Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co robi spawacz w fabryce okien?

W spawalni Eko-Okien w Raciborzu przy ulicy Ocickiej powstają konstrukcje stalowe na potrzeby zakładu produkcyjnego w Kornicach. Zespół liczy już ponad 70 osób, ale wciąż szukają nowych specjalistów.

Co robi spawacz w fabryce okien?

Robią tam dużo elementów stalowych umożliwiających bieżącą produkcję w głównej siedzibie firmy w Kornicach. – Robimy przelotki, bufory, wózki, szafki i rolotoki. Uzbrajamy nasze hale produkcyjne w materiały trwałe – tłumaczy Mariusz Kusidło, zastępca kierownika działu konstrukcji stalowych.

W hali o powierzchni ok. 2500 m2 odbywają się wszystkie etapy produkcji. Najpierw na spawalnię przyjeżdża zamówiona wcześniej stal. Później na podstawie rysunków technicznych pracownicy tną ją na elementy o odpowiednich wymiarach, szlifują i łączą ze sobą.

Spawacz, ślusarz, złota rączka

Większość wykonywanych zadań to prace ślusarskie. Spawacz otrzymuje złączone gotowe elementy i spawa je, ślusarz z kolei wykonuje wszystko od początku, na podstawie otrzymanego rysunku technicznego. Natomiast ślusarz-spawacz potrafi naciąć elementy, połączyć je i zespawać, czyli wykonać całą konstrukcję od A do Z. – Czasem przychodzą na rozmowę rekrutacyjną spawacze, którzy są zaskoczeni, że muszą np. coś uciąć. W niektórych firmach są jednak osobne grupy spawaczy, ślusarzy, frezerów, tokarzy itp. U nas pracownik musi odnaleźć się na każdym etapie. Najlepiej, jeśli jest to ślusarz z uprawnieniami spawalniczymi – mówi Janusz Mizioch, brygadzista.

Większość rzeczy, produkowanych przez spawalnię trzeba jeszcze zamontować na terenie zakładu w Kornicach. – To taki full service. Chłopaki przebierają strój spawacza w monterskie ubrania i jadą do Kornic. Każdy z nich musi więc być jeszcze „złotą rączką” – dodaje Maria Kwiatkowska-Rysztak, specjalista ds. administracyjnych.

Oszczędności dla firmy

W spawalni powstają konstrukcje na wewnętrzne potrzeby firmy. Pozwala to na duże oszczędności, ponieważ to samo wyposażenie kupowane na zewnątrz byłoby o wiele droższe. Poza tym spawacze mogą szybko naprawić uszkodzony w Kornicach sprzęt.

Eko-Okna poszukują nie tylko doświadczonych ślusarzy z uprawnieniami spawacza. Osoby otwarte na naukę nowych umiejętności również znajdą tam swoje miejsce. – Był taki chłopak, który na okresie próbnym się nie sprawdził, ale dostał jeszcze szansę, wykorzystał ją i jest teraz jednym z lepszych spawaczy – mówi Janusz Mizioch.

Sprzęt z najwyższej półki

Najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, a także jakość produktów, które opuszczają spawalnię. Dział przechodzi częste kontrole BHP i funkcjonuje tam m.in. specjalny system odciągów oczyszczający powietrze. Mają własny magazyn BHP, z którego pobierają odpowiednie wyposażenie i strój roboczy.

Używają tylko i wyłącznie sprzętu najlepszych producentów. – Mamy tutaj praktycznie całodobową spawalnię, gdzie sprzęt musi być najwyższej jakości. Spawamy metodami MIG-MAG, TIG i elektrodą. To nie jest chałupnicza praca, podczas której można używać byle jakiej spawarki kupionej w sklepie – podkreśla Maria Kwiatkowska-Rysztak.

Coraz więcej zadań

W dziale konstrukcji stalowych pracuje ponad siedemdziesiąt osób. Cztery z nich zajmują się przygotowaniem dokumentacji i rysunków technicznych konstrukcji oraz obsługą zamówień spływających z głównej siedziby firmy.

– Tworzymy zgrany zespół fachowców, którzy dobrze znają się na tym, co robią. W najbliższym czasie zadań i zamówień będzie przybywać, ponieważ ruszy produkcja w Wodzisławiu i Kędzierzynie-Koźlu, czyli dwóch nowych fabrykach Eko-Okien – podsumowuje Andrzej Błąkała, kierownik działu konstrukcji stalowych.

Adam Wita

Materiał informacyjny partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].