Do lata... z Kasprowiczem [ZDJĘCIA]

Mimo deszczowej i ponurej pogody 17 maja, w Raciborskim Centrum Kultury zrobiło się gorąco i słonecznie, a to za sprawą koncertu przygotowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Szkołę Podstawową nr 4 - dwie placówki z ulicy Kasprowicza.

Do lata... z Kasprowiczem [ZDJĘCIA]
„Koncert Kasprowicza” to sztandarowa impreza, na której każdy może zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością

Wszystko zaczęło się w styczniu 2018 roku, kiedy podczas przygotowań do koncertu kolęd ZSO nr 1 zaprosił do współpracy sąsiadującą podstawówkę. Już wtedy okazało się, że takie wspólne śpiewanie dzieci i młodzieży wraz z ich nauczycielami to doskonały pomysł na integrację. I ta przyjaźń trwa do dzisiaj 

Tegoroczna, szósta odsłona koncertu pod hasłem "Do lata..." znów była pokazem talentów tych dwóch raciborskich zaprzyjaźnionych szkół.

Mieliśmy okazję podziwiać wokalne, muzyczne, taneczneoraz konferansjerskie umiejętności dzieci i młodzieży. Po raz kolejny impreza ta potwierdziła, że młodzi ludzie z Kasprowicza mają w sobie wielkie pasje, które nauczyciele chętnie odkrywają i szlifują. Kilkanaście wykonanych podczas koncertu piosenek, zarówno z repertuaru polskich, jak i zagranicznych gwiazd, nawiązywało do upragnionego przez wszystkich lata. Trzeba przyznać, że wykonawcy rozgrzali atmosferę w mistrzowskim stylu. Przepiękne wykonania na przemian wzruszały i porywały do tańca. Urocze maluszki z SP4 wchodziły na scenę pod troskliwą opieką starszych kolegów z liceum. Tradycyjnie występy uczniów zasilali też nauczyciele oraz rodzice. Młodzi artyści z przejęciem, nierzadko z tremą, wchodzili na scenę, by po chwili rozkwitnąć przy aplauzie zgromadzonej licznie publiczności. Dla wielu był to pierwszy tak duży występ, inni nie wyobrażają sobie kolejnego roku szkolnego bez muzycznego spotkania w gościnnych progach Raciborskiego Centrum Kultury. Są i tacy, którzy kończą naukę w liceum, lecz chętnie wracają już jako studenci, by wspólnie ze swoimi niedawnymi nauczycielami wspierać rozwój młodszych koleżanek i kolegów. Warto dodać, że artystów z Kasprowiczowskich szkół wsparli koledzy z Ukrainy. Ta pozytywna, ciepła atmosfera panująca zarówno na scenie, jak i poza nią bardzo szybko udzieliła się wszystkim przybyłym. Wiele osób nie spodziewało się tak dobrego poziomu szkolnego koncertu. Trzeba przyznać, że obie raciborskie szkoły mogą być dumne ze swoich uczniów.

Przygotowanie tak dużego występu to zawsze ogromne wyzwanie, ale wzajemna życzliwość, pozytywne relacje i partnerskie podejście do wspólnego dzieła nigdy nie zawodzi. Wysiłek i zaangażowanie blisko stu osób z obu szkół przyniosły oczekiwany efekt. Lato zostało przywołane. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce potwierdzi to jakiś ciepły front pogodowy, a póki co, w środowy wieczór publiczność, podśpiewując podłapane melodie, opuszczała salę RCK z wypiekami na twarzach.

Równie ważnym, jak same występyutalentowanych uczniów, był towarzyszący imprezie akcent dobroczynny. Wolontariuszki z LO1 zbierały podczas koncertu datki dla raciborskiego hospicjum i udało się pozyskać całkiem zacną kwotę na ten cel – około 4 tysiące złotych! Potwierdziła się zatem znana prawda, że muzyka otwiera serca i zbliża do drugiego człowieka.

Koncert Kasprowicza” w naszej szkole to sztandarowa impreza, na której każdy może zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością, dlatego czekamy tu ludzi kreatywnych, otwartych, aktywnych, chcących dzielić się dobrem i radością z innymi!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].