Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Patrole ITD na trasach. Inspekcja przypomina o ograniczeniach dla części pojazdów

O większym natężeniu ruchu, okresowych zakazach dla ciężarówek i działaniach kontrolno-prewencyjnych Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie zbliżającej się majówki, mówili podczas briefingu Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Patrole ITD na trasach. Inspekcja przypomina o ograniczeniach dla części pojazdów
Inspektorzy będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, prędkość oraz czy przestrzegane są ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. / fot. gitd.gov.pl

W majowy długi weekend rozpocznie się też kampania informacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - "Zdaj test z odpowiedzialności".

- Chcemy w tej kampanii skupić się na dwóch elementach. Chcemy zwrócić uwagę na bardzo niebezpieczną i nieodpowiedzialną jazdę pod wpływem albo po użyciu alkoholu, a także środków odurzających. Tutaj jesteśmy bezwzględni w przepisach prawa, jeżeli chodzi o tych, którzy wsiadają za kółko po alkoholu albo po środkach odurzających. Przepisy zaostrzające wprowadziliśmy w życie już pewien czas temu. Teraz jest czas na akcje edukacyjne, uświadamianie, że takie postępowanie jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne, szkodzi zdrowiu i może doprowadzić do ogromnej tragedii - mówił Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wciąż jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. W zdyscyplinowaniu kierowców skutecznie pomaga system fotoradarowy CANARD. Na drogach pracuje ponad pół tysiąca urządzeń.

- Obserwujemy spadek liczby rejestrowanych naruszeń. W pierwszym kwartale tego roku system fotoradarowy zarejestrował o ponad 29,5 proc. przypadków przekroczenia prędkości niż rok wcześniej. Jest mniej przypadków brawurowej jazdy i rzadziej kierowcy decydują się na przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mam nadzieję, że również w okresie tego długiego weekendu kierowcy będą zdyscyplinowani, będą stosowali się do ograniczeń prędkości, dostosują prędkość do warunków ruchu - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Szef Inspekcji Transportu Drogowego zapowiedział, że podczas weekendu majowego na najbardziej niebezpiecznych głównych szlakach komunikacyjnych należy spodziewać się również inspektorów w nieoznakowanych pojazdach. Będą oni prowadzili mobilne kontrole prędkości oraz interweniowali na inne poważne wykroczenia w ruchu drogowym.

- Zdejmijmy nogę z gazu, wystrzegajmy się brawury. Nawet najlepszy samochód z masą najnowszych systemów bezpieczeństwa, nie zwalnia nas od myślenia, przewidywania skutków własnego zachowania, czy koncentracji w trakcie jazdy - podkreślił Alvin Gajadhur.

W trakcie ubiegłorocznego majowego weekendu zarządzany przez GITD system CANARD wykonał ponad 4,5 mln pomiarów. Urządzenia zarejestrowały ponad 15,6 tys. naruszeń, w tym 14 856 przekroczeń dozwolonej prędkości.

Nie tylko fotoradary będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących

fot. gitd.gov.pl

W trakcie długiego weekendu, patrole ITD będą obecne przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie spodziewany jest największy ruch. Inspektorzy będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, prędkość oraz czy przestrzegane są ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

W Polsce ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą obowiązywać:

 • 30 kwietnia – od godz. 18:00 do godz. 22:00
 • 1 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00
 • 2 maja – od godz. 18:00 do godz. 22:00
 • 3 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00

Zakazy wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 783). Ograniczenia w ruchu nie obejmują m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, usuwaniu awarii oraz używanych:

 • do przewozu lekarstw i środków medycznych,
 • dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych,
 • do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych,
 • do przewozu żywych zwierząt,
 • do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym, przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu.

Zakazy nie obejmują również:

 • pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • pojazdów wolnobieżnych używanych do prac rolnych i ciągników rolniczych.

Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 ton dmc, kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł. Również na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara finansowa - 1000 zł.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].