Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pszowie szykuje się zielona inwestycja na pokopalnianym terenie. "Ma być kolorowo i ekologicznie"

Miasto Pszów przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu „Ryszard”. Na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte pozyskało 250 tys. zł.

 W Pszowie szykuje się zielona inwestycja na pokopalnianym terenie. "Ma być kolorowo i ekologicznie"
Jak informuje pszowski magistrat, etap projektowy inwestycji zakończy się w tym roku, a w 2024 będzie realizowany I etap inwestycji. (fot. UM w Pszowie)

Zapomniany kawałek Pszowa w miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Ryszard odzyska nowy blask. W nieatrakcyjnym dziś miejscu powstanie park edukacyjny z wiatą, a w przyszłości również pumptrackiem. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe będzie prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, obserwacja przyrody, a także organizacja różnych spotkań czy pikników – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na początku roku ogłosił konkurs pn. „Zielona przestrzeń”. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu „Ryszard” i zostało jednym z laureatów tego konkursu. Pszów w ten sposób pozyskał 250 tys. zł. na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. W pierwszym utworzona zostanie zielona przestrzeń, a w drugim tor rowerowy w formie pumptracku. Etap projektowy zakończy się w tym roku, a w 2024 będzie realizowany I etap inwestycji.

"Ma być kolorowo i ekologicznie. W parku powstaną kwietne łąki i hotele dla owadów, wokół których zostaną nasadzone uwielbiane przez nie rośliny. Na drzewach zawisną budki lęgowe dla ptaków. Nad strefą wypoczynku będzie roztaczał się zapach lawendy, bo w parku zostanie stworzony lawendowy labirynt" - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta w Pszowie. Dalej dowiadujemy się, że w parku edukacyjnym nie zabraknie betonowych stolików, na których można będzie zagrać w szachy czy chińczyka. Zostanie również ustawiona wiata. Miejsce zaprojektowano z myślą o rekreacji dla całych rodzin. Z jednej strony mają być ustawione betonowe stoły umożliwiające rozegranie partii szachów. Z drugiej w parku powstanie tor rowerowy w formie pumptracku dla dzieci i młodzieży.

Informację o zagospodarowaniu terenu wokół byłego szybu „Ryszard” pszowski magistrat udostępnił już w mediach społecznościowych. Komentujący internauci nie kryli zadowolenia z planowanej inwestycji. "Ta realizacja zaczyna się robić ciekawa" - napisał internauta Tomasz. "W mieście brakuje takiego miejsca i to z pewnością dobry ruch. Myślę, że wpisanie takiego miejsca w tkankę miejską Pszowa to super sprawa. Zieleń w połączeniu z industrialnym dziedzictwem kopalni Anna będzie zachęcać do spędzania wolnego czasu nie tylko poza granicami miasta" - dodał.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PszczółkaMaja (46.204. * .11) 24.05.2023 19:34

Więcej hoteli dla owadów i trawek dla robaczków tego nam trzeba...

~wtf (46.223. * .252) 24.05.2023 15:47

Lawenda na betonie to zajebisty, ale na pewno nie ekologiczny pomysł.
Avanti diletanti!

~dolowik (185.216. * .233) 24.05.2023 13:19

250 tysi za pare ławek i stolikow z betonu???? Trza tych szkodnikow pogonic i wybrać nowych co mają pojęcie o rządzeniu. Żadnej roboty w PSZOWIE ni ma tylko brud a ci stawiają kolejne placyki do utrzymania . Kto to wszystko utzryma ??? zaś podnioso podatki od chałup i garaży

~JanusziGrazyna (91.192. * .96) 24.05.2023 12:39

Taka moda teraz. Zaorac wszystko i posadzic trawe i dać hotel dla owadow na patyku. A wszystko za marne pòł miliona za kawałek. Przyroda robi takie cos za darmo z czasem urzednik za miliony

~ciekawy (188.137. * .95) 24.05.2023 10:02

Założę się ze sobą że Pan Tomasz, internauta nie jest osobą przypadkową

~zpszowa (46.204. * .91) 24.05.2023 09:43

Proszę zadbać o ul.Skwary,bo jest to taki pszowski koszmarek,okropny,zaniedbany chodnik.Nie rozumiem czemu w Krzyżkowicach chodnik może być cieszący oko,z kostki a tu jakiś połatany!Okropna wizytówka Pszowa!

~zpszowa (46.204. * .91) 24.05.2023 09:39

Na ul. Skwary nie świecą lampy od byłego zegarmistrza do lamżowca,Na środku głównego skrzyżowania,przy skręcie w lewo jest straszna dziura,nie ma możliwości jej ominąć.Na ul.Kraszewskiego w Pszowie,na przeciw piekarni Sabina ktoś sobie stawia słupki na drodze,pierwsze był jeden,parę dni temu pojawił się drugi i nic tam nie robią,jak długo ta samowolka powodująca niebezpieczne zdarzenia drogowe jeszcze potrwa?

~Pracujewekooknach (18.197. * .138) 24.05.2023 09:17

Przez 5 lat nie robili nic a miasto stało się najbardziej zapadłą dziurą w regionie i nagle pokazali wizualizację betonowych stolików i ścieżek. No i piszą komentarz, że trzeba się, że trzeba sie cieszyć że coś sie robi XD XD XD a dookoła wszendzie syf. Myto i ul. Skwary do jakaś masakra.

~ExtraMocny (178.36. * .108) 24.05.2023 07:05

Gerwant - nie fantazjuj :) To tylko "kasa do wydania." Na szczęście, za 250 tysi, nie da się ściągać trójkątnych kostek granitowych z Chin.

~Gerwant (89.151. * .54) 23.05.2023 22:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@pszowikk69
Wyciągnij chłopie ten kij z d..
Robią coś dobrego a ty sapiesz
Ta mentalność i wieczne niezadowolenie zadziwia mnie wśród niektórych "pszowikow"...

~pszowikk69 (46.134. * .130) 23.05.2023 19:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mistrzowie wizualizacji,wszystko ma byc tylko na zdjeciach pozostaje