Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jeśli radni nie poskąpią, to Dni Raciborza będą trwały 4 dni

Wiceprezydent Wacławczyk i urzędnicy z wydziału promocji przygotowali program Dni Raciborza 2023. Mają nań 100 tys. zł z tegorocznego budżetu i proszą radnych o dodatkowe 130 tys. zł potrzebne do sfinansowania wszystkich atrakcji. Decyzja zapadnie na kwietniowej sesji.

Jeśli radni nie poskąpią, to Dni Raciborza będą trwały 4 dni
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy bawił się na dancingu pod Tęczową, który zorganizowano na Dni Raciborza 2022

Pierwszy zastępca prezydenta miasta przypomniał ostatnio rajcom Raciborza, że ci w budżecie miasta 2023 obcięli wydatek na święto miejskie do 100 tys. zł. 

Dawid Wacławczyk podał na forum komisji rozwoju gospodarczego, że budżet na Dni Miasta sięgał w ostatnich latach nawet 350 tys. zł. Żeby odbyły się one na poziomie ubiegłorocznym potrzeba łącznie 230 tys. zł. 

Klasycy podrasowani elektroniką

Dni Raciborza planowane są na 1-4 czerwca. 1 czerwca ma być zorganizowany Dzień Dziecka. Na tzw. Jordanie przewidziano animacje, żywe maskotki, cyrk na linie, szczudlarzy, strefę młodego badacza i koncert zespołu Mamy Śpiewamy.

Na otwarcie Dni Raciborza zaplanowano też koncert grupy Sidor x S-Age. Jak powiedział Wacławczyk to muzyka klasyczna podrasowana elektroniką. Wydarzenie miałoby się odbyć w Wodociągach Raciborskich. - Masowo jesteśmy o to dopytywani, bo przed rokiem bardzo spodobał się taki koncert w filtrach wodociągów. Nasza propozycja to duet muzyków klasycznych, z podbiciem bitem hiphopowym - oznajmił D. Wacławczyk.

Oszczędzają na kapeli

Kolejne atrakcje Dni Raciborza to Dzień Sportu z miasteczkiem sportowym, gdzie odbędą się zawody siatkówki, zapasów, piłki nożnej i działać będzie strefa zabaw. Zajęcia poprowadzą trenerzy z miejscowych klubów sportowych. Po południu przewidziano warsztaty taneczne z breakingu, na skejtparku. Imprezą zajmie się KS Breaking.

Wieczorny dancing pod Tęczową też jest w programie. - Staramy się ograniczać wydatki i przygrywać będzie Kurcbend współpracujący z RCK.

Damy, rycerze i siłacze

W sobotę włączy się biblioteka z festiwalem gier planszowych, a na placu Księżnej Ofki Piastówny ruszy festiwal muzealny. Zaprezentuje się nie tylko miejscowa placówka, ale także 6 muzeów sąsiadujących.

Jakie propozycje dla uczestników festiwalu tam przewidziano? Oto one:

Turniej dam i rycerzy, rzut wiankiem na miecz, slalom z garncem pełnym wody, przebieranie fasolek, obieranie jabłek toporem, walki na worki, młynek rycerski (okręcanie się na mieczu i ścinanie kapusty), zmagania siłaczy i zabawy jarmarczne.

Przy Muzeum staną kramy, odbędą się warsztaty rzemieślnicze, a na koniec przewidziano koncert zespołu muzyki dawnej.

Gwiazdy są zbyt drogie

Wieczorem Miasto zaprosi na plażę miejską i zaoferuje coś dla młodzieży - wystąpią m.in. Ada Tril i Krzysiek Humeniuk (Ada Tril X Humes), Novika + Lex, a także DJ Furrier i Adreas Poveda, zapewniający zabawę do późnej nocy (koniec zaplanowano na 3.00).

W niedzielę na Bulwarach pojawią się lokalne zespoły. Wystąpi Coast Patrol oraz wokaliści Wojtka Szumańskiego i Tomasza Orlińskiego. - Nie będzie żadnych gwiazd, bo ich stawki to 150 000 zł za jeden zespół - wyjaśnił D. Wacławczyk. Nieoficjalnie wiemy, że wcześniej rozważano koncert rockowy np. z grupą TSA dla dojrzalszych raciborzan,

Z kolei dla najmłodszych mieszkańców propozycją będzie teatrzyk w plenerze. Oprócz tego dzieci będą mogły korzystać z darmowych dmuchańców. Bez opłat działać będzie fotobudka.

Czy rajcy zaakceptują zwiększenie nakładów na Dni Raciborza, o kwotę wyższą niż ta jaką radni uznali za stosowną w styczniu - okaże się na środowej sesji 26 kwietnia.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MD (78.31. * .174) 26.04.2023 10:16

Radni wcześniej obcięli bo trzeba było znaleźć pieniadze na festyny w Płoni i Markowicach, tam gdzie radnymi są pan Rycka i pani Henek. Ludność dzielnicowa im się odwdzięczy. Co Markowice albo Płonię interesują jakieś fanaberie na plaży albo potańcówka przy muzeum? Ale jak kasy styka to powinni sypnąć, w końcu to rada Raciborza a nie rada dzielnicowa

~577jji8 (5.184. * .210) 26.04.2023 10:01

Radni to przdstawiciele mieszkańców którzy powinni kierować się tylko interesem mieszkańców. A więc powinni dać na dni Raciborza bo z tych atrakcji skorzystają po prostu zwykli mieszkańcy, mili i fajni ludzie Raciborza, z różnych opcji politycznych ale to nie powinno nas dzielić. To przecież chodzi o to by ludziom się dobrze żyło w tym mieście.

~kadewa (188.172. * .76) 26.04.2023 09:25

A radni są poważni? jeśli przyznali na Dni Raciborza 100 000 zł, to chyba nie zrobili tego na pałę tylko z rozmysłem. to teraz chcą dodać jeszcze 130 000?? co to jest? tak są robione budżety?na emocjach? zreszta i tak okaze sie,że Wacu zaoszczedził i będzie na mural dla znajomej , na organizację Wiatraków bo wielkie gwiazdy tylko na Wiatraki.. tam występ może kosztować nawet ponad 20 tysięcy..bo Wiatraki to Wiatraki.. a na Dni Raciborza klasyka podbita bitem hiphopowym? może wreszcie Zdechły Osa wystąpi?było obiecane ,ze wystąpi.