Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Film dokumentalny „Strażnicy dziejów” w reżyserii Adriana Szczypińskiego

Film „Strażnicy dziejów” jest ekranizacją dokumentalną prezentującą 95-letnią historię i współczesność Muzeum w Raciborzu. W filmie udział wzięli obecni i byli pracownicy Muzeum: Julita Ćwikła, Teresa Kolasa, Krystyna Kozłowska, Danuta Matelska-Golonka, Iwona Mogielnicka, Anna Musioł, Wiktoria Stangret, Joanna Stanisz-Cebula, Dariusz Chojecki, Adam Knura, Marek Krakowski, Marek Rapnicki, Marcin Rezner, Romuald Turakiewicz, a także I Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz Dawid Wacławczyk, Miejski Konserwator Zabytków Maria Olejarnik, raciborski historyk Paweł Newerla oraz archeolog dr hab. Andrzej Wiśniewski. Zdjęcia, montaż, scenariusz i reżyseria to jednoosobowa praca Adriana Szczypińskiego.

Film dokumentalny „Strażnicy dziejów” w reżyserii Adriana Szczypińskiego

Pomysł na tego typu obraz „kiełkował” w głowach pracowników muzeum od dawna. Decyzja o realizacji zapadła podczas rozmów w trakcie czerwcowego festiwalu muzealnego. Film powstał w wyjątkowo krótkim czasie, ponieważ jego premiera zaplanowana została na dzień 9 grudnia, kiedy muzeum obchodziło jubileusz 95-lecia. Ekranizacja zrealizowana została w ramach projektu „Muzeum wychodzi – cykl działań otwierających partnerskie placówki na nowe wyzwania”, gdzie partnerem Muzeum w Raciborzu jest Muzeum Ostrawskie. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”. W celu zareklamowania raciborskiego muzeum za południową granicą film nakręcono w wersji dwujęzycznej. Wszystkie wypowiedzi w ścieżce dźwiękowej są w języku polskim a równocześnie wyświetlane są napisy w języku czeskim. Dokument pokazuje wieloletnią historię instytucji w dużej mierze z punktu widzenia jej pracowników, zarówno obecnych jak i byłych, a także osób z zewnątrz, jednak blisko z muzeum związanych. Przybliża muzealne skarby znajdujące się zarówno na wystawach jak i w magazynach. Widz oprowadzony zostaje po ekspozycjach, magazynach i miejscach z reguły niedostępnych zwiedzającym (m. in. zobaczyć można wieżę dawnego kościoła z dzwonem i zegarem). Poznaje historię instytucji od jej powstania w 1927 roku, zgłębia sylwetki dyrektorów i pracowników.

            Film „Strażnicy dziejów” nakręcony został w sposób profesjonalny, przedstawia historię instytucji w sposób wyjątkowo dynamiczny i ciekawy, a widz odczuwa dużą dawkę emocji płynącą z wypowiedzi osób, które związały swoje życie zawodowe z raciborskim muzeum.

Dzięki tej ekranizacji Racibórz wzbogacił się o kolejny świetny film dokumentalny ukazujący historię i współczesność jednej z najważniejszych instytucji miasta. Obraz, który jednocześnie dla wielu osób stanie się wyjątkową pamiątką.

Pełną wersję filmu zobaczyć można tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=QEX1jZFycqI

 

Materiał zewnętrzny