Straż graniczna świętuje. Wielka pograniczna rodzina spotkała się w Raciborzu na 32. urodzinach formacji

W rocznicę powołania straży granicznej generał SG Adam Jopek mówił, że przez lata działo się wiele, odkąd straż przejęła obowiązku WOP-u. - Sukcesem formacji jest to, że rozwija się adekwatnie do sytuacji i zagrożeń. Jest sprawna, skuteczna i nowoczesna - stwierdził szef śląskiego oddziału na uroczystości, która odbyła się w raciborskiej komendzie 24 maja.

Straż graniczna świętuje. Wielka pograniczna rodzina spotkała się w Raciborzu na 32. urodzinach formacji
Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

Materiał wideo:

Pogranicznicy zajmują się ochroną granicy i kontrolą ruchu granicznego. W ciągu lat swej działalności musieli zmienić charakter działań po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Od 2016 roku Śląski Oddział Straży Granicznej obejmuje działaniem tereny województw opolskiego i śląskiego. - Nielegalna migracja, handel ludźmi, administracja granicą z Czechami i Słowacją to nasze zadania - informował Jopek.

WIDEO: FRAGMENT UROCZYSTOŚCI W TRANSMISJI NA ŻYWO

ŚOSG ma 5 placówek, a w tym roku uruchomi kolejną - w Częstochowie. W Raciborzu mieści się sztab, wydziały logistyczne i ofensywne, zabezpieczające działanie oddziału. 

- Stoimy na straży granicy wschodniej, zewnętrznej dla Unii Europejskiej - podkreślił A. Jopek. - Swoją służbę odnosimy do historii, do tradycji - Korpusu Ochrony Pogranicza i straży II RP. Tak jak oni, z godnością, jako tarcza Rzeczpospolitej jesteśmy gotowi bronić bram naszego kraju - dodał.

WIDEO: DLACZEGO WSTĄPIŁEM DO STRAŻY GRANICZNEJ?

Jak oznajmił Jopek, przez 32 lata nie zmieniła się treść ślubowania pograniczników, ale nabrała nowego znaczenia. Wierna służba narodowi wobec wojny w Ukrainie zyskała nowy wymiar.

- Straż odgrywa ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Wszystkie oddziały organizują uroczystości. To doskonała okazja nagrodzić i wyróżnić funkcjonariuszy i pracowników. W Raciborzu uhonorowano ich medalami za zasługi dla straży granicznej, za wieloletnią służbę, odznakami SG; 85 funkcjonariuszy awansowano na wyższy stopień w korpusach oficerskim, chorążowskim i podoficerskim - podał Szymon Mościcki ppor. SG Szymon Mościcki rzecznik prasowy Komendanta Oddziału SG - kierownik zespołu prasowego. Pytany czego życzyć formacji z okazji jej urodzin, odparł: spokojnej służby.

WIDEO: MUSZTRA PARADNA NA UROCZYSTOŚCI

W programie uroczystości przygotowano:

  • Przebieg uroczystości zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej,
  • Podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego wraz z wykonaniem go w języku migowym przez dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.
  • Wręczenie odznaczeń i wyróżnień funkcjonariuszom, pracownikom SG oraz innym osobom.
  • Wręczenie aktów mianowania na kolejne stopnie w Straży Granicznej.
  • Odegranie i odśpiewanie Pieśni reprezentacyjnej Straży Granicznej.
  • Przegrupowanie pododdziałów do defilady.
  • Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
  • Defiladę.
  • Pokaz dynamiczny Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

WIDEO: KTO ZŁOŻYŁ ŻYCZENIA KOMENDANTOWI?

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił Medalem Srebrnym ,,Za Długoletnią Służbę” 2 pracownice cywilne: Panią Joannę Rasek oraz Małgorzatę Zembaty.

Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, który nadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono 12 funkcjonariuszy Śląskiego OSG, w tym 3 funkcjonariuszy otrzymało Srebrny Medal, 9 funkcjonariuszy otrzymało brązowy Medal.

Ponadto Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej został odznaczony Dyrektor delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach oraz Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach płk SG Łukasz Górny.

Komendant Główny Straży Granicznej nadał 19 funkcjonariuszom oddziału Odznakę Straży Granicznej.

WIDEO: SZYMON SZROT ODCZYTUJE LIST POSŁA I WICEMINISTRA MICHAŁA WOSIA

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek i Zastępca Komenda Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Kurek wręczyli 13 Medali Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Medal ten przyznawany jest w dowód uznania za wsparcie udzielane ŚlOSG oraz tym osobom, które w sposób wzorowy, ponadprzeciętny wykonywały obowiązki służbowe, a także przejawiały szczególną inicjatywę w służbie lub pracy. Medal przyznano dla:

Pani Aleksandra Drescher – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Opolu,

Pan Rafał Łazarczyk – Prokurator Okręgowy w Gliwicach,

Ppłk rez. WP Bogdan Bednarek – Komendant Straży Miejskiej w Świętochłowicach,

Pan Dariusz Bitniok – Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Katowicach,

Mł. insp. Rafał Drozdowski – Komendant Miejski Policji w Opolu,

Nadbryg. Krzysztof Kędryk – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu,

Pan Mirosław Kraszkiewicz – Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Opolu,

Płk Robert Musiel – Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie,

Pan Piotr Uchroński – Kierownik Działu Bezpieczeństwa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego w Katowicach-Pyrzowicach,

Pan Marcin Kunicki – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu,

Pan Piotr Pleszewski – Nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu,

Ppłk rez. SG Mariusz Piątek,

Chor. szt. rez. SG Dariusz Ratuszniak.

WIDEO: PRZEMOWA BISKUPA SOSNOWIECKIEGO NA UROCZYSTOŚCI W RACIBORZU

Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne oddawanie krwi nadał st. chor. szt. SG Ryszardowi Kominkowi Odznakę ,,Zasłużony honorowy dawca krwi”. Odznaczenie wręczyli Prezes ŚOOPCK Pan Andrzej Kinasiewicz oraz Komendant ŚlOSG gen. bryg. SG Adam Jopek.

Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymało 85 funkcjonariuszy, w tym: 8 oficerów, 23 chorążych i 62 podoficerów.

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wyróżnił chor. SG Dariusza Korzeckiego – przewodnika psa służbowego ,,Easy”, za zajęcie II miejsca w międzynarodowych zawodach kynologicznych w kategorii psów specjalnych do wyszukiwania narkotyków, które odbyły się w Republice Czeskiej w dniach 17 – 20 kwietnia 2023 r.

Jednocześnie z dniem 23 maja 2023 roku Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej mianował na stanowisko służbowe Zastępcy Komendanta Placówki SG w Opolu mjr. SG Mariusza Piątka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].