placu Kuźni Raciborskiej odbył się żołnierski capstrzyk, czyli uroczysty apel. W ten sposób 6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach (pot. spadochroniarze) obchodzi swoje święto przypadające na 27 maja. Przede wszystkim jednak wojskowi wspominają swoich kolegów, którzy 8 października 2019 roku zginęli przy unieszkodliwianiu pocisku znalezionego w kuźniańskim lesie. Należeli oni do jednostki z Gliwic.

„Pamięć jest matką wszelkiej mądrości” - cytując jednego z najwybitniejszych tragików ateńskich, ppłk Szymon Noworyta mówił na placu zwycięstwa, że pamięć, żyje poza czasem. - „To nie jest miejsce, do którego wracamy jak turyści, a raczej staje się częścią nas i pozostaje z nami zawsze”. Przypominał, że żołnierze batalionu, na którego czele stoi, goszczą w Kuźni Raciborskiej, aby pokazać, że pamiętają, ale patrzą też w przyszłość, będąc przy tym wdzięcznym bohaterom, że ich służba i ofiara życia pozwoliła być narodem wolnym i pełnym marzeń. - Pamięć jest kluczem nie do przeszłości, ale do przyszłości - stwierdził.

Paweł Macha cieszył się, że po raz kolejny w Kuźni Raciborskiej widzi wojskowych. - Mundur to w dzisiejszych czasach poczucie bezpieczeństwa dla moich mieszkańców. To także zobowiązanie, bo trzeba umieć dotrzymać słowa. Miejmy nadzieję, że nic złego się nie wydarzy, a my jako społeczeństwo dziękujemy za obecność - mówił kuźniański burmistrz.

Po odczytaniu apelu poległych, oddaniu salwy honorowej pod Pomnikiem Zwycięstwa oficjele składali kwiaty. To właśnie na tym pomniku trzy lata wcześniej zawisła tablica upamiętniająca tragedię z 2019 roku.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~NaBezRok (178.36. * .227) 27.05.2023 09:57

Gdy bociany odlatują idzie zima,
bociany przylatują idzie na lato....
Burmistrz w krawacie?
To znak że wybory za pasem!
Za niedługo pewnie i mundur z szafy będzie wyciągnięty.

Wracając do rzeczy ważnych,
szkoda że mieszkańcy kompletnie olali!

Do bezrok - wymyśl sobie oryginalny nik a nie rób taniej kopi ;)

~Cesarok (46.204. * .74) 27.05.2023 06:04

tłusto mowa ! nie służyłem w Gliwicach tylko w Bielsku Białej , misje kontuzje a dziś jak idę do doktora to na zasadzie mów mi do kieszeni - więc kto ma dochować obietnic. Wojsko musi być o tym nie dyskutuję ale z tymi obietnicami to tak jednostronnie - no albo trzeba przestać się leczyć w Raciborzu i przestać leki kupować u tych złodzieji typu Klima

~fanklubprezesa (46.223. * .140) 26.05.2023 10:16

Hę... że co?
Przecież na uroczystości wystąpił pod krawatem i w marynarce.

~bezrok (45.151. * .155) 26.05.2023 08:00

Jak zwykle niechlujnie rozpięta koszula pod krawatem i to gość który z naszych podatków zarabia około 20 tyś zł miesięcznie.