O tym remoncie mówi się od lat. Rusza przebudowa drogi powiatowej Lekartów - Pietrowice Wielkie

- Umowa na przebudowę drogi powiatowej Lekartów – Pietrowice Wielkie została podpisana - obwieściły służby prasowe starostwa. O tej inwestycji, jako jednej z najważniejszych i najkosztowniejszych w tym roku wspominał wielokrotnie starosta raciborski Grzegorz Swoboda. To on stoi za wieloma rozmowami na szczeblu wojewódzkim (marszałek, wojewoda), by znaleźć finansowanie przebudowy. Co konkretnie się zmieni?

O tym remoncie mówi się od lat. Rusza przebudowa drogi powiatowej Lekartów - Pietrowice Wielkie
W starostwie zapowiadają, że zadanie ma być gotowe do czerwca 2024 roku (fot. Google Maps)

Zadanie, którego wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych w Raciborzu, obejmuje wykonanie dokumentacji projektowych i robót budowlanych dla przebudowy drogi powiatowej od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 916 w Lekartowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 416 w Pietrowicach Wielkich, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Podczas podpisania umowy Powiat Raciborski reprezentował wicestarosta Marek Kurpis oraz członkini zarządu powiatu raciborskiego Ewa Lewandowska, natomiast stronę wykonawcy Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych w Raciborzu Sp. z o.o., prezes Krzysztof Wrazidło.

W ramach zadania zaplanowano: przebudowę konstrukcji jezdni z poszerzeniami na łukach oraz modernizację skrzyżowań, chodników, zjazdów, poboczy, a także odtworzenie i wyprofilowanie rowów przydrożnych. Przewidziano również remont i wymianę elementów odwodnienia wraz z ich uzupełnieniem, przeniesienie kolidującej infrastruktury, doświetlenie przejść dla pieszych i wymiana oznakowania drogowego.

- Koszt tego zadania zgodnie z podpisaną umową wynosi 14 778 751,77 zł - wylicza starostwo. W dużej mierze sfinansowane zostanie z Polskiego Ładu (pozyskano 14 039 814,18 zł). Resztę dokładają: powiat, gmina Pietrowice Wielkie oraz Eko-Okna.

To remont, o którym w Pietrowicach Wielkich mówi się od lat. Kiedy miejscowa rada podejmowała decyzję w sprawie przekazania powiatowi środków na ten cel, przewodniczący Piotr Bajak komentował: „To uchwała, która ucieszy wiele osób, długo na nią czekaliśmy”. - Udało się to w końcu dograć i mamy nadzieję, że w niedalekiej perspektywie ta droga zostanie przebudowana na całym odcinku. Będzie to inny standard - mówił również.

Wójt Andrzej Wawrzynek nazwał z kolei tę drogę jako strategiczną dla regionu z racji Eko-Okien, bo m.in. tym traktem pracownicy dojeżdżają do pracy w Kornicach. O remont prosili też mieszkańcy wiosek, przez które droga przebiega. W urzędzie cieszą się nie tylko z samego remontu, ale wsparcia finansowego największego pracodawcy Raciborszczyzny.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda osobiście zabiegał o środki na sfinansowanie zadania. - Byłem z tym zadaniem u marszałka i u wojewody. Dzisiejsze podpisanie umowy z wykonawcą to efekt długich starań i przekonania do przekazania środków spoza budżetu Powiatu, oczywiście przy szerszym montażu finansowym. Tu ważną rolę odegrał szef rady powiatu Adam Wajda, związany zawodowo z firmą Eko-Okna - przekazał nam włodarz Powiatu.


Czytaj również: 

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].