Śląski PiS zebrał się w Hotelu Racibor. Wiceminister Jabłoński prosił ludzi prawicy o optymizm

Na zaproszenie Pawła Jabłońskiego do Raciborza w sobotnie popołudnie przyjechali m.in.: europosłanka Kloc, poseł Gawęda i dwie panie senator - Gawęda i Tobiszowska. Obecni byli samorządowcy z Raciborza i Mysłowic, a także członkowie stowarzyszenia Dobro Ojczyzny. Gospodarz spotkania był pytany m.in. o niskie notowania PiS wśród młodych osób; problemy z ukraińskimi uchodźcami czy obronę Kościoła.

Śląski PiS zebrał się w Hotelu Racibor. Wiceminister Jabłoński prosił ludzi prawicy o optymizm
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaprosił środowisko Prawa i Sprawiedliwości do Raciborza. Obok polityka - europosłanka Izabela Kloc

Po wstępie - kilkunastominutowej przemowie wiceministra spraw zagranicznych - pierwszy głos zabrał Dariusz Polowy. Prezydent Raciborza przywitał uczestników spotkania, zachęcał do spaceru po mieście i dziękował za wsparcie Jabłońskiego przy licznych raciborskich projektach z dofinansowaniem rządowym. W podobnym tonie wypowiedział się samorządowiec z Mysłowic, skąd przyjechała grupa urzędników i radnych.

Ministra pytano o niskie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wśród młodych osób, o czym mówił mężczyzna przedstawiający się jako pracownik pewnej korporacji. P. Jabłoński wskazał, że PiS mierzy się nie tylko z opozycją polityczną, ale i medialną, która skupia się na atakowaniu władz. - Dlatego trzeba jak najwięcej mówić, co zrobiliśmy w ciągu lat, w których rządzimy i skupić się na przekazie, że jeśli władza się zmieni to zmiany, jakie się ostatnio dokonały, zostaną zatrzymane - nadmienił. Tu przywołał, jak PiS wdrożył zerowy podatek dochodowy dla zarobkujących do 26 roku życia, przez pierwsze lata kariery zawodowej. - My patrzymy też na to, co jest później z tymi młodymi ludźmi, jak doświadczają wyzwań opieki nad dzieckiem. Wtedy zaczynają doceniać, że państwo może nie jest idealne, ale że jednak pomoc tego państwa istnieje - dodał.

O obietnicach PiS

Przedstawiciel MSZ podkreślał: To, co obiecujemy, to wdrażamy i 500 plus jest tego sztandarem, symbolem, bo udowodniliśmy, że pieniądze na to w budżecie były, a kradły je mafie VAT-owskie. Ja jestem z zawodu adwokatem i widziałem, jak to się odbywało.

Jabłoński przypomniał, jak urzędnicy skarbowi mówili, że nie da się tych pieniędzy odzyskać, a państwo w ten sposób straciło 260 mld zł. - Takie są wyliczenia Komisji Europejskiej. Dla porównania podam, że roczny budżet państwa wynosi 360 mld zł. To tak jakbyśmy przed ponad rok nie funkcjonowali jako państwo - usłyszeli zebrani w „Raciborze”.

Jeden z wątków dyskusji dotyczył płacy minimalnej, która w tym roku dwa razy jest podnoszona. - Niektórym trudno uwierzyć, że 15 lat temu ta płaca wynosiła niecałe 1000 zł - podkreślił Jabłoński.

Gospodarz wydarzenia przywołał tu argumenty opozycji, gdzie jej eksperci z zakresu socjologii podpowiadają, by zdelegalizować PiS, ograniczyć świadczenia, bo za dużo jest rozdawnictwa i w ogóle ograniczać pomoc państwa. - W myśl zasady, że jak sobie ktoś nie radzi, to widać nie zasłużył, aby godnie żyć - stwierdził wiceminister.

Senator Ewa Gawęda dziękowała Jabłońskiego, że podjął się zorganizowania ważnego spotkania, żeby porozmawiać o Polsce, o jej przyszłości. Odniosła się do stwierdzenia o niskich notowaniach w sondażach. - Ja nie wierzę w te słupki, ale wierzę ludziom - zaznaczyła.

- My nie jesteśmy idealni, ale jak coś obiecujemy to po to, żeby zrobić - oznajmił P. Jabłoński.

Garnitur, krawat i uśmiech

Uczestnik - przedstawiciel klubu Gazety Polskiej, jak powiedział z Tychów, wskazał, że 30 proc. poparcia, które ma PiS po 8 latach sprawowania władzy to ewenement, ale nie wie, czy taki wynik wystarczy, by wygrać wybory. - Może się okazać, że to za mało. My tu jesteśmy w gronie ludzi o określonych poglądach, a PiS powinno wyjść na ulice, żeby politycy prawicy zaczęli się spotykać z ludźmi, jak kiedyś. To było wspaniałe - podkreślił.

- Będą jakieś incydenty, z tym się trzeba liczyć. Mamy ludzi u steru bardzo inteligentnych, poradzą sobie, nie trzeba się bać. Trzeba robić spotkania na rynkach, na ulicach, niech przyjdą tam niezdecydowani. Bo TVN kreuje rzeczywistość, że to już jest dokonana wygrana Donalda Tuska. Ja go widziałem jak w Tychach, na Paprocanach, jednoczył się w bieganiu z młodzieżą. Oni to już zaczynają robić, wychodzą do ludzi. Dobry krawat, dobry garnitur i uśmiech i na to złapią człowieka i jego głos - podkreślił tyszanin.

Wiceminister Jabłoński przyznał, że ludzie prawicy muszą być aktywni, że trzeba rozmawiać na początek ze znajomymi, z rodziną. - My się skupiamy na programie, my nie chcemy niczego rozbijać, kimś pogardzać. Zamierzamy przekonywać, zachęcać, a takich spotkań jak to będzie więcej - deklarował członek rządu.

Pustki w kościołach

Stefania Pak z raciborskiego klubu Gazety Polskiej ostrzegała, że jak lokalne środowiska wspierające PiS nie zmobilizują się i nie będą bronić kościoła i wiary, to młodzi, nie tylko z TVN, ale i np. z uczelni, będą wiedzieli, że Donald Tusk jest idolem. - Czy kościoły muszą świecić pustkami? Czy nasze duchowieństwo jest wspierane przez nas? Zabiera się naszemu świętemu papieżowi godność. Dziś samych 10 przykazań już nie wystarczy - stwierdziła Pak.

Paweł Jabłoński odparł, że to ważny głos w dyskusji o przyszłości. - 10 przykazań to podstawa. Ja nie mogę pouczać księży, ale trzeba się angażować w życie Kościoła już nie tylko niedzielną mszą święta. Ten ostatni atak na Jana Pawła II, to atak na jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, kluczową dla niej. Nie pokonalibyśmy bez niego komunizmu, on nas zjednoczył jak naród. Ten marsz, czy jakieś spotkanie nie wystarczą. Trzeba ciężkiej pracy u podstaw, by zwalczać te złe tendencje. Trzeba dawać przykład życia codziennego, świecić dobrym przykładem. Bo nie będziemy mieli tożsamości, jak nie będziemy jej bronili. Opanują nas zewnętrzne wzorce. Europa jest silnym kontynentem, zamieszkałym przez różne narody. Ich tożsamości trzeba pielęgnować - podał wiceminister.

Tusk z Hołownią dodają Frączkowi mocy

Radny powiatowy Ryszard Frączek zaczął od tego, że Jabłoński lubi przyjeżdżać do Raciborza, więc wie, że w mieście jest coraz większy problem z mostem na Piaskowej, może być jeszcze w tym roku zamknięty. - Powiat z tym nie robi nic, a ja proszę o zajęcie się tą sprawą, kogo tylko mogę -  mówił.

- Chciałem poruszyć temat dotyczący Kresów. Zanim o nim opowiem, to wspomnę w odniesieniu do tych obaw o sondaże, że dziś rano słuchałem Tuska i Hołownię, bo oni mi dają takiego “pałeru twórczego”. Im te ich słupki będą opadały, bo kto atakuje ten ginie. Oni opowiadają dyrdymały - stwierdził R. Frączek.

W jego opinii co piąty-szósty raciborzanin ma korzenie kresowe. Te osoby obawiają się polityki PiS, a trzeba o nich dbać, bo młodych się nie przekona, oni pójdą za Tuskiem. Chodzi mi o sprawę niejasną albo ukrywaną. Ja o niej mówię, bo jestem panu ministrowi wdzięczny za reakcję, jak trzy lata temu Ukraińcy, w mieście gdzie król Jagiełło bywał, gdzie był kościół polski, rozwalali posadzkę świątyni, by dojść do skarbów polskich książąt z XVI wieku. Kości wykopali i wywieźli. Uderzałem w tej sprawie do konsula, ale nie ruszył swoich czterech liter i zrobił to dopiero, jak pan interweniował. Ja pomagam Ukrainie, jeździłem tam z darami, oddaję jak inni serce. Na zachodniej Ukrainie nie ma wojny, ale są uchodźcy ze wschodniej i im trzeba pomagać. Ja uważam, że polityka Zełenskiego jest niebezpieczna dla Polski. Nawet zwykłego przepraszam, za tę rakietę co wpadła, nie usłyszeliśmy. 11 listopada doczekaliśmy się tylko jednej ekshumacji, choć proszono o znacznie więcej. Polacy na Kresach nie mają dziś prawa do krzyża - mówił R. Frączek. 

Jabłoński zgodził się, że to ważna, choć trudna sprawa. - Kwestia historii, zbrodni Ukraińców na Polakach, o tym trzeba przypominać. Będzie rocznica w tym roku i nie zapomnimy, nie będziemy udawać żadnej fikcji pojednania tylko dlatego, że są atakowani przez Rosję. My pomagamy z powodów ludzkich, humanitarnych i bezpieczeństwa, bo Rosja jest naszym wrogiem. W sprawie zabytków polskich na Ukrainie my ciężko pracujemy nad Ukraińcami i z Ukraińcami. Nie będzie pojednania bez przyznania się do winy, bez zadośćuczynienia. Nie mówię o majątkowym, a w sferze symbolicznej na początek. Koniec z gloryfikowaniem zbrodniarzy, nie pozwolimy zapomnieć - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych.

Wspomniał przy tym, że o odszkodowanie toczy się dyskusja także z Niemcami. Przywołał przykład afrykańskiej Namibii, gdzie jak podał, naziści dokonali na pustyni eksterminacji miejscowych plemion i przećwiczyli to, co na masową skalę zrobili w II. Wojnie Światowej. Dopiero teraz przyznali się i zapłacą państwu afrykańskiemu odszkodowanie. 

10 lat tułaczki

Nauczyciel Jerzy Lis pracuje z młodzieżą już 30 lat w szkolnictwie zawodowym. - To, że  PiS obniża podatki i  młodzi ich nie płacą, o tym jest mała świadomość wśród młodzieży. Jakiś błąd tkwi w programach nauczania, bo te rzeczy jak podatki są za mało eksponowane. Tutaj jest regionalizm. Zwłaszcza we wioskach jest kult pracy za granicą. Młodzi się uczą, żeby jechać do Niemiec, do Austrii. Oni jadą i ja ich spotykam po 10 latach, jak wracają. Dopiero wtedy są świadomi, wtedy następuje koniec ich włóczęgi. To są eurosieroty, ich rodzice się błąkali po Europie i oni też - opowiadał Lis.

Pan Jerzy wskazał też na grupę emerytów i rencistów. - Dzieci wychowane przez dziadków, to później młodzież lepsza niż ta gromadzona w żłobku i przedszkolu. PiS dwa razy wygrał wybory i za każdym razem słyszałem temat emerytur stażowych. Jak to lewactwo z rudym Kaszebem się dostanie do władzy, to ludzie będą pracować do 70. roku życia. Tymczasem ludzie ze stażem - 50 lat pracy, ci ludzie z zawodówek czekają na emerytury stażowe. W Polsce średnia stażu to 30 lat, a są jeszcze służby mundurowe, inne grupy, które na emeryturę idą wcześniej. We Francji toczy się kłótnia o wydłużenie wieku emerytalnego o 2 lata, a u nas 50 lat pracy? Czy coś w kierunku tych emerytur będzie robione? - pytał Lis.

Trochę słabo tu działają

Jan Matyja z Dobra Ojczyzny oświadczył, że ludzie prawicy wiedzą jak było i widzą, jak jest. - Chwała wam za to. Jest jednak nagonka na lasy państwowe. Parlament Europejski zmienia sobie traktaty. Jak to wygląda z punktu widzenia interesu państwa? - pytał ministra.

- Polska nigdy się nie zgodzi, żeby polskie lasy przeszły pod obcą kontrolę. To jest 30 proc. naszego kraju. Nie zgodzimy się, nawet jak ktoś powie, że to klimat, że szczytne cele - uspokajał polityk PiS.

Ostatnie wystąpienie osoby z publiczności było apelem. - Musimy się konsolidować, przeszkolić ludzi, bo jest taka kombinacja przy wyborach. Prawica musi o to zadbać. Przed pierwszą kadencją to młodzi decydowali o zwycięstwie PiS. PO wykorzysta każdy głos do śmietnika wyrzucony. Trzeba organizować ludzi, gdzie się da, żeby nie było problemu. Jak nie wygramy, to będą wielkie kłopoty - mówił dojrzały mężczyzna. W tym temacie wypowiedział się jeszcze jeden uczestnik, adresując swe słowa do władz lokalnych PiS, bo według niego trochę słabo działają.

Kloc o górnikach, Tobiszowska o babci i córce

Jabłoński prosił o więcej optymizmu, bo według niego zaczyna się poprawiać, gdyż wyborcy rozumieją, że jak się zmieni władza, to duża liczba rzeczy dobrych zostanie zatrzymana. - Daleki jestem od przekonania, że efektywnie da się sfałszować wybory w całym kraju, ale to nie znaczy, że nie będzie takich prób - stwierdził. Dziękował za poświęcone mu dwie godziny w sobotnie popołudnie. Obiecał osobistą aktywność w polityce regionalnej i lokalnej na rzecz PiS.

Głos zabrała jeszcze europosłanka Izabela Kloc, wspominając, że trwa batalia o przyszłość kopalni. - Tylko jak Polska będzie silna w Europie, a to się dzieje dzięki rządowi PiS, to jesteśmy w stanie coś wywalczyć w Parlamencie Europejskim. Robimy wszystko, żeby kopalnie obronić.

Przemawiała też senator Dorota Tobiszowska z Rudy Śląskiej. Przyznała, że to w Raciborzu ma korzenie, bo jej babcia i prababcia pochodzą z Raciborza. - Nie tak dawno sama byłam młoda. Tu padło pytanie co PiS może dać młodym, a to trzeba dać z siebie coś dla Polski. Mam córkę, cieszę się, że nie musiała płacić podatków, pracując. Ja nic jej nie pomagałam, bo są duże możliwości, są języki, są studia, są zawody rzemieślnicze. Jeśli chodzi o Kościół, to my nie możemy nikogo zmuszać, ale możemy dawać przykład, na uroczystościach kościelnych. My musimy wychodzić do ludzi. Swoją pracą, przykładem ich zachęcać, bo tak “na chama” po prostu nie można. Ja mam 5 miast w swoim okręgu, ale ani jednego PiS-owego. I współpracuję, udzielam się w organizacjach pozarządowych, udzielam porad  prawnych i współpracuję z kopalniami - podsumowała Tobiszowska.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Paweł Jabłoński

Raciborzanin, od 2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 27.03.2023 19:13

Objektywny
przepraszam źle zadałem pytanie
co ma partia teraz rządząca
do wiary katolickiej ?

norud 27.03.2023 19:01

Objektywny
ty tu buszujesz ze swoimi teoriami
co ma partia
do wiary katolickiej ?

norud 27.03.2023 18:53

wytłumaczcie mi co ma spotkanie partii pis
do Pustki w kościołach ?

~niedobryPiS (188.137. * .64) 27.03.2023 18:41

Jak już zaczyna się pojawiać w mediach Kloc lub Gawędy - oznacza to niechybną bliskość wyborów. Nie wolno ich pytać czy zrobili coś dla regionu. To nietaktowne pytanie...

~MarioLALA (46.22. * .178) 27.03.2023 15:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

nigdy więcej pis-u!!!

~SUWEREN (91.195. * .183) 27.03.2023 14:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ludziom dając ochłapy chcą aby im być brawo a sami kradną już nie miliony a miliardy. Uwłaszczają się na majątku państwowym tworząc konglomerat z ORLEN-u ( LOTOS, PEC, PGNiG, PRESS, za chwilę ŻABKA i co jeszcze ). Mydlą oczy, są skorumpowani, płacą księżom aby z ambony ich zachwalali. Dzielą Naród wpajając nienawiść korzystają z biblijnych haseł.

~Piotr090 (5.184. * .163) 26.03.2023 18:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Byłem bardzo fajne i merytoryczne spotkanie. Gratuluję panie Jabłoński.

~kondycja (5.79. * .26) 26.03.2023 14:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

czy oczy mylą? frekwencja mała ,a nie ma Waca....? czemu nie przyszedł? był na przesłuchaniu?

Objektywny 26.03.2023 13:18
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Normalny777 (87.101. * .27) 26.03.2023 12:48
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_objektywny_pisior (46.22. * .178) 26.03.2023 11:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

obiektywny (specjalnie z małej) tobie już całkiem tvp wyżarł mózg (bo tvp jest naprawdę gorsze niż dopalacze)
i nie pisz o Tusku co by było gdyby .........tylko zastanów się co by było dalej z przyjaźni twojego guru kaczyńskiego z orbanem,dzisiaj siedzą pisiory po cichu a kiedyś chcieli nas wpędzić w ręce rosji i białorusi co zapomniałeś już ???
i nie pisz więcej głupot już cię tu prosili kilkanaście razy,
jedz se na spotkanie z kaczyńskim i bij brawo

~sinsong (108.163. * .46) 26.03.2023 10:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tyle słońca w całym mieście
to już koniec syfu wreszcie?
Popatrz, o popatrz!
Szerokimi ulicami
Będą wozić to taczkami?
Popatrz, o popatrz!
Wiatr porywa ich spojrzenia
coraz bliżej do więzienia?
Popatrz, o popatrz!
Złączmy serca, dajmy dłonie dłonie!
Trzeba wreszcie syf pogonić!!

Nic nie może przecież wiecznie trwać
Co ukradł kto, trzeba będzie stracić.
Nic nie może przecież wiecznie trwać
Za syf też przyjdzie kiedyś wam zapłacić..

~bezrok (45.151. * .170) 26.03.2023 10:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Burmistrz Macha też tam był a zapewniał że bezpartyjny.

Objektywny 26.03.2023 10:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej.... Nie, nie musiałeś do Niemiec jechać, po prostu chciałeś i doradził ci to były prezydent Polski pan Komorowski, i nie płyń . Czytając poniżej komentarze ,to widzę że niektórzy mają pustkę w głowie echo hula do woli mam obawę by wam to echo zębów nie wybiło , bo znowu będzie narzekania że bieda i dodatkowe koszty na Protetyka . ,A starczyło by porównać . spróbować pomyśleć KTO i KIEDY nas najbardziej okłamał inaczej obiecywał a inaczej robił i w dalszym ciągu ponosimy tego konsekwencje . W erze internetu dowiedzieć się tego to żaden problem . Jakoś nie przypominam sobie by ktoś z PiS-u klękał przed Niemcem czy Rusym . Ale pamiętam nie wiem( czy to byli Polacy dla mnie nie ) , którym było po drodze z tymi ...................... . To co jakiego pana na przyszłość wybieracie dla siebie i swoich dzieci ? Który pan ma wam dyktować kiedy na emeryturę ,za jakie pieniądze praca ,w jakim wieku dziecko do szkoły wysłać ,czym palić w piecu , jaki zakład zlikwidować ,po co u nas lotnisko skoro jest w Berlinie itd ,itd itd itd ???.......

~Cytat (178.218. * .117) 26.03.2023 09:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Ludzie, którzy głosują na nich, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami", George Orwell

~amant (46.204. * .231) 26.03.2023 08:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pani Kloc pamieta pani jak pani w poprzednich wyborach kłamała w GŁubczycach obiecując linię Racławice Śląskie do Raciborza ? Linii nie ma i nie będzie a ja musiałem za waszych czasów do roboty do Niemiec pojechać by na auto zarobić jak ten Jaśku do Hameryki przed Kargulim uciekł tak ja musiał przed tym waszym dobrobytem. Proszę przestańcie kłamać bo zniszczycie do końca Polskę !

~Nigdywiecejpis (146.70. * .2) 26.03.2023 08:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

DROŻYZNA,INFLACJA i NAJWIĘKSZE ZADŁUŻENIE KRAJU
to jednie pisowi wyszło
nigdy więcej!

~rezebra (209.58. * .215) 26.03.2023 08:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

zwożą już ludzi z całego województwa, żeby zrobić sztuczny tłumek.. wywalić swoje kompleksy w sprawie Tuska i TVN, pokazać sztuczne zęby do kamery, pochwalić się tym,czego przecież nie zrobiono , Rycho dziwnie nie spał, Kusy nie tropił red bulla, Macha kieliszek choćby z wodą ale musiał w dłoniach potrzymać, Gruby z wysypiska też na rozkaz przyjechał,Polowy czuł się wśród starzyków jak ryba w wodzie cokolwiek mętnej, Konieczny język topornie wyzłośliwiony trzymał za zębami .Gawendy na jednej benzynie ale podwójnie rozliczonej przyjechały . a tak ogólnie to pustki nad pustkami w tej polskiej podobno formacji co się w hotelu o zniemczonej nazwie spotkała.tyle dobrze,że Jacheć z PO na tym zarobił ...

~MordyZAKAZANE1 (94.254. * .13) 26.03.2023 01:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To są ZAKAZANE mordy których nie chcemy oglądać już w zyciu publicznym! Dali im choragiewki do reki żeby udawali patriotów! Precz z pisem precz z tą hołotą! Precz z tą komuną! Precz z tymi agentami i szkodnikami! P.s ile kosztuje chleb? Papryka? Ziemniaki? Benzyna ? Wasze czynsze i kredyty? PRECZ Z PISEM I KOMUNĄ i agentami ROSSJI