Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W maju postawią główną część budynku dworca PKP w Raciborzu. Pracują nad tym międzynarodowe brygady [ZDJĘCIA, WIDEO, LIVE]

Robotnicy nawet z Ameryki Południowej są zatrudnieni przy przebudowie dworca kolejowego w Raciborzu. 23 lutego na placu budowy gościli senator Ewa Gawęda i prezydent miasta Dariusz Polowy. Wzięli też udział w posiedzeniu rady budowy. - Prace idą w dobrym tempie, termin końcowy nie jest zagrożony - nadmieniła Gawęda.

W maju postawią główną część budynku dworca PKP w Raciborzu. Pracują nad tym międzynarodowe brygady [ZDJĘCIA, WIDEO, LIVE]
Leszek Siwek, Dariusz Polowy i Ewa Gawęda powiedzieli mediom jak przebiega przebudowa dworca PKP w Raciborzu

Materiał wideo:

W każdy czwartek odbywają się rady budowy dotyczące przebudowy dworca. Urząd miasta jest w ścisłym kontakcie z wykonawcami robót. - Udaje się załatwić różne, czasem nawet małe, ale istotne sprawy. W ten sposób stanął np. dworzec tymczasowy, na udostępnionym przez Miasto terenie. Bo to byłoby trudnością, by pasażerowie przemieszczali się przez teren budowy - poinformował D. Polowy w trakcie zorganizowanego na peronie briefingu prasowego.

30 mln zł rządowych pieniędzy

- Dziś uzyskaliśmy kolejne informacje o postępach budowy. Obserwuję wielkie zaangażowanie i otwartość na nasze uwagi, żeby uciążliwość przebudowy dla reszty miasta była jak najmniejsza - powiedział włodarz.

Senator Ewa Gawęda potwierdziła, że prace idą w tak dobrym tempie, że termin realizacji nie jest zagrożony. - Przyglądam się jak rządowe środki z programu inwestycji dworcowych są tu wykorzystywane. Do Raciborza 30 mln zł skierowano i czekamy niecierpliwie na końcowe efekty. Po radzie budowy jestem pełna optymizmu, także po tym co tu widzę. Gratuluję współpracy między firmami a Miastem. Wiem, że to będzie piękny obiekt - zaznaczyła pani senator.

Żeby nie było jak w Wodzisławiu Śląskim

Reprezentujący podwykonawcę robót Leszek Siwek też mówił, że całość prac idzie w dobrym kierunku, żeby wykonać najważniejszą część budynku dworca. Robi to główny wykonawca robót żelbetowych, odpowiedzialny za postawienie dworca w stanie surowym. Do końca maja główna część budynku ma być gotowa.

Briefing prasowy, który zorganizował prezydent Polowy transmitowaliśmy na żywo. Otworzyła go Joanna Stanisz-Cebula kierownik Biura Prezydenta Miasta.

Senator zwróciła uwagę na zagrożenie podtopieniami obiektu, do czego mogą doprowadzić nawałnice pojawiające się coraz częściej w lokalnej pogodzie. W Wodzisławiu Śląskim jest coraz głośniej o problemie z wilgocią w budynku nowego dworca. - Zostałam zapewniona, że tutaj takich problemów nie będzie - zaznaczyła Gawęda.

Prezydent Polowy wskazał, że dla ekip budowlanych problematyczne jest prowadzenie budowy w otoczeniu sąsiedzkim. Prace wstrzymywało to, co odkryto po rozbiórce starych obiektów, bo nie wszystko okazało się ujęte w dokumentacji. Wiata peronowa miała być pierwotnie utrzymana, ale zdemontowano ją, bo warunki techniczne na to nie pozwoliły. - Ekipy budowlane wyszły już z prac ziemnych i idą w górę. Specjalnych utrudnień nie powinno być. Najgorsze za nami, czyli to co było w ziemi, gdzie nie było tego wcześniej widać - mówił D. Polowy.

Szukają pomysłów na dworzec

Aktualnie projektowana jest przebudowa stacji Racibórz, która będzie realizowana odrębnie od budynku dworca. Senator Gawęda zauważyła przy tej okazji, że wodzisławska stacja boryka się z problemem krótkiego peronu wodzisławskiego i pasażerowie mają kłopot z wysiadaniem.

Miasto Racibórz wydzierżawi w nowym dworcu 700 m kw. To czym je chce zagospodarować będzie omawiane we wtorek o 17 w hotelu Racibor. Spotkanie odbędzie się z udziałem inwestora. Będą wskazywane możliwe rozwiązania dla dworca.

Jakie siły pracownicze zaangażowano do przebudowy dworca? - Kilka brygad tu pracuje, towarzystwo jest międzynarodowe i jeszcze zwiększamy obsadę. Pracują tu osoby z takich państw jak: Azerbejdżan, Ukraina, są przybysze z Ameryki Południowej i oczywiście Polacy - nadmienił L. Siwek.

Roboty toczą się planowo

Monika Wicherkiewicz dyrektor oddziału firmy Texom - generalnego wykonawcy budującego dworzec w Raciborzu powiedziała Nowinom, że prace prowadzone w Raciborzu nie odbiegają od tego, co firma zrobiła przy innych tego typu inwestycjach. - To standardowe roboty budowlane w naszym wykonaniu. Prowadziliśmy już takie realizacje i to nasz kolejny dworzec. Na szczęście pogoda nam sprzyja. Nie napotkaliśmy jak dotąd większych trudności z tym związanych. Harmonogram prac przebiega bez przeszkód, roboty toczą się planowo. Termin końcowy, na dziś, nie jest zagrożony. Mówimy o pierwszym kwartale przyszłego roku - usłyszeliśmy od pani dyrektor.

Rozmawialiśmy też z Adamem Boguszem kierownikiem robót z firmy podwykonawczej Embud. Stoimy teraz na peronie i tu jeszcze jedna kondygnacja będzie. Budynek składa się z trzech części, segmentów - A,B,C. Na najbardziej oddalonej stąd części A zaczynamy robić strop i podciągi; na części C mamy ściany wykonane, teraz robimy podposadzkę, zagęszczamy piasek i na to przyjdzie tzw. chudy beton. W części B tak samo, trwa ostatnie lanie ściany dociskowej. Robimy to bo ściana, która tutaj była, pierwotna, to była ściana ceglano-kamienna, w fatalnym stanie i musieliśmy przeprojektować, zrobić ścianę żelbetową - opowiadał nam A. Bogusz. 

Budowa nie jest szeroka

Dotąd najważniejszym problemem dla wykonawców była właśnie ta "fatalna ściana". - Musieliśmy zmienić projekt, żeby w przyszłości coś się tu nie zawaliło. To są grunty poniemieckie, więc jakieś skarby żelbetowe łatwo tu znaleźć. Utrudnienia są podobne do tych, jak gdzie indziej. Budowa nie jest szeroka, stąd pojawiają się utrudnienia w transporcie i magazynowaniu. Dźwig przyjedzie, piasek przywiozą i pojawiają się trudności, ale taka już specyfika budowy. W maju ta część - roboty żelbetowe i murarskie mają być na zakończone - podsumował Adam Bogusz z firmy Embud.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~calypis (185.232. * .18) 26.02.2023 09:33

"To nie jest wizyta człowieka na grobie najbliższych osób, tylko PiS-owska impreza"

18 dnia każdego miesiąca, w miesięcznicę pogrzebu swojego brata, Jarosław Kaczyński pojawia się na Wawelu. Wraz z nim i jego obstawą są także protestujący. – Dziś będzie miłośnie i z uczuciem – mówi Kasia, organizatorka protestów. – Chcemy pokazać różnicę między Polską, którą proponuje nam PiS, czyli zgorzkniałą, pełną podziałów, nienawiści i negatywnych emocji, a Polską otwartą, życzliwą, uśmiechniętą, pełną miłości i pozytywnych emocji, w której każda osoba chciałaby żyć, i czułaby się szczęśliwa. Nie chcemy tej Polski, którą proponuje nam PiS i Jarosław Kaczyński. Kaczyński jest przykładem zgorzkniałego człowieka, który – tak myślę i bardzo mi przykro – niestety nie bardzo wie, czym jest miłość. Nie bardzo wie, co znaczy kochać i być kochanym. Z tego powodu jest człowiekiem pełnym złych emocji i te złe emocje przelewa na Polki i Polaków.

~mmmm1 (31.60. * .119) 25.02.2023 18:23

Fajnie by bylo jakby przyjechał Koleją. Miałny okazję porównać czas przejazdu z innymi odcinkami. W ktorych miejscach przejazd trzeba przyspieszyć, żeby to miało sens.

~KrolowaRemiz (185.232. * .18) 25.02.2023 11:51

Widzę, że "ojców sukcesu" jest całe mnóstwo :))))

~PewnieTak (93.179. * .78) 25.02.2023 10:08

"Do Raciborza 30 mln zł skierowano i czekamy niecierpliwie na końcowe efekty"
to są te 30 mln które rzekomo zabrano Wodzisławiowi ???

~zapytanie007__ (188.117. * .24) 25.02.2023 06:23

z wypowiedzi Pani Senator wynika, iż dworzec w Wodzisławiu Śl jest z "usterkami", zalewa, wilgoć to mi pachnie "grzybem" i w dodatku peron za krótki, lepiej uczyć się na błedach innych - może ktoś z TEK wypowie się w tym temacie ?

~Mamydosc (146.70. * .130) 24.02.2023 08:37

Wkrótce ten nowy dworzec będzie głównym węzłem przesiadkowym w programie cela+
może nawet UE się dorzuci na ten szlachetny cel

~Andrzej789 (89.64. * .77) 24.02.2023 07:58

W Raciborzu przy najmniej ten remont ma sens bo coś z tej stacji jeździ tzn. pociągi aluzja do miasta Żory i sławetnego przystanku widmo w Gotartowicach :D

~Icykjuzjest (87.101. * .96) 24.02.2023 01:06

Do Gawedow - otwieram lodówkę a tam cyk kołocz i gawęda

~__ (46.134. * .0) 23.02.2023 22:52

ćpałeś, nie pisz

~amant (46.204. * .47) 23.02.2023 22:12

ale żeby mnie ta była kaplica i obowiązkowo spowiedź przed drogom i woda świncono a jak kiery nie do na tacka to do cyga nie wpuścić i tela . A poza ku chwale pis to dla bolesnej męki nie gwizdek ino jemki na odlazd bany. Ament !

~Myniezaglosujemy (46.22. * .178) 23.02.2023 21:27

Pani senator Ewa Gawęda głosowała za zmianą ustawy wyborczej która ma zwiększyć szansę na kolejne rządy pis, wiec my też zagłosujemy tym razem przeciw pis!!!
nie widzę szans na dalsze rządy pisu

~do_nizej (185.210. * .242) 23.02.2023 21:14

pani gawęda niech już nie liczy na głosy w Wodzisławiu bo o nas pis zapomniał

w Wodzisławiu tragedia ,szpital w zapaści,samorządy ledwo zipią,inwestycji zero, drogi rozwalone

~MD (78.31. * .174) 23.02.2023 20:46

Pani senator Ewa Gawęda angażowała się w wyremontowanie dworca kolejowego w Raciborzu, czego dowodzą wypowiedzi przedstawicieli PKP, gdzie podejmowano decyzje o tej inwestycji. Jej rola w tym przedsięwzięciu jest może mniej widoczna, ale prawdziwa. Pan prezydent Dariusz Polowy powiedział dziennikarzom na briefingu, że Miasto Racibórz użyczyło teren pod kasy tymczasowe dworcowe a także jest głównym najemcą przyszłego dworca. Dlatego obecność tych państwa na swego rodzaju wizytacji, gospodarskiej wizycie jest w pełni uzasadniona.

~Grzmot@ (89.151. * .189) 23.02.2023 18:50

Wstyd nie ich kasa ale z naszych podatków. Nie ich inwestycja a lansują się jakby za remontem dworca deptali. W tym urzędzie to już chyba wszyscy pracują nad lansem Polowego.

~Rorry (88.156. * .82) 23.02.2023 18:13

Co za cyrk i żenada. Gawęda do wczoraj nie wiedziała, że w Raciborzu jest dworzec.

~pytam (46.22. * .178) 23.02.2023 17:32

był kołocz?
bo widzę ze jedna i ta sama wiecznie

~PytamBoNieWiem (46.134. * .171) 23.02.2023 17:02
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem