Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik blisko rozstrzygnięcia przetargu na dokończenie drogi Racibórz - Pszczyna

Aby dokończyć rybnicki fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna, potrzeba dołożyć z budżetu miasta prawie 68 mln zł. Bez cięć się nie obejdzie. Alternatywą byłoby unieważnienie przetargu, ale to wiązałoby się z utratą 165 mln zł dofinansowania.

Rybnik blisko rozstrzygnięcia przetargu na dokończenie drogi Racibórz - Pszczyna
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zdecydował się rozstrzygnąć przetarg na dokończenie miejskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna.

Wielkie pieniądze na szali

- Dokończenie budowy Drogi Regionalnej to najbardziej wyczekiwana i niezwykle potrzebna inwestycja drogowa w naszym mieście, dlatego zdecydowałem się rozstrzygnąć przetarg, mimo że oferowane kwoty przekraczają nasze założenia. Na szali leżą znaczne środki pochodzące z dofinansowania, które moglibyśmy stracić, unieważniając przetarg i przedłużając tym samym czas oczekiwania na inwestycję. Niestety znalezienie w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy na budowę drogi, oznacza opóźnienie innych, wcześniej zaplanowanych przedsięwziąć. Ostatecznie o zmianach budżetowych zadecydują radni na najbliższych sesjach - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Obecnie trwa ostateczna, formalna weryfikacja dokumentów przetargowych, ale wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach poznamy z jednej strony wykonawcę inwestycji, z drugiej zaś dowiemy się, z czego w tym roku trzeba będzie zrezygnować.

Dużo drożej niż przewidywano

Przypomnijmy, koszt budowy brakujących 4 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 200 mln zł. Kwota ta obejmuje pozyskane wcześniej dofinansowanie: 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg + 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. W przetargu wpłynęły dwie oferty:

  • STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. - 351 602 299,26 zł
  • Budimex S.A., ul. Siedmiogrodzka 9, 01-204 Warszawa - 267 910 775, 28 zł

Lokalizacja kolejnego fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna.
Lokalizacja kolejnego fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna.

Droga  Racibórz - Pszczyna. Co już zostało zrobione, co jeszcze jest do zrobienia?

Większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli ponad 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnymi i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE). Pozostał do wybudowania 4-kilometrowy odcinek drogi od węzła wodzisławskiego na DK 78 do ronda na ul. Sportowej w Rybniku.

W marcu 2022 r. oddano fragment drogi od Rudnika do ronda na ul. Rybnickiej w Raciborzu. 7-kilometrowy odcinek trasy kosztował niespełna 300 mln zł. O otwarciu drogi pisaliśmy tutaj: Droga Racibórz - Pszczyna oficjalnie otwarta. Wytrzyma 50 lat bez gruntownego remontu.

Po zakończeniu budowy rybnickiego odcinka drogi, do wybudowania pozostanie kluczowy fragment łączący Racibórz z Rybnikiem.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 17.03.2023 02:35

@tłoczek - toś się popisał - gratulacje...Tory przysłoniły ci oczy.

~Dodzbana (46.204. * .43) 17.03.2023 02:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#tloczek ty dzbanie nie potrzebujemy dróg? To pociągi też twoje nie są potrzebne

~tłoczek (188.137. * .64) 16.03.2023 23:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@rynata PiS to strata pod każdym względem ale zastanawiam się czy Wodzisław koniecznie potrzebuje nowych dróg? W Rybniku multum korków i straszny tłok dojazdowy stąd nowe drogi są jakimś rozwiązaniem ale w Wodzisławiu układ drogowy jest absolutnie wystarczający. Przecież te drogi trzeba potem utrzymywać. Światło, akcja zima, oznakowanie, remonty... To już potrzebniejszy jest przystanek kolejowy blisko centrum. Mało gdzie się zdarza aby pociąg przejeżdżał blisko Rynku i się nie zatrzymywał. Niestety PiS aby załatwić takie sprawy potrzebowałby jeszcze z 15 lat rządzenia. Poprzednie 8 lat wykorzystał na walkę totalną, Imperium Rydzyka i budowę niepotrzebnych nikomu kanałów...

~rynata (37.235. * .61) 16.03.2023 22:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a mówiłam żeby nie głosować na pis
to teraz macie 8 zmarnowanych lat, bez drogi głównej południowej i konający szpital
brawo

~Obserwatoro (188.137. * .104) 16.03.2023 22:02

Rzeczywiście trudno oprzeć się wrażeniu, że Wodzisław i ogólnie powiat wodzisławski to czarna dziura w du... . Na jego terenie dwie kopalnie, a środków na kluczową trasę dla tego powiatu nie ma. Ludzie na "stołkach" od czegoś tam są, czy tylko po to by tyłki grzać? Albo jeszcze gorzej bo może komuś tyłki liżą (warszawce). Celowo z małej litery. Za tyle wyeksploatowanego węgla z tego rejonu chociaż tę kluczową inwestycję mogliby popchnąć.

~doopa_blada (5.184. * .150) 16.03.2023 20:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A Wodzisław w czarnej d... Dziękujemy panie prezydencie, panie starosto, daremni radni miasta, powiatu, sejmiku i trójco największych nieudołów w historii polskiego parlamentaryzmu.