Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tribute to Burt Bacharach. Raciborscy artyści złożyli hołd amerykańskiemu kompozytorowi [WIDEO]

8 marca w Dzień Kobiet miał premierę projekt muzyczny „Tribute to Burt Bacharach” dwojga raciborskich muzyków pracujących jako instruktorzy Zespołu Wokalnego „Perspektywa” w Raciborskim Centrum Kultury.

Tribute to Burt Bacharach. Raciborscy artyści złożyli hołd amerykańskiemu kompozytorowi [WIDEO]
Joanna Skowyra i Marek Kuder - pomysłodawcy i wykonawcy "Tribute to Burt Bacharach"

Joanna Skowyra – wokalista jazzowa przepięknie zaśpiewała, a Marek Kuder – raciborski pianista zaaranżował muzykę do pięciu wybranych utworów Burta Bacharacha, słynnego amerykańskiego pianisty, kompozytora i aranżera, który zmarł miesiąc temu w wieku 94 lat.

Duet wybrał jedne z najbardziej znanych utworów zmarłego artysty m.in. What the World Needs Now, Raindrops Keep Fallin' on My Head, Walk On By, I Say A Little Prayer i That's What Friends Are For.

Nagraniem dźwięku zajęła się raciborska wytwórnia Hopla Sound Studio, a zdjęcia do filmu zrobił Paweł Okulowski  - redaktor naczelny portalu Nowiny.pl.

- Twórczość Burta Bacharacha trafia prosto w serca. Jego muzyka i twórczość inspirowała wielu muzyków i artystów na świecie, a my wspólnie z Markiem postanowiliśmy naszym projektem muzycznym oddać hołd zmarłemu kompozytorowi. Dziękujemy również Dariuszowi „Antonowi” z raciborskiej wytwórni Hopla Sound Studio za nagranie i zmiksowanie muzyki do fototeledysku – mówi Joanna Skowyra.

 - Scenerią każdego zaaranżowanego utworu są piękne  fortepiany i pianina w różnych miejscach Raciborza. Bo Racibórz żyje muzyką, tak jak my i postanowiliśmy pokazać te ośrodki krzewiące kulturę w naszym mieście. Wielkie podziękowania również dla Pawła Okulowskiego, który zrobił przepiękne zdjęcia w wybranych przez nas lokalizacjach, a ich celem było podkreślenie i wyeksponowanie klimatu i tekstu utworów, które zaaranżowaliśmy i nagraliśmy – dodaje Marek Kuder.

Dziękujemy z całego serca opiekunom miejsc, które przyjęły nas pod swój dach, być dać nam szansę na zrealizowanie naszego projektu i pomysłu na fotografie  - kończą raciborscy artyści.

Zdjęcia zostały zaaranżowane w:

Zapraszamy do słuchania i oglądania VIDEO!

Joanna Skowyra

Wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury. Studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzyczej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Beaty Bednarz. Z wyróżnieniem ukończyła szkołę muzyczną II st. przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st im. M. Karłowicza w Katowicach. Członkini tercetu wokalnego "Silesian Jazz Daughters" oraz "Dętej Orkiestry Miejskiej RYBNIK". Uczestniczyła w warsztatach u takich muzyków jak: Claris Assad, Kevin Mahogany, Darnita i Kirk Rodgers, Karen Edwards, Danuta Sendecka, Adam Kosewski, Gabriela Gąsior, Beata Bednarz, Mieczysław Szcześniak, Sławomir Berny, Wojciech Myrczek, Kamila Pałasz, Marcelina Gawron.

Marek Kuder

Raciborski pianista, aranżer oraz instruktor w Raciborskim Centrum Kultury i akompaniator  zespołu wokalnego Perspektywa. Jednocześnie Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny. Uczestnik wielu projektów muzycznych jak Raciborska Gwiazda Serc, spektakli RCK: Boginie Słowiańskie, Zaklęty Łabędź, Kolory Życia. Zaklęci z Filmie, Kultura ON-OFF, wielu koncertów charytatywnych, recitali i własnych produkcji muzycznych. Aranżer muzyki dla wielu raciborskich wokalistów. Założyciel zespołu Gentlemens Club wspólnie z wokalistą Rafałem Jarzombkiem.


Burt Bacharach Maj 12, 1928 – Luty 8, 2023

Burt Bacharach z pisania piosenek uczynił dzieło sztuki. Znakomity kompozytor zmarł 8 lutego w wieku 94 lat. 

"Już nigdy nie będzie takiego kompozytora jak on, zbyt wysoko zawiesił poprzeczkę" - napisała na Twitterze po śmierci Burta Bacharacha sławna wokalistka Sheryl Crow. "Jego piosenki będą żyć wiecznie" - orzekł Brian Wilson, lider grupy The Beach Boys. W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy, którzy mieli zaszczyt znać osobiście lub tylko z piosenek jednego z najwybitniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku.

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem, sześciokrotny laureat Nagrody Grammy w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych był akompaniatorem i kierownikiem zespołu Marleny Dietrich. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. współpracował głównie z autorem tekstów Halem Davidem.

Piosenki Bacharacha są wykonywane przez wielu popularnych artystów, takich jak The Carpenters, Aretha Franklin, Jack Jones, Tom Jones, Dusty Springfield, Luther Vandross i Dionne Warwick. Jego muzyka, z reguły klasyfikowana jako easy listening, ma zazwyczaj charakterystyczne, przyjemne i łatwo wpadające w ucho melodie oraz bardzo wyrafinowany styl.

52 z jego piosenek trafiły na listę przebojów "Top40". Wiele z jego utworów zostało nagranych przez popularnych artystów jazzowych, jak Stan Getz i Wes Montgomery.

Burt Bacharach pojawił się w kilku małych rolach w szeregu hollywoodzkich filmów, między innymi we wszystkich trzech komediach o przygodach Austina Powersa.

Lista wybranych przed duet utworów do projektu:

  • "What the World Needs Now Is Love" - 1965 , tekst Hal David , muzyka Burt Bacharach.
  • "Raindrops Keep Fallin’ On My Head"  – 1969, z westernu Butch Cassidy i Sundance Kid. Autorami i producentami utworu są Burt Bacharach i Hal David. Zdobyła Oscara w kategorii Najlepsza piosenka.
  • "Walk On By" – 1963, muzyka Burt Bacharach, słowaHal David, śpiewała Dionne Warwick 
  • "I Say a Little Prayer" - 1966, muzyka Burt Bacharach, słowa Hal David dla Dionne Warwick,  
  • "That's What Friends Are For"- 1982 muzyka Burt Bacharach, słowa Carole Bayer Sager. Po raz pierwszy nagrane w 1982 roku przez Roda Stewarta do filmu Night Shift, ale najbardziej znaną wersją  jest ta z 1985 cover version wykonywana przez Dionne Warwick,Eltona Johna, Gladys Knight, oraz Steviego Wondera. 
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].