Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Godów najlepiej radzi sobie z poprawą jakości powietrza. Gmina wygrała 250 tys. zł

Gmina Godów wygrała konkurs dla gmin z obszaru województwa śląskiego najlepiej radzących sobie z ochroną powietrza i wdrażaniem Programu ochrony powietrza „Gmina pełną piersią” w 2023 r. Dzięki temu pozyskała 250 tys. zł.

Godów najlepiej radzi sobie z poprawą jakości powietrza. Gmina wygrała 250 tys. zł
Godów za zwycięstwo przyznano 250 tys. zł na realizację zadań własnych z zakresu ochrony środowiska. (fot. FB/UG w Godowie)

Celem konkursu ogłoszonego w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza było docenienie gmin za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez przyznanie im środków na dalsze działania.

Gmina Godów została doceniona za osiągnięty efekt ekologiczny (wielkość redukcji PM10 w Mg/rok oraz w %) wynikający z realizacji Programu ochrony powietrza w okresie 2018-2021, a także za ilość środków przeznaczonych na działania związane z ochroną powietrza w Gminie oraz najciekawszą kampanię edukacyjną. Organizatorzy konkursu docenili m.in. fakt, że w latach 2018-2021 gmina wydała na działania proekologiczne 21,6 mln zł. Skutkuje to m.in. tym, że średnioroczny poziom PM10 spadł z 45,6 µg/m3 w 2018 r. do 28,9 µg/m3 w 2022 r. Dla porównania w 2010 r. poziom ten wynosił 59,2 µg/m3 (dane ze stacji pomiarowej GIOŚ w Godowie na ul. Gliniki).

Łącznie w ramach konkursu do rozdysponowania była kwota 700 tys. zł, z czego Godów za zwycięstwo przyznano 250 tys. zł na realizację zadań własnych z zakresu ochrony środowiska. Zapadła już decyzja, że środki te zostaną wykorzystane do przeprowadzenia termomodernizacji budynku Przedszkola Publicznego „Bajkowe Wzgórze” w Skrzyszowie.

- Cieszymy się, że nasze bardzo mocne starania w kierunku poprawy jakości powietrza zostały docenione, co skutkuje przyznaniem nam zwycięstwa w konkursie. To też kolejny sukces naszej gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, dzięki któremu będziemy mogli przystąpić do realizacji kolejnej ważnej inwestycji, czyli termomodernizacji budynku przedszkola w Skrzyszowie - podkreśla Wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~solo (185.135. * .148) 11.05.2023 21:52

W Godowie poprawę powietrza czuć, ale zdaje się, że ta gmina ostatnio rzeczywiście dużo zrobiła w tym temacie. Brawo.

~kopciuchomśmierc (93.179. * .78) 10.05.2023 20:48

Brawo Godów!!!