Kryzys psychiczny może dotknąć każdego

Problemy emocjonalne mogą dotyczyć zarówno życia prywatnego, jak i przekładać się na pracę. Dlatego pracownicy Eko-Okien, borykający się z problemami, mają zapewnione profesjonalne wsparcie.

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego
Pomoc psychologiczną można uzyskać w Medycznym Centrum Promocji Życia „Życie ma sens” w Raciborzu przy ul. Długiej 3-5

Depresja. To jeden z częstszych powodów spotkań z opiekunami personalnymi. Zgłaszają się też osoby, które zwyczajnie mają potrzebę rozmowy, ponieważ borykają się z różnymi problemami, np. rodzinnymi lub szukają wsparcia czy porady dotyczącej wychowania dzieci i innego, psychologicznego spojrzenia na swoją sytuację.

Wsparcie dla uzależnionych

Po pomoc zwracają się także osoby mające problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu i innymi używkami, jak i mające zaburzenia psychiczne. – Coraz częściej przełożeni przyprowadzają do nas pracowników. Kierownik nie jest w stanie wydać diagnozy, ale już samo to, że przyprowadzi do nas osobę, u której zauważa jakiś problem, to bardzo dużo – tłumaczy Zuzanna Mazur, psycholog pracująca w Eko-Oknach. Zwraca również uwagę na to, że często osoby potrzebujące wsparcia nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu. – Zazwyczaj jednak mówią, że czują się źle psychicznie, nie radzą sobie i wtedy to jest już dobry moment, bo taka osoba dostrzega, że potrzebuje pomocy – mówi Zuzanna Mazur.

Warto zgłaszać się po pomoc

Opiekunowie często słyszą od pracowników borykających się z uzależnieniem od alkoholu, że poszliby na leczenie, chcieliby zgłosić się do placówki odwykowej, ale boją się o to, że stracą pracę. – Warto pamiętać, że przełożony często nie jest w stanie się domyślić, że mamy jakiś problem. Jeżeli pracownik nie powie, że coś jest nie tak, problem nie wybrzmiewa i jest niezauważalny. Nie wszyscy są na tyle uzależnieni, że już to po nich widać. Mam tu na myśli osoby, które już borykają się z uzależnieniem, ale jeszcze są w stanie ukryć to przed otoczeniem – mówi Zuzanna Mazur. Podkreśla również, że każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji i że kryzys psychiczny może dotknąć każdego.

Agata Paszek

Materiał informacyjny partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].