Już niedługo II Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w Wodzisławiu Śl. [ZAPOWIEDŹ]

25 marca odbędzie się pieszy rajd na terenie Wodzisławia Śl. poświęcony pamięci Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka. - Chcemy oddać im hołd - mówi inicjator przedsięwzięcia Roberta Furtak z Połomi.

Już niedługo II Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w Wodzisławiu Śl. [ZAPOWIEDŹ]
Kadr z zeszłorocznej edycji Memoriału im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka. (fot. Justyna Koniszewska)

Wzorem ubiegłego roku także i w tym odbędzie się Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w Wodzisławiu Śl. Już 25 marca odbędzie się druga edycja tego przedsięwzięcia.

- Wszystkich, którzy będą chcieli wziąć udział w tym wydarzeniu, serdecznie zapraszamy. Spotykamy się przy kościele pw. Marii Magdaleny w Radlinie II - zapowiada Robert Furtak. Piechurzy m.in.: odwiedzą groby obu liderów oraz odwiedzą Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl. W wydarzeniu ma wziąć udział m.in. wdowa po Jurku Gawliczku.

Plan przedsięwzięcia:

  • 9.00 – spotkanie przy kościele pw. Marii Magdaleny w Radlinie II
  • 9.05 – odwiedziny grobu Jana Stolarza
  • 10.00 – wizyta w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl. i wspomnienie Jerzego Gawliczka. Gospodarzem spotkania będzie Piotr Bulenda - kierownik OSRG w Wodzisławiu Śl.
  • 10.45 – przejście „starą drogą”, którą podążali ewakuowani więźniowie KL Auschwitz, na trasie do dworca kolejowego w Wodzisławiu Śl.
  • 11.15 – odwiedziny grobu Jerzego Gawliczka
  • 11.30 – zakończenie II Memoriału Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka

Przypomnijmy, że w 2021 r. po ciężkiej chorobie zmarł Jan Stolarz. Był pomysłodawcą i głównym komandorem "Marszu Pamięci" na trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śl., który był organizowany ku czci ofiar ewakuacji KL Auschwitz w styczniu 1945 r. Tego samego roku zmarł także Jerzy Gawliczek, uczestnik Marszu Pamięci i twórca regulaminu odznaki turystycznej „Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz”. - W grupie piechurów pojawił się pomysł, aby zorganizować Memoriał obu liderów w formie rajdu pieszego po Wodzisławiu Śl. i okolicy - mówi Robert Furtak, mieszkaniec Połomi, wierny uczestnik rajdów pamięci i propagator lokalnej historii. I tak też się stało. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 26 marca zeszłego roku. Relacjonowaliśmy to wydarzenie w artykule pn. "Aby pamięć o nich nie zginęła". Pierwszy Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka za nami.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].