Szpital w Raciborzu. Jedni chcą porządku na parkingu, innych szlag trafia, jak mają płacić za postój

W sierpniu może zapaść decyzja czy za parkowanie pod szpitalem trzeba będzie płacić. Radni czekają na propozycje rozwiązań od dyrektora Rudnika. Ten od 14 lat przekonuje, że należy wdrożyć płatne parkowanie na Gamowskiej. Opłata ma być na pewno niższa niż 5 zł za godzinę.

Szpital w Raciborzu. Jedni chcą porządku na parkingu, innych szlag trafia, jak mają płacić za postój
Radny powiatowy Władysław Gumieniak kiedyś należał do grona przeciwników opłat za postój przy szpitalu. Dziś zmienił zdanie, bo zaparkować na Gamowskiej jest coraz trudniej

Ten temat wraca niczym bumerang. Na majowym posiedzeniu komisji zdrowia podjął go nestor rady powiatu Władysław Gumieniak. W przeszłości należał do oponentów płacenia za postój na Gamowskiej.

- Byłem przeciwny opłatom, żeby pacjentów nie obciążać kosztami. Teraz wszędzie są płatne parkingi pod szpitalami - zauważył wiceprzewodniczący rady powiatu.

Gumieniak stwierdził, że szpital wciąż się rozwija, widać inwestycje, a miejsca parkingowe wciąż szpecą okolicę na Gamowskiej.
- Uporządkowany parking będzie świadczył o lecznicy - przekonywał członków komisji.

Pierwsze pół godziny może być darmowe

Gumieniaka osobiście dotknął problem z zaparkowaniem w godzinach dopołudniowych. Przyjechał do szpitala na posiedzenie rady społecznej. Długo krążył wokół lecznicy, zanim znalazł wolne miejsce, by postawić samochód.

Radny z Kuźni Raciborskiej zakłada, że pierwsze pół godziny postoju mogłoby być darmowe. Zaproponował, by z komisji branżowej popłynął impuls w stronę zarządu powiatu. - Żeby się zastanowić, jak to zrobić. Może zarząd rozwiąże ten problem wspólnie z dyrektorem, a my się zastanowimy nad ich propozycją - oznajmił Władysław Gumieniak.

Za opłaty wyremontować parking

Jak podał dyrektor naczelny szpitala, czeka on od 14 lat na zgodę zarządu i rady powiatu na wprowadzenie opłat za parkowanie. Deklaruje, że jak tylko takową uzyska, to w ciągu dwóch miesięcy wdroży odpowiedni system na Gamowskiej.

Jedyny sprzeciw w dyskusji nad opłatami zgłosił Andrzej Chroboczek z Nędzy. Przyznał, że odczuwa problemy z parkowaniem na Gamowskiej, gdzie do południa parking jest pełny. Znajduje jednak wolne miejsca na terenie wewnątrz szpitala, za bramą. - Wygląd postoju jest problemem i co popieram, to żeby powiązać opłaty z remontem parkingu. Ale zbierać pieniądze, żeby zbierać, to jestem przeciwny - zaznaczył członek zarządu powiatu.

Podkreślił, że w całym regionie tylko raciborski szpital nie pobiera opłat za postój. - Jest jedyny, gdzie nie skasują 5 zł. Jak jestem w Jastrzębiu-Zdroju, to  szlag mnie trafia, ile tam płacę za parkowanie - przyznał Chroboczek. 

Złotówka za godzinę

Sebastian Mikołajczyk, który jest policjantem drogówki, zauważył, że postój na Gamowskiej jest wykorzystywany przez kierowców, którzy nie przyjeżdżają do szpitala, a tylko zostawiają samochód. - Oni tam parkują, a pracują gdzie indziej - oświadczył. Zaznaczył, że nie zagłosuje za opłatą 5 zł za godzinę i uważa, że musi być w ofercie coś darmowego, żeby kogoś podwieźć, żeby coś odebrać. Zasugerował 1 lub 2 zł za godzinę postoju.

Ryszard Rudnik powtórzył, że oczekuje sygnału od władz powiatu, a zresztą sobie poradzi. Uważa, że w ciągu kilkunastu lat czekania na zgodę szpitalowi przepadło z tego tytułu parę milionów złotych. - Dziś za te pieniądze byłby piętrowy parking - stwierdził szef lecznicy.

Lekarz z paragonem

Paweł Płonka mieszkał przez kilka lat w Niemczech i podał przykład rozwiązania z tamtejszego szpitala. W niemieckiej lecznicy bilet parkingowy przekazuje się lekarzowi, który wprowadza go do systemu i po wizycie pacjent ma kwadrans, by opuścić teren szpitalny. Jeśli nie zdąży, to płaci kilkadziesiąt euro opłaty. - Jak ktoś przyjeżdża na zabieg i stawia auto na trzy dni, to powinien zapłacić za ten postój - stwierdził członek klubu PiS.

Dyrektor Rudnik odparł, że ten system wydaje mu się skomplikowany i woli zacząć od prostszych rzeczy. Szef naczelny zobowiązał się do przedłożenia zarządowi opcji parkingowych do wdrożenia na Gamowskiej. Radni z komisji zdrowia ustalili, że zajmą się tematem w sierpniu.

Ludzie

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prosto (89.171. * .51) 25.05.2023 18:02

Rudnik, Gumieniak, Cofała... to jest ekipa, z której Wojnar chce ulepić nowy - stary beton. Uważać na nich. To PO i Razem, Ci sami którzy wyhodowali Lenka, Kurpisa, Swobodę... Im wystarczy, że ich woda w kranie jest ciepła, o resztę starszych, chorych się nie martwią!

~Basta (78.31. * .91) 25.05.2023 10:41

Opłaty za oddychanie też będą pobierać - bo przecież zabieram tlen innym. To że wszędzie pobierają opłaty to nie znaczy że musimy być jak barany i też to robić. Szpital jest głownie dla raciborzan i w większości korzystają z niego pacjenci. Szpital jest opłacany z naszych pieniędzy i nie powinien jeszcze zarabiać na pacjentach. Panowie wstyd bo tylko zyski wam w głowie. A dobitnie pokazują to słowa że tyle pieniędzy już by było gdyby wprowadzić opłaty. Tyko nie czarujmy się że ktoś za to postawi piętrowy parking bo to tylko ściema dla ciemnego luda który to kupi bo pieniądze w dziwny sposób rozpływały by się bo koszty rosną a pracownicy parkingu też muszą zarabiać. To że muszę poczekać zanim zaparkuję to dla mnie żaden problem a przeważnie nie trwa to dłużej niż 10-15 minut. Po wprowadzeniu opłat skończy się na tym że w okolicy wszyscy będą parkować poza płatnym parkingiem i to stworzy więcej problemów.

~Tazzz (88.156. * .234) 24.05.2023 17:49

Proponuję obsługę bez kolejki dla rowerzystów;)

~pacjencik (83.26. * .58) 24.05.2023 10:03

Dla pacjentów szpitala (i odwiedzających) parking powinien być bezpłatny! Nikt tam nie przyjeżdża dla przyjemności. Pracownikom szpitala wyznaczyć miejsca do parkowania na jego terenie, wtedy zrobi się luźniej. A ciekaw jestem, jakie to wielkie "miejsca pracy" znajdują się w sąsiedztwie szpitala.