Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ks. Przemysław Pawlak wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków

Pochodzący z Kuźni Raciborskiej ks. Przemysław Pawlak otrzymał wyróżnienie przyznane przez działającą przy Instytucie Śląskim w Opolu Kapitułę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską obronioną w 2022 r., a poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska.

Ks. Przemysław Pawlak wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków
Ks. Przemysław Pawlak i wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk rozmawiali m.in. o możliwości wydania pracy magisterskiej w formie książkowej

Nagroda braci Wawrzynków

Początki nagrody sięgają roku 1991, kiedy to Edyta i Piotr Wawrzynkowie (żona i syn Wojciecha Wawrzynka) wyszli z inicjatywą ustanowienia funduszu nagrody im. Wojciecha Wawrzynka za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej. W 2006 r. dokonano zmiany nazwy nagrody na "Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków", honorując w ten sposób obu braci zasłużonych dla przedwojennego ruchu polskiego na Górnym Śląsku. Co ciekawe - imię jednego z braci - Jana - nosi Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej.

Przebaczamy i prosimy o wybaczenie

Przyznanie wyróżnienia jest dla ks. Przemka niemałym zaskoczeniem. - Pracę do konkursu zgłosiłem za namową promotora (ks. dra hab. Piotra Góreckiego, prof. UO - dop. BK). Została ona przyjęta, ale przez długi czas nie otrzymywałem żadnych informacji, co sprawiło, że nadzieje na jakieś szczęśliwe zakończenie słabły. Aż do początku marca, kiedy to otrzymałem telefon z Instytutu Śląskiego z informacją, że przyznano mi wyróżnienie. To była bardzo miła wiadomość - mówi nam laureat.

Pochodzący z Kuźni duchowny przyszedł do urzędu na zaproszenie wiceburmistrz Brzezickiej-Tesarczyk

Tematem pracy magisterskiej ks. Pawlaka była postać wywodzącego się z Kuźni Raciborskiej o. Adalberta Kurzei, a przez długie lata pełniącego swą duszpasterską posługę w klasztorze w Maria Laach w Niemczech ("Opat Adalbert Kurzeja OSB (1920-2016) jako przedstawiciel odnowy liturgicznej Kościoła oraz orędownik niemiecko-polskiego pojednania"). - Tam poruszane były dwa aspekty, które wyszły poza życiorys duchownego: jednym z nich było uczestnictwo ojca w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, a drugim jego udział w liturgicznej odnowie kościoła w Polsce po Soborze Watykańskim II - podkreśla ks. P. Pawlak. - Opat był członkiem tejże komisji, w której zajmował się kwestią tłumaczeń wszystkich ksiąg liturgicznych w Niemczech po soborze - dodaje.

Podziękowanie od samorządu

Wyróżnienie pracy przez tak zacną kapitułę nie umknęło uwadze lokalnych władz samorządowych. W piątek, 17 marca wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wręczyła w imieniu kuźniańskiego samorządu drobny upominek młodemu kapłanowi. W trakcie spotkania rozmawiano o nagrodzonej pracy oraz o dalszych ewentualnych planach wydania tejże w formie zwartej publikacji. - Zależy nam, by życie i działalność Honorowego Obywatela Gminy Kuźnia Raciborska mogło poznać jak największe grono osób - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.

Zastępca Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska wręcza ks. Przemkowi drobny upominek od władz samorządowych

Pierwsza parafia

Przypomnijmy, że ks. Przemysław Pawlak jest jednym z tych księży z diecezji gliwickiej, który w ubiegłym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od sierpnia 2022 r. pełni posługę kapłańską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach. Jak się odnajduje w swojej pierwszej parafii? - Bardzo dobrze. Bytom generalnie postrzegany jest jako trudne środowisko duszpasterskie, natomiast Szombierki wyłaniają się trochę z tej rzeczywistości, są zupełnie innym światem - zaznacza ks. Pawlak, dodając, że parafia jest dość spora, bo liczy 15 tys. mieszkańców, z czego 12 tys. jest wiernych. - Proboszcz wraz z drugim wikariuszem tworzą dobrą atmosferę, więc się we trójkę doskonale dogadujemy. Na plebanii czuję się jak w domu. Choć obowiązków jest sporo, to nie narzekamy na zmęczenie. Można spokojnie pracować - kończy ks. Przemysław.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek, 27 marca 2023 r. o godz. 10:00 w siedzibie Instytutu Śląskiego w Opolu.

Bartosz Kozina

Ludzie

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~amant (46.204. * .20) 20.03.2023 09:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~amant (46.204. * .50) 18.03.2023 15:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu