Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego nie chcą uczyć w powiecie wodzisławskim

- W moim najgłębszym i najszczerszym przekonaniu przechodzi wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki - mówi radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak o kontrowersyjnym podręczniku do przedmiotu Historia i teraźniejszość.

Z podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego nie chcą uczyć w powiecie wodzisławskim
Okazuje się, że żadna ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego nie wykorzystuje w roku szkolnym 22/23 do nauczania przedmiotu Historia i teraźniejszość podręcznika Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość.

Nowego przedmiotu historia i teraźniejszość od początku obecnego roku szkolnego zaczęli się uczyć uczniowie klas pierwszych liceów i techników. Inauguracja odbywała się w cieniu kontrowersji związanych z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który był mocno krytykowany. Wiele placówek nie zdecydowało się korzystania z niego. Jak sytuacja wygląda w powiecie wodzisławskim? Postanowił to sprawdzić jeden z powiatowych radnych.

Pytanie radnego

Jak zwraca uwagę radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak treści zawarte w książce Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość", w jego najgłębszym i najszczerszym przekonaniu przechodzą wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki. Dodaje, że modelowanie faktów historycznych na własne potrzeby, a także mieszanie elementów biologii, genetyki i medycyny z wydarzeniami historycznymi było powodem, dla którego postanowił skorzystać z instytucji zapytania radnego. W efekcie zwrócił się pisemnie do starosty Leszka Bizonia dopytując, ile powiatowych placówek ponadpodstawowych wykorzystuje do nauki przedmiotu Historia i teraźniejszość kontrowersyjny podręcznik.

Odpowiedź starosty

Starosta Leszek Bizoń w odpowiedzi na pismo radnego Nowaka stawia sprawę jasno. "Żadna ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego nie wykorzystuje w roku szkolnym 22/23 do nauczania przedmiotu Historia i teraźniejszość podręcznika p. Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość" - pisze. Dalej wyjaśnił, że zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum i technikum szkoły korzystają z podręcznika, ujętego w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki, autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego, Adama Ciska "Historia i Teraźniejszość" Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. lub pracują na własnych programach nauczania na podstawie powyższego podręcznika lub materiały dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEiN. Starosta dodał także, że w przypadku szkół branżowych I stopnia w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki widnieje tylko jedne pozycja, autorstwa Joanny Niszcz, Stanisława Zająca „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia" Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń, z którego korzystają szkoty powiatowe togo typu.

Kontrowersyjny podręcznik

Przypomnijmy, że podręcznik Roszkowskiego nie cieszy się dobrą sławą przez kontrowersyjne fragmenty. Jednym z częściej cytowanych jest urywek dotyczący dzieci poczętych metodą in vitro: „Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”. Wśród najczęściej wytykanych są również fragmenty dotyczące rozdziału Kościoła od państwa możliwemu dzięki chrześcijaństwu, używanie odradzanego przez Radę Języka Polskiego słowa „Murzyn”, tezy, że Unia Europejska ingeruje w suwerenność jej członków oraz że „rozwody i współżycie bez zobowiązań” to codzienna praktyka. Co ciekawe, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Przemysław Czarnek otwarcie zaprzeczali, by w podręczniku do HiT znalazły się krytykowane stwierdzenia na temat dzieci poczętych dzięki możliwościom medycyny. "Tylko chory i obłąkany z nienawiści umysł może dokonywać takich dopowiedzeń między wierszami" - mogliśmy przeczytać na twitterowym profilu MEiN.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Donek (31.42. * .37) 30.05.2023 13:17

sama komuna w tym wodzisławiu

~ciekawy (188.137. * .185) 19.05.2023 18:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Podobno ma powstać kolejna część "podręcznika" opisująca tzw Cud w Parczewie

~Samulak (31.179. * .1) 19.05.2023 17:33
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SzkodaSlow (5.173. * .10) 19.05.2023 11:06
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dziennik tvp niedługo będzie obowiązkowy tak jak to miałem w wojsku za komuny!

~LewoŚwiat (193.200. * .16) 19.05.2023 07:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wierność "towariszczu stalinu" do czegoś zobowiązuje. Tfu! Szkoda tylko, że młodzież wychodzi z tego zetknięcia ze śmierdzącą międzynarodówką, z pokrzywionymi kręgosłupami.

~Dospel (46.204. * .54) 19.05.2023 06:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nauczyciele są buntowani przez przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza. A wiadomo kim jest pan Broniarz, skoro w 1981 roku podczas strajku na Uniwersytecie Łódzkim miał ZAKAZ wstępu na strajk, ponieważ był zagorzałym komunistą.
Niech nauczyciele poczytają o swoim guru.

~Samulak (31.179. * .1) 19.05.2023 05:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Roszkowski za duzo prawdy pisze, dlatego nie podoba się to liberalno-lewicowej swołoczy i nauczycielom z marksistowsko-leninowskimi zapędami.

~do_tluka_nizej (185.104. * .78) 18.05.2023 22:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

widzisz ciebie uczyli jeszcze w miarę normalni nauczyciele a i tak ci to nic nie pomogło

~Wasco (46.204. * .209) 18.05.2023 20:11
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~doniżej (188.137. * .10) 18.05.2023 19:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy nie lepiej na tęczowo, zmiana płci na życzenie w Szkocji jest już osiem płci dlaczego nie u nas, 12 latki będą podejmowały decyzję jaką chcą mieć płeć. Brawo tak trzymać jesteś na dobrej drodze

~nigdy_więcej_pis (5.184. * .92) 18.05.2023 19:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~GNLS (31.179. * .1)
“Dyskusja z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak na koniec przewróci wszystkie figury, nasra na szachownicę i będzie dumny z tego, że wygrał.”
Warto o tym zawsze pamiętać.

~GNLS (31.179. * .1) 18.05.2023 18:34
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~nigdy_więcej_pis (5.184. * .92) 18.05.2023 14:33

~GNLS (31.179. * .1)
ty napisz nam kto rządził w Polsce po zakończeniu wojny ?

~nigdy_więcej_pis (5.184. * .92) 18.05.2023 12:35
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

podręcznik hit i 800+
znowu nauczą patologiczne rodziny
jak postępować z dziećmi

~debile_są_wsród_nas (46.134. * .43) 18.05.2023 12:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~GNLS (31.179. * .1)
jak byś trochę był inteligentny
to raszyści ukrywali prawdę o Katyniu
ale ty młody jesteś i takie oto mamy efekty gimbazy

~GNLS (31.179. * .1) 18.05.2023 12:09
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Za dużo prawdy w podręcznikach Roszkowskiego, więc środowiskom lewackim to nie na rękę. Ci "nałuczyciele" najchetniej wrocili by do systemu nauczania sprzed 40-50 lat, kiedy to zamazywano prawdę o Katyniu o żołnierzach niezłomnych.

~koniec_kk_bardzo_blisko (193.169. * .48) 18.05.2023 12:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Werkout (46.204. * .110)
a co marzy ci się aby przy pomocy tego pisowskiego podręcznika
wyhodować ludzi bez wolnych i poddanych prezesowi
sami księża katoliccy i siostry zakonne
co katoliku za dwa złote co niedzielą na tacę ?

~Werkout (46.204. * .110) 18.05.2023 11:16
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~prawda_ (46.134. * .6) 17.05.2023 21:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Prawda boli. Prawda to mowa nienawiści.

~świat_durnieje_na_całego (83.26. * .58) 17.05.2023 21:08
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Łykajcie dalej te lewackie przekazy, a dożyjecie czasów, że co drugi "wyprodukowany", a potem nie kochany obywatel będzie własne dzieci na piecu przypalał. Miał odwagę Roszkowski trochę prawdy napisać, to go medialnie zlinczowali...

~op (91.192. * .86) 17.05.2023 18:32
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Szkoda murzynka Bambo,fajny byl chlopaczek Przez tych idiotow Tuwim sie w grobie przewraca Swiat glupieje a wy nic nie robicie

~Mamydosc (185.78. * .182) 17.05.2023 18:13
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Brawo nauczyciele powiatu wodzisławskiego !!!!
Dość już mamy propagandy w tvp to jeszcze nasze dzieci chcą pisiory w szkole ogłupiać!!!