Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie gaśmy oleju wodą. Apel strażaków z Wodzisławia

13 marca w Lubomi doszło do bardzo groźnej sytuacji. Podczas przygotowywania frytek doszło do zapalenia się oleju. Właściciel budynku używając wody, spowodował rozbryzg ognia na meble kuchenne.

Nie gaśmy oleju wodą. Apel strażaków z Wodzisławia
W działaniach w Lubomi brali udział strażacy OSP i PSP. Foto Fryderyk Kamczyk.

- Kiedy dojdzie do zapalenia się oleju, warto pamiętać, że gaszenie wodą nie jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Taka sytuacja miała miejsce 13 marca 2023 roku w Lubomi. Podczas przygotowywania frytek doszło do zapalenia się oleju. Właściciel budynku używając wody, spowodował rozbryzg ognia na meble kuchenne. Zachowując zimną krew, kontynuował gaszenie wodą i w konsekwencji doprowadził do ugaszenia ognia. Jednak to co trzeba zauważyć w jego działaniach, to bardzo duże ryzyko, jakie podejmował - informuje komenda powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Niewielka ilość wody może spowodować wyrzut

- Przypomnijmy, w sytuacji gdy zapali się olej nawet niewielkie ilości wody spowodują wyrzut płonącej cieczy, a tym samym przyczyniają się do rozprzestrzenianie ognia i mogą być przyczyną dotkliwych oparzeń. Kiedy dojdzie do zapalenia się oleju należy odciąć płonącą ciecz od dostępu powietrza. Możemy użyć do tego, chociażby pokrywki czy też innej osłony, a w ostateczności nawet posłużyć się wilgotnym ręcznikiem, którym przykrywamy płonącą ciecz. Oczywiście należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i wziąć pod uwagę ryzyko powstania obrażeń. W niektórych przypadkach jedyną słuszną decyzją może się okazać wezwanie straży pożarnej. Na stronach internetowych można znaleźć sporo filmów obrazujących problem zapalenia się oleju. Poniżej zamieszczamy dwa z nich - czytamy na stronie KP PSP Wodzisław Śl.

Więcej informacji na stronie

https://www.gov.pl/web/kppsp-wodzislaw-slaski/nie-gasmy-woda-oleju

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].