Czy wynajem długoterminowy aut osobowych jest opłacalny?

Prowadzisz firmę i chcesz powiększyć flotę bez dużej inwestycji środków? A może potrzebujesz nowszego auta do prywatnego użytku, ale nie masz zebranej wystarczającej sumy pieniędzy? Wynajem długoterminowy może być rozwiązaniem dla Ciebie! Sprawdź, co to jest i czy warto wybrać najem.

Czy wynajem długoterminowy aut osobowych jest opłacalny?

Co to jest wynajem długoterminowy?

Zakup nowego samochodu wiąże się zwykle z dużymi kosztami. Cena może być różna w zależności od producenta, modelu, roku produkcji czy wyposażenia. Warto też uwzględnić ubezpieczenie auta, które też znacznie wpływa na budżet zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.

Da się jednak jeździć nowym pojazdem lub nowszym autem (używanym) od swojego bez inwestowania pełnej kwoty i rozmów z dilerami w salonie. Taką możliwość daje wynajem długoterminowy aut osobowych. Można powiedzieć, że ma formę abonamentu. To usługa, dzięki której korzystasz z samochodu, płacąc co miesiąc raty o konkretnej, niezmiennej kwocie.

Kto może zdecydować się na wynajem długoterminowy:

 • przedsiębiorca prowadzący biznes,
 • człowiek mający jednoosobową działalność gospodarczą,
 • osoba fizyczna.

Każdy zainteresowany samochodem na wynajem musi być pełnoletni. Wymagany jest również stały, udokumentowany dochód oraz wystarczająca zdolność kredytowa.

Jakie informacje powinna zawierać umowa najmu długoterminowego auta:

 • prawa i obowiązki obu stron (najemcy i wynajmującego),
 • okres obowiązywania oraz warunki umowy,
 • ilość rat i ich wysokość,
 • opcjonalne usługi będące częścią umowy,
 • szczegółowe dane dotyczące samochodu (model, marka, wyposażenie, płyny eksploatacyjne).

Umowa zaczyna obowiązywać wyłącznie, gdy zostanie podpisana przez obie strony. Najem długoterminowy auta pozwala spełnić cele biznesowe lub osobiste marzenia.

W jaki sposób działa najem długoterminowa auta?

Wynajem długoterminowy obowiązuje przez określony czas - w przypadku Automarketu jest to minimalnie 12, a maksimum 48 miesięcy. Właścicielem pojazdu pozostaje wynajmujący, więc najemca nie musisz pokrywać z własnej kieszeni całej wartości samochodu. Może to się zmienić po zakończeniu umowy oraz wykupieniu auta. Nie jest to jednak obowiązek - zawsze można wybrać nowy samochód na wynajem albo zrezygnować z przedłużenia umowy.

Warto zastanowić się nad najmem długoterminowym auta, jeśli:

 • lubisz zmieniać samochody,
 • szukasz nowszego auta do użytku prywatnego,
 • chcesz rozwinąć i/lub zasilić firmową flotę,
 • wolisz pozostawić obsługę samochodu komuś innemu.

Samochód na wynajem pozwala ograniczyć koszty oraz umożliwia dokładne zaplanowanie miesięcznych wydatków.

Wpłata wstępna jest opcjonalna - możesz z niej zrezygnować, ale nawet minimalne zaangażowanie środków własnych na start obniża ratę. Decydując się na ofertę Automarketu i pakiet usług Comfort nie musisz się przejmować wymianą opon, serwisowaniem, ubezpieczeniem, koordynacją likwidacji szkód czy samochodem zastępczym w razie kolizji - wszystko masz uwzględnione w miesięcznej racie dopasowanej do Twoich możliwości finansowych.

Jak i gdzie wybrać samochód na wynajem?

Szukasz sprawdzonych pojazdów? Zależy Ci na wysokiej jakości? Skorzystaj z oferty Automarketu. Wystarczy, że:

 1. Wybierzesz interesujący Cię model (nowy lub używany).
 2. Określisz wysokość opłaty wstępnej (0-30%).
 3. Wyznaczysz roczny limit kilometrów (20-40 tys.).
 4. Doprecyzujesz czas trwania umowy (12-48 miesięcy).
 5. Zaznaczysz interesujący Cię pakiet usług dodatkowych (Basic lub Comfort).

W ten sposób dowiesz się o wysokości raty i będziesz mógł podjąć ostateczną decyzję. Stan każdego auta jest weryfikowany, a pojazdy dostępne są od ręki. Po zakończeniu obowiązywania umowy, to Ty decydujesz, co dalej - możesz wybrać nowy samochód na wynajem, pozostać przy tym samym albo wykupić go na własność.

Czy najem długoterminowy się opłaca?

Wynajem długoterminowy to przede wszystkim oszczędność czasu. Wybór dodatkowych usług powoduje, że nie trzeba przeglądać ofert ubezpieczycieli ani przejmować się serwisowaniem pojazdu - pozostaje to po stronie wynajmującego.

Samochody na wynajem są opłacalne dla przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować dużej ilości środków we flotę. Optymalizują koszty i sprawiają, że można wymieniać modele, co jakiś czas bez konieczności ich sprzedaży. Określając roczny limit kilometrów, można łatwo oszacować koszty - dodatkowo trzeba uwzględnić wyłącznie paliwo.

Najem długoterminowy auta - sposób rozliczania:

 • podatek VAT odliczony w 100% od kosztów najmu i eksploatacji - gdy pojazd jest zgłoszony do Urzędu Skarbowego i służy wyłącznie do celów firmowych.
 • podatek VAT odliczony w 50% od kosztów najmu i eksploatacji - jeżeli samochód nie został zgłoszony do Urzędu Skarbowego i jest używany w celach biznesowych oraz prywatnych (tryb mieszany).

Zarówno opłata wstępna, jak i miesięczne raty włączają się w koszty uzyskania przychodu, co ostatecznie zmniejsza podatek dochodowy.

Ile kosztuje samochód na wynajem miesięcznie?

Miesięczna cena samochodu na wynajem jest zależna od kilku kwestii. Przede wszystkim chodzi o wybrane przez Ciebie auto - im nowszy i bardziej nowoczesny model, tym rata wyższa.

Co wpływa na koszt najmu długoterminowego auta:

 • marka,
 • model,
 • rok produkcji,
 • przebieg,
 • typ nadwozia,
 • wyposażenie,
 • rodzaj paliwa,
 • skrzynia biegów,
 • pojemność i moc silnika.

O koszcie wynajmu długoterminowego decyduje też wysokość opłaty wstępnej (lub jej brak), czas trwania umowy, roczny limit kilometrów oraz dodatkowy pakiet usług. Na stronie Automarket znajdziesz zarówno nowe, jak i używane pojazdy, które dopasowujesz do swoich potrzeb pod względem niezbędnych parametrów.

Tekst sponsorowany