Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pełna sala i dużo emocji na spotkaniu prezydenta Kiecy z mieszkańcami Starego Miasta

Jedno z najdłuższych spotkań prezydenta Wodzisławia Śl. z mieszkańcami. W dzielnicy Stare Miasto trwało ono prawie 3,5 godziny. Sami mieszkańcy mieli sporo do powiedzenia o swoich problemach.

Pełna sala i dużo emocji na spotkaniu prezydenta Kiecy z mieszkańcami Starego Miasta
W spotkaniu dzielnicy Stare Miasto w Pałacu Dietrichsteinów nie zabrakło emocji. fot. UM Wodzisław Śląski

21 marca w Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. odbyło się kolejne z cyklu spotkań prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami miasta. Siódme z dziewięciu zaplanowanych spotkań odbyło się w dzielnicy Stare Miasto. W tym wypadku frekwencja mieszkańców dopisała. Prawie wszystkie przygotowane krzesła zostały zajęte. Nie brakowało wśród mieszkańców też emocji, kiedy mówili o swoich problemach. Spotkanie trwało prawie 3,5 godziny.

Prezydent Mieczysław Kieca tak jak poprzednie spotkania rozpoczął od podsumowania minionego roku. Omówił m.in. zakończony remont Pałac Dietrichsteinów. Zwrócił uwagę na kłopoty z finansowaniem komunikacji autobusowej, możliwych zmianach w ofercie kulturalnej i sieci szkół. Mieczysławowi Kiecy na spotkaniu w dzielnicy Stare Miasto towarzyszyli m.in. jego zastępcy: Izabela Kalinowska i Wojciech Krzyżek oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Grzegorz Połomski i prezes spółki Domaro Barbara Chrobok.

Pytania mieszkańców

Po krótkiej przemowie włodarza głos zabrali mieszkańcy. A tych nie brakowało. Serię pytań rozpoczął pan Romuald z ul. Wiklinowej. Prosił prezydenta, by rozstrzygnął, kto (zarządca drogi, czyli miasto, czy on sam) powinien sprzątać pas zieleni przydrożnej leżący przy jego działce. Mieszkaniec przekazał, że rosną tam sosny, z których opada dużo igliwia. - Prosiłem miasto, aby dało mi dodatkowy kosz, abym mógł sprzątać to igliwie. Jeden kosz, który mam, nie wystarcza, aby posprzątać ten odpad - mówił. Dodał, że podczas niedawnego spotkania z urzędnikami magistratu w tej sprawie, dowiedział się, że miasto wytnie problematyczne drzewa. - Po co sprzątać. Wystarczy wyciąć - mówił mieszkaniec rozczarowany i nieco zbulwersowany informacją urzędników.

Wiele pytań ze strony mieszkańców Starego Miasta padło o inwestycję Eko-Okien. - Wszyscy się cieszą, że będą miejsca pracy. Fajnie, ale w jaki sposób dowiozą swoje produkty do autostrady? Ul. Pszowska się rozsypuje, ul. Czyżowicka przez remont ul. Młodzieżowej jest zniszczona. W jaki sposób urząd widzi rozwiązanie tego transportu ciężkiego przez nasz miasto - mówił jeden z mieszkańców. Kolejny z mieszkańców pytał ile do budżetu miasta trafi od firmy Eko-Okna z tytułu podatku od nieruchomości. Mieszkańcy pytali także o dalsze losy Drogi Głównej Południowej.

Emocje wokół parkowania na Rynku

Dużo emocji wśród mieszkańców wzbudził szczególnie temat parkowania na rynku. Sprawa była kilkukrotnie poruszana podczas minionego spotkania. - Czy znaki na rynku przestają obowiązywać kiedy jest Jarmark Staroci? Auta tam wjeżdżają wszędzie. Na trawnikach też. Dla mnie jako mieszkańca jest to uciążliwe. Bo od 3 w nocy muszę słuchać tych samochodów - mówił. Wodzisławianin pan Romuald zwrócił uwagę, że męczące jest łamanie przez kierujących parkujących na rynku i ulicach przyległych. - Auta przedsiębiorców stoją tam cały dzień. Jak ten rynek wygląda. Samochód na samochodzie - mówił.

Głos w tej sprawie, jak poinformował w imieniu prawie 40 przedsiębiorców działających w okolicach Rynku, zabrał także wodzisławianin pan Krzysztof. - Jesteśmy zbulwersowani prześladowaniami Straży Miejskiej. Wiem, że są osoby, które donoszą na nas - mówił. - Kiedy tylko przyjedzie ktoś, to dostanie mandat 400 zł. Co to za pieniądze są? Znieśmy ten znak zakazujący ruchu na Rynku - zaapelował. Dodał, że z tego powodu spadają obroty przedsiębiorców. - Nasza sytuacja jest tragiczna. Uwolnijmy Rynek i sąsiadujące ulice. Nie prześladujcie nas - mówił. Popierał go inny mieszkaniec również przedsiębiorca. - My jesteśmy gnębieni, a jak jest Jarmark Staroci, to hulaj duszo piekła nie ma. A potem trzeba po nich sprzątać, bo zostawiają np. kartony - mówił.

Wówczas na sali pojawiły się głosy sprzeciwu osób niezgadzających się na takie rozwiązanie. - Ludzie nie mają pieniędzy, dlatego obroty przedsiębiorców spadają - mówili dodając, że "ktoś te znaki postawił i trzeba respektować prawo".

Eko-Okna i Droga Główna Południowa

Na większość pytań mieszkańców, z racji ich komunalno-drogowego charakteru odpowiedział zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek. Wyjaśnił, że co do zasady (bo jak podkreślił sprawa pana Romualda jest indywidualna) to za utrzymanie pasa zieleni, jeżeli przylega on od strony chodnika do posesji prywatnej, leży w gestii jego właściciela. Odniósł się także do pytań odnośnie Eko-Okien i Drogi Głównej Południowej. - Z informacji jakie posiadamy, wynika Eko-Okna zakładają przejazd około 400 ciężarówek tygodniowo. 60% tych pojazdów będzie wjeżdżać od strony Racibora i Kornic, czyli do firmy będą dojeżdżać od ul. Młodzieżowej. 40% ciężarówek będzie przemieszczać się przez Wodzisław Śl. W tej sprawie rozmawiamy ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śl. - mówił zastępca Krzyżek. Dodał, że firma jest świadoma, że będzie musiała partycypować w kosztach przebudowy układów komunikacyjnych na terenie naszego miasta. Kwestia Drogi Głównej Południowej to kwesita przyszłości. Czy i kiedy powstanie? Nie wiadomo.

Co z samochodami na Rynku?

Zastępca Krzyżek i prezydent Kieca odpowiedzieli także na pytania związane z parkowaniem i ruchem samochodowym na płycie rynku. Wyjaśnili, że miasto ma wykonana już analizę parkingową i zmiany w obrębie Rynku będą. - Bez parkingu wielopoziomowo nie da się rozwiązać problemu z parkowaniem na Starym Mieście - poinformował Krzyżek. Dodał, że zostanie przygotowana zmiana organizacji ruchu, którą poprzedzą konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mol (188.137. * .55) 07.04.2023 07:36

A można zapytać kiedy będą kamerki na ul .B Chrobrego przy słynnym lokalu ? Przychodzi wiosna Tygryski zaczynają brykać 12 03 2023 pogotowie tam znów było ok 3:40 nad ranem jeszcze jakiś koleś mi grozi -wtf(46.223.*.35) odpisując że jak będę tak się starał to może to się zmienic

mhl999 23.03.2023 06:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bez parkingu wielopoziomowo nie da się rozwiązać problemu z parkowaniem na Starym Mieście - zaskakująca teoria bo naprzeciw karuzeli, po drugiej stronie miejsca do parkowania jest pod dostatkiem tylko ludziom trudno jest przejść kilkaset metrów na rynek. Inna perełka to nie trzeba było sprzedawać targowiska przy karuzeli tylko zagospodarować go na parking.

~op (91.192. * .86) 22.03.2023 16:19

240 ciężarówek Młodzieżową To już się cieszą w Zawadzie

~Doker (93.179. * .76) 22.03.2023 16:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jakoś nikt z właścicieli sklepów pod Sukiennicami nie parkuje swoim autem. We wsi Wodzisław taki zakaz na starówce to byłaby obraza majestatu... Rynek jest dla wszystkich mieszkańców miasta i powinien być wolny od aut!

~Otyłyy (163.172. * .165) 22.03.2023 15:54
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

zxc
A kto niby te mandaty wypisze, monitoring na rynku a straż miejska nic nie widzi. Czy oni pracują, czy biorą pieniądze za przyjście do pracy?

zxc 22.03.2023 14:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pan Krzysztof chce wyładować rzeczy z samochodów 5 minut czy parkować na rynku za darmo cały dzień? Rynek to Rynek i żadne samochody poza krótką dostawą za okazaniem biletu nie powinny tam wjechać. Wjedziesz na rynek kara 500 zł. Koniec kropka.

Don_C 22.03.2023 14:02
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Ważne że juz mają kolejną analizę. Administrator od 17 lat ma asfalt na rynku i nie umie sobie z tym poradzić .Oni dziury na parkingu nie potrafią zakleić ale bredzą coś o parkingu wielopoziomowym.A słuchając tego spadochroniarza z Racka trzeba środki uspokajające brać żeby w furię nie wpaść.

~Ekofanatyczka (103.214. * .107) 22.03.2023 13:34
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Buhaha!
Parking wielopoziomowy w parku, już niedługo zaczną wjeżdżać do stawu z labedziami, będzie myjnia i najniższy poziom, a na *Giewoncie* najwyższy. Powcy potrafią!

~debile_są_wsród_nas (193.169. * .48) 22.03.2023 13:22
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

~Kiecamusiodejsc (46.204. * .246)
byłeś na spotkaniu ?
czy tylko trollujesz ?
masz odwagę osobista powiedzieć Kieca musisz odejść ?

~Kiecamusiodejsc (46.204. * .246) 22.03.2023 12:45
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Czy oni w ogóle coś wiedzą te oszołomy? Robią sobie kpiny ze wszystkich wokół.