Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania

W stanie wojennym, jako bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w tzw. poprawczaku w Raciborzu, mimo politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał deklaracji wystąpienia z Solidarności. Esbecja zgromadziła na jego temat dwa opasłe tomy materiałów, nadając sprawie kryptonim "Historyk". Przetrzymywany w areszcie, szantażowany i zastraszany w miejscu pracy i w domu, nie ujawnił ukrytych materiałów ani osób i struktur organizacyjnych podziemnego wspierania i kolportażu wydawnictw solidarnościowych.

Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania
Podejmowane przez reżim komunistyczny próby pozbawienia Adama Szecówki wykonywania zawodu nauczycielskiego w latach 80. zakończyły się fiaskiem

…Kuratorium Oświaty i Wychowania przeprasza Pana za wszystkie doznane przykrości i krzywdy moralne. Zdajemy sobie równocześnie sprawę, iż po latach nie będzie to nigdy pełne zadośćuczynienie. Mamy nadzieję, że wysokie kwalifikacje zawodowe i etyczne umożliwią Panu dalszą owocną pracę. W zawodzie nauczycielskim życzymy Panu wielu sukcesów i satysfakcji z pracy. Z wyrazami szacunku Kurator Oświaty i Wychowania mgr Norbert Gorol.

Dr Adam Szecówka z woli współpracowników i nowych władz resortowych został awansowany na stanowisko Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Jednakże funkcję tę sprawował krótko, gdyż równolegle został zaangażowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości a także przez Uniwersytet Wrocławski, w reformę i wdrażanie nowego systemu resocjalizacji w polskich zakładach dla nieletnich.

Warto przypomnieć, że dr Szecówka równolegle z pracą w Uniwersytecie Wrocławskim był mocno zaangażowanym współtwórcą miejscowego Kolegium Nauczycielskiego a następnie, pierwszej w historii naszego miasta, autonomicznej uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie) Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Zainteresowanych genezą raciborskiej Solidarności i jej losami w okresie stanu wojennego a także innymi wydarzeniami z lat 80. i 90. odsyłamy do filmu zainicjowanego przez przewodniczącą NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Teresę Frencel i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Realizacji, dostępnego w Internecie, filmu ,,Solidarność w Raciborzu’’ podjął się Adrian Szczypiński.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~6uju8o (46.134. * .141) 09.03.2023 17:14

Szacunek i gratulacje.

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 09.03.2023 10:06

Ogromny SZACUNEK Panie Adamie.

~Gosc2 (160.60. * .10) 09.03.2023 09:08

gratulacje