Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przeciw CPK, w obronie Pojezierza Palowickiego. Burmistrz Czerwionki-Leszczyn: Ta inwestycja nie ma dla nas wartości dodanej

Mieszkańcy regionu uczestniczyli w proteście dotyczącym inwestycji CPK. Zagrożone przebiegiem kolei dużych prędkości jest m.in. Pojezierze Palowickie zwane „Śląskimi Mazurami”.

Przeciw CPK, w obronie Pojezierza Palowickiego. Burmistrz Czerwionki-Leszczyn: Ta inwestycja nie ma dla nas wartości dodanej
19 marca miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody, którzy korzystają i doceniają urodę Pojezierza Palowickiego postanowili wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec CPK. (fot. Hanna Piórecka-Nowak/UGiM w Czerwionce-Leszczynach)

19 marca miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody, którzy korzystają i doceniają urodę Pojezierza Palowickiego postanowili wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec inwestycji realizowanej w tym miejscu. Mowa o przebiegu Kolei Dużych Prędkości w ramach CPK. Mieszkańców wsparli lokalni samorządowcy.

Mieszkańcy wspólnie udali się na spacer ścieżkami Pojezierza, najpierw do krzyża na Wytrzęsowie, a stąd dalej nad stawy łańcuchowe. W przygotowanie wydarzenia włączyły się także sołectwa Bełk, Szczejkowice i Stanowice.

- Nie jesteśmy przeciw rozwojowi Polski, ale apelujemy rozmawiajmy ze sobą - podkreślała Dominika Baranowicz, sołtys Palowic, współorganizatorka protestu. - Siądźmy do stołu i posłuchajmy swoich argumentów. Nikt nie bierze pod uwagę głosu mieszkańców, których ta inwestycja dotyczy. Kosztuje nas to wszystko bardzo wiele emocji - dodaje. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski podkreśla z kolei, że samorząd od wielu miesięcy mówi głośno: "NIE dla CPK". - Ta inwestycja nie ma dla nas wartości dodanej - zaznacza Janiszewski. - Bez pytania samorządów specustawą niszczy się wszystko, co wypracowaliśmy, niszczy się dorobek mieszkańców i tereny przyrodnicze - podkreśla. W proteście wzięli także udział m.in. radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, wicestarosta powiatu rybnickiego Marek Profaska oraz Poseł na Sejm RP Marek Krząkała.

Ludzie

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Niedlacpk (5.173. * .173) 28.03.2023 10:31

Gorole się nie odzywać nikt nie chce tego cuga tukej nie podobo się że nie chcemy to wypad do goroli. Pieniądze za koszty tej linii niech dajom biednym a nie budować coś bo jedzie 250 kmh.

~tłoczek (188.137. * .64) 21.03.2023 10:15

@marek_proartowski skoro lubisz liczyć pasażerów to pojaw się kiedyś na dworcu w Wodzisławiu, Rybniku czy Katowicach jak przyjeżdża jakiś pociąg dalekobieżny. W okresach kiedy przewozy są duże jak np. weekendy, wakacje, święta - z pociągów korzystają tłumy. I to przy prędkościach konwencjonalnych 100-120 km/h. A przecież w związku z transformacją klimatyczną, w najbliższych dekadach nastąpi zdecydowane przejście z ruchu samochodowego na kolejowy zarówno w przewozach pasażerskich jak i towarowych. Tym bardziej jeśli pociągi pomnkną 200-250 km/h. Kto będzie chciał jechać jeszcze na urlop autem??? Nikt nie chce niszczyć pięknych willi i jakichś pięknych wsi mazurskich tylko... stare rozpadające się chałupy z hasioków w dość przeciętnych i smutnych wioskach.

aus 21.03.2023 10:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ludzie jakie pojezierze? Ktoś sobie coś wymyślił i klepie bzdury. Parę stawów rybnych, sztucznych niwielkich, i mamy "pojezierze", "śląskie Mazury". ci to się umią w tej wsi reklamować k.,,,,,,,a nie mogę hahahaa

~Wiewióra (50.7. * .4) 21.03.2023 09:28

marek_proartowski
Zniszczyć domów terenów?
Otwórz oczy,, ile terenów zniszczono, zabetonowano pod parkingi. Wszystko mało, samochodami niszczycie wszystko w około, każdy skrawek zieleni. Tego nie zauważasz?

marek_proartowski 21.03.2023 08:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Drodzy Panowie Tłoczek i Noweczasy, ta linia kolei dużych prędkości nie jedzie przez Rybnik, Racibórz, ani Jastrzębie Zdrój. Być może będzie łączyć Jastrzębie z linią, jednak definicja kolei dużych prędkości wskazuje, że nie zatrzymuje się ona co 10 km. Przecież nie rozpędzi się do 250km/h i nie będzie hamować co chwile. Czy rzeczywiście trzeba zniszczyć tyle domów i terenów, by jechać pociągiem nieco szybciej niż teraz. Mieszkam przy zmodernizowanych torach, ruch pasażerski jest, ale znikome zainteresowanie, 1 -2 osoby na pociąg na linii Pszczyna - Racibórz.

~tłoczek (188.137. * .64) 20.03.2023 19:54
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Zapytajcie się władz Wodzisławia, Rybnika, Jastrzębia, Raciborza - wszyscy po cichu popierają CPK. Bardzo szybki dojazd koleją która jedzie 200-250 km/h oznaczać będzie rozwój tego regionu. Niestety ale interesy poszczególnych samorządów są mocno sprzeczne. Dla Czerwionki-Leszczyn to nie ma wartości dodanej. Dla innych wręcz przeciwnie. To będzie taki sam impuls jak autostrady 10 lat temu.

~Noweczasy (46.134. * .90) 20.03.2023 15:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Proponuję w Jastrzębiu, Rybniku, Katowicach i innych miastach zorganizować wiece poparcia dla budowy szybkiej kolei. Wsiom nie jest potrzebna, miastom jest niezbędna. PiS ma po swojej stronie Unię Europejską która wspiera inwestycje w kolej.