"Badamy nie tylko mamy" - szykuje się profilaktyczne konferencja z okazji Dnia Matki w żorskim Rebusie

Kwiaty, czekoladki czy wspólne wyjście na kawę – to tylko kilka ze sposobów na świętowanie Dnia Matki i okazania jej wdzięczności za wszystko, co dla nas zrobiła. Choć tego typu gesty są bardzo miłe, to najlepszym prezentem, jaki możemy dać bliskiej nam kobiecie, jest troska o jej zdrowie. Dlatego Klub MOK Rebus zaprasza mamy i nie tylko na akcję profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem „Badaj się...”.

"Badamy nie tylko mamy" - szykuje się profilaktyczne konferencja z okazji Dnia Matki w żorskim Rebusie
W Żorach na Dzień Mamy będą zachęcać kobiety do badań (zdjęcie poglądowe, źródło zdjęcia: pexels.com)

Jednym z istotnych wyzwań zdrowotnych dla Polek jest rak piersi. Na problem zwraca uwagę Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która 26 maja organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”. Honorowym patronatem objęła ją Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100% wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Mimo, że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki, wiele kobiet wciąż unika tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, z powodu natłoku obowiązków czy po prostu – braku świadomości.

- My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie - przekonuje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

W Żorach w ramach tej okazji odbędzie się spotkanie profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem „Badaj się…”. Prozdrowotną prelekcję wygłosi psycholog Justyna Kokot. Początek 26 maja, o godz. 12:00 w Klubie Rebus.

źródło: UM Żory

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].