Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Jedłownika i Turzyczki mieli sporo pytań do prezydenta

Choć frekwencja na spotkaniu prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami dzielnicy Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka była porównywalna do dzielnicy Jedłownik Szyb (osób funkcyjnych było więcej niż samych mieszkańców), nie obyło się bez wielu pytań do włodarza miasta. 

Mieszkańcy Jedłownika i Turzyczki mieli sporo pytań do prezydenta
Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka. fot. Szymon Kamczyk

Mieszkańcy Jedłownika i Turzyczki mieli sporo pytań do prezydenta

Podobnie, jak dzielnicy Jedłownik Szyb, także w Jedłowniku-Turzyczce-Karkoszce prezydent Mieczysław Kieca rozpoczął spotkanie od podsumowania minionego roku i podziękowań dla mieszkańców za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zapowiedział także możliwe zmiany w komunikacji publicznej w przypadku braku zgody na dołożenie pieniędzy na autobusy przez radnych. 

W spotkaniu oprócz prezydenta, wiceprezydentów i urzędników uczestniczyli także radni: Stefan Grzybacz oraz przedstawiciele koalicji większościowej Lidia Ptak, Dezyderiusz Szwagrzak i Mariusz Blazy

Prezydent wyjaśnił mieszkańcom, że na razie wstrzymał wszystkie wydatki inwestycyjne w mieście, mając na uwadze brak pieniędzy w budżecie na wynagrodzenia dla pracowników jednostek i oświaty. Zapowiedział też zmiany w ofercie kulturalnej miasta, podając jako przykład Dni Wodzisławia Śląskiego 2023 czy Reggae Festiwal. - Wspólnie ze skarbnikiem, stojąc na straży finansów miasta, stwierdziliśmy, że nie rozpoczynamy procesów inwestycyjnych, na które po prostu nie mamy pokrycia w budżecie miasta. Mówię o tym dlatego, że na pewno wywoła to wiele emocji, bo będzie też dotyczyło środków rad dzielnic - zapowiedział Mieczysław Kieca

Nie zabrakło pytań

W części spotkania przeznaczonej na pytania mieszkańców poruszono m.in. temat opłat za śmieci i worków na odpady. Mieszkańcy zaznaczyli, że wcześniej worki miały praktyczny sznurek do zaciągnięcia, a obecnie nie posiadają tego udogodnienia. Podnieśli też temat wyższych opłat śmieciowych, co wyjaśnił później wiceprezydent Wojciech Krzyżek

Jedna z mieszkanek zarzuciła prezydentowi, że trzy miesiące temu na spotkaniu z mieszkańcami obiecał się skontaktować w sprawie oświetlenia na bocznej ul. Starowiejskiej. - Obiecał pan wtedy, że się z nami skontaktuje zaraz po nowym roku i przyjdzie na wizję lokalną. Dzisiaj mijają równe trzy miesiące i pan nawet nie zadzwonił. W jakim celu i po co bierze pan jako prezydent telefony od ludzi, obiecuje kontakt, a potem się nie odzywa? - pytała jedna z mieszkanek. Prezydent przeprosił za brak kontaktu i wyjaśnił, że po przeprowadzeniu uzgodnień, zlecił już do wykonania budowę oświetlenia. - Poszło zlecenie, jest przygotowana procedura na wykonanie tego oświetlenia - wyjaśnił Mieczysław Kieca. 

Remiza po remoncie, a z wilgocią w piwnicy

Honorowy Przewodniczący Polskiego Związku Niewidomych w Wodzisławiu Śląskim Alojzy Hanc zapytał wprost, dlaczego w wyremontowanym budynku OSP Turzyczka dochodzi do zalewania piwnic i występuje tam wilgoć. - Dobrze, że jest termomodernizacja remizy, jest ocieplenie i była robiona melioracja zewnętrzna, ale teraz się dowiaduję, że ona wcale nie rozwiązała problemu, bo wewnątrz jest nie jest ten budynek meliorowany. Skoro był projekt na to robiony i na odwodnienie, dlaczego ktoś dopuścił do tego, że wewnątrz nie wykonano instalacji melioracyjnej? - pytał Alojzy Hanc. Obecny na sali przewodniczący rady miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak dopowiedział, że projekt remontu został wykonany przez miasto. - Dopiero po remoncie elewacji okazało się, że pojawiła się woda w piwnicach, bo tam nie ma izolacji. Tu nie chodzi o drenaż, bo drenażu tam nie trzeba. Chodzi o izolację pionową i poziomą, aby ta woda się tam nie przedostawała - mówił wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Mieszkańcy nie kryli swojego wzburzenia faktem, że na etapie projektowym izolacja piwnic nie została ujęta, a teraz strażacy borykają się z problemem. Do sprawy odniósł się również radny Stefan Grzybacz. - Termomodernizacja nie obejmowała remontu piwnic. Rozmawialiśmy już kiedyś, że będzie trzeba robić drugi etap remontu, ponieważ w tych piwnicach wcześniej pojawiała się wilgoć, bo nie ma poziomej izolacji na fundamentach. Zgłaszaliśmy to do wykonania w drugim etapie i częściowo był już wykonany projekt drugiego etapu - powiedział radny Grzybacz, jednak nie padły żadne deklaracje czy zapowiedzi ewentualnego terminu wykonania drugiego etapu remontu, który rozwiązywałby problem wody w piwnicy remizy. 

Ponadto asp. Sebastian Marciniak z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim przedstawił nowego dzielnicowego mł. asp. Michała Wodeckiego, a także odpowiedział na pytania dotyczące ruchu drogowego. Zapowiedział również skierowanie wniosku do naczelnika drogówki o przeprowadzenie kontroli parkowania m.in. w rejonie szkoły, o co wnioskowali mieszkańcy. 

Pojawiły się także pytania o ewentualny remont ul. Modrzewiowej, czyszczenia cieku wodnego, czy tematy drogowe, m.in. dodatkowe oznakowanie w celu poprawy bezpieczeństwa. Jedna z mieszkanek zapytała również o budowę chodnika w Turzyczce, argumentując to zapewnieniem bezpieczeństwa pieszych. Mieszkańcy pozostali po spotkaniu, aby indywidualnie porozmawiać z urzędnikami. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ekofanatyczka (198.244. * .88) 08.03.2023 14:05

Pieniędzy nie ma, oszczędności!? Ale na odgarnianie liści ze ścieżek w lesie pieniądze są? Trzeba dać zarobić firmie znajomego? Czy jak to rozumieć, tam ludzie nie widzą to można być rozrzutnym?