Rozbudują żłobek przy Słonecznej 9. Będzie można tam przyjąć 80 dzieci więcej

160 dzieci czeka w kolejce do miejskiego żłobka w Raciborzu. Za 3,5 mln zł z rządowego programu Maluch Plus samorząd rozbuduje swoją placówkę. Prezydent Polowy zapowiedział, że w rękach naczelnika Żychskiego, inwestycja będzie przeprowadzona ekspresowo. 

Rozbudują żłobek przy Słonecznej 9. Będzie można tam przyjąć 80 dzieci więcej
Prezydent Polowy i senator Gawęda ogłosili pod miejskim żłobkiem przy Słonecznej, że obiekt będzie rozbudowany za 3,5 mln zł

Miasto złożyło w „Maluchu” wniosek na 3,5 mln zł i dzięki pozyskanym środkom planuje teraz utworzenie przy Słoneczej dodatkowych 70-80. miejsc żłobkowych (ile konkretnie wskaże projektant). - To duże zaangażowanie środków zewnętrznych. Chcemy, by jak najmniej na ten cel pochodziło z kieszeni podatnika - mówił Dariusz Polowy na konferencji prasowej pod żłobkiem w poniedziałek 20 marca.

Dobudowa do istniejącej kubatury dotyczy przestrzeni z tyłu budynku, przy placu zabaw.

- Chcemy utrzymać wysoki standard, żeby nie odbiegał w niczym od tego, co jest na Bielskiej, w nowym żłobku. Tu też zastosujemy nowe technologie, w tym OZE, co jest niebagatelne w czasach, gdy rachunek za ogrzewanie przyprawia o drżenie - stwierdził D. Polowy.

Podkreślił, że dobre wykorzystanie środków rządowych na żłobek przy Bielskiej przełożyło się na pozyskanie kolejnych pieniędzy z nowej edycji Malucha Plus. - Środki do nas kierowane są wykorzystywane w sposób należyty - podkreślił włodarz.

160 dzieci czeka w kolejce do żłobka, z czego 50 jest spoza miasta. 80 miejsc, które ma powstać, prawie zaspokoi potrzeby raciborzan.

Obecna na konferencji senator Ewa Gawęda poinformowała, że to kolejna edycja Maluch Plus, gdzie rząd przeznacza 5,5 miliarda zł dla młodych rodzin, żeby dzieci były zaopiekowane w sposób należyty, a rodzice mogli wrócić do pracy, do swoich zawodów. - Dzieci przyjdą do żłobka, przekonałam się, jak te placówki dobrze funkcjonują w mieście; nie trzeba wkładu własnego, sięgnęliście po środki - zachęcam inne samorządy do budowy żłobków, zachęcać młode małżeństwa do powiększania rodziny

Polowy dziękował za wsparcie senator, nie tylko przy tej okazji, ale różnych tematów

- Jeśli trafia to w ręce Krzysztofa Żychskiego możemy być pewni, że zostanie to zrobione w trybie ekspresowym. Będzie to także nowe wyzwanie dla nowej pani dyrektor. Poprzeczka w naszych placówkach wisi wysoko, a jeszcze ją podnosimy - podał D. Polowy.

Skoro 50 dzieci czeka spoza Raciborza, to czy rozbudowany żłobek będzie miał zasięg powiatowy? - Przyjmujemy dzieci w pierwszej kolejności z Raciborza, ale spoza możemy także. Wtedy gmina partycypuje w kosztach - wyjaśnił prezydent. Czy budżet oświatowy spuchnie wskutek nowych kosztów? - Koszty w żłobku pokrywają przede wszystkim rodzice, a gmina dopłaca ok. 500 zł do każdego dziecka, niezależnie czy chodzi do publicznego, czy prywatnego żłobka - powiedział D. Polowy. Kadra żłobka powiększy się, bo do każdego oddziału są potrzebni opiekunowie.

Aktualnie w dwóch żłobkach miejskich przebywa 222. dzieci. 

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~onomatopeja (46.246. * .11) 22.03.2023 21:32

Naczelnik Żychtogromski
Zachwycał i podniecał
jak osa w talii wąski
jak tur szeroki w plecach
Przymiotem wszakże boskim
Dla dam i czystych dziew
To było w Żychtogromskim
Że umiał Żychtogromski
Ukoić żądzy zew !!!

~krist (85.194. * .116) 22.03.2023 11:34

ręce i stylizacje Krzysia
obiektem westchnień były nie od dzisiaj
kiedy się przyśni w pelerynie
momentalnie zapominam o dziewczynie.

~loda (188.172. * .72) 21.03.2023 19:54

"w rękach naczelnika Żychskiego, inwestycja będzie przeprowadzona ekspresowo"
co to za ręce ma ten Żychski , że można w nich przeprowadzać inwestycje!!! dotychczas jedyne inwestycje przeprowadzane w rękach, to były przewały przy skupowaniu waluty w czasach komuny..
jakie inwestycje dzisiaj może Żychski przeprowadzać w swoich rekach? może pompowanie miejskiej kasy w projekty Wacławczyka? a może tylko chodzi o czochranie bobra?czy w rękach Żychskiego można loda ukręcić?

~oinhfr (178.255. * .181) 20.03.2023 20:43

proszę państwa oto Krzyś
Krzyś zadbany będzie dziś
wszak gdy w brzuszku zawierucha
zawsze przyda się pielucha..
żłobi żłobek , jak wyżłobi
peleryna go ozdobi.
teraz niezbyt tęga mina
bo wypadła mu czupryna,
niepotrzebnie tam się szwenda
gdzie rozwija styl gawęda.
dniówka płynie, pensja leci
Krzysio bardzo lubi dzieci..

~Przepis (89.37. * .57) 20.03.2023 19:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Polowy zasuwa z kolejną inwestycją dla najmłodszych. Brawo