Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Godki Śląskiej w Radlinie w Dzień Języka Ojczystego. "Bo śląskość, to coś więcej niż język, niż etos pracy" [ZDJĘCIA]

Dni Godki Śląskiej w Radlinie odbywają się z powodzeniem już od kilku lat. Nie inaczej było i tym razem. - Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasza kultura i nasz język śląski był synonimem nowoczesności, a nie kabaretowego humoru i przyśpiewek - podkreślał podczas wydarzenia zastępca burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny.

Dzień Godki Śląskiej w Radlinie w Dzień Języka Ojczystego. "Bo śląskość, to coś więcej niż język, niż etos pracy" [ZDJĘCIA]
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest właśnie dziś (21.02), w minioną sobotę w Radlinie odbyło się wydarzenie promujące gwarę śląską. (fot. Justyna Koniszewska)

Dla wielu Ślązaków językiem ojczystym nie jest polska mowa, a "ślonsko godka". Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest właśnie dziś (21.02), w minioną sobotę w Radlinie odbyło się wydarzenie promujące gwarę śląską.

Bo to jest śląsko mowa

Wydarzenie prowadził w iście śląskim klimacie dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie Tomasz Miler. - My momy dzień Godki Śląskiej, bo to jest naszo mowa - podkreśla. Dodaje, że na przestrzeni lat podejście do gwary śląskiej się zmieniało. Wspomina swoje lata szkolne, kiedy śląskiego nie tylko nie można było używać, a wręcz było to zakazane. - Teraz jest inaczej - mówi. W radlińskim magistracie jest nie tylko na to przyzwolenie, ale mieszkańcy są do tego zachęcani. - Mam wrażenie, że przez ostatnich kilka lat godka śląsko wyszła jakby z podziemi. Rozwija się nie tylko jako język mówiony, ale i pisany. To bardzo ważne. Dzięki temu osoby, które albo nie do końca potrafią się posługiwać gwarą, albo w ogóle jej nie znają, mogą ją przeczytać - podkreśla Tomasz Miler.

Śląskość synonimem nowoczesności

- Śląski to mój pierwszy język - podkreśla zastępca burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny, który wziął udział w wydarzeniu. - To, co najgorsze może stać się z kulturą, to pozwolić jej zesztywnieć. Osadzić ją w ramy, z których nie będzie mogła się uwolnić. Bo to w obecnych czasach skaże ją na skansen. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasza kultura i nasz język śląski był synonimem nowoczesności, a nie kabaretowego humoru i przyśpiewek - mówi włodarz. - Śląskość, to coś więcej niż język, niż etos pracy - podkreśla.

W wydarzeniu wziął również udział poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut. - Jestech tukej, choć w Warszawie mówią, że Ślązoków i Ślązaczek ni ma, że ni ma prawa być śląskiej godki, że nima śląskiej nacyji. Ale my jesteśmy i nie pozwolimy się wygumować - mówił. Dodał, że z niecierpliwością czeka na wyniki spisu powszechnego, a w szczególności ile osób zadeklarowało narodowość śląską. - Ta liczba pozwoli określić przyszłe działania, by gwara śląska została uznana za język - mówił.

Co się działo?

Dni Godki Śląskiej w Radlinie odbywają się z powodzeniem już od kilku lat. Impreza z przyczyn  sanitarnych i epidemiologicznych przez ostatnie dwa lata nie była organizowana. W tym roku jednak powróciła. Wydarzenie rozpoczęto od Hymnu Śląskiego w wykonaniu chóru Jadwiga pod dyrekcją Ryszarda Uchera. Następnie pisarz i tłumacz literatury Rafał Szyma opowiedział o książkowych propozycjach o Śląsku i po śląsku. - To, co naszej godce najlepiej wychodzi, to to, że coraz lepiej funkcjonuje na papierze - podkreślał podczas wydarzenia Rafał Szyma. Dodał, ze każdego roku publikacji literackich w śląskiej gwarze pojawiało się do tej pory około 5-6 pozycji. Teraz jest ich raz tyle. W trakcie imprezy odbyły się także dwa koncerty: wspomnianego chóru Jadwiga oraz zespołu KOHER. Wisienką na przysłowiowym torcie był konkurs Godki Ślońskiej z nagrodami i gyszynkami. Jego laureatką została Jadwiga Sobik. Konkurs był nie tylko okazją do sprawdzenia swojej śląskiej wiedzy, ale również do rozśpiewania publiczności śląskimi przyśpiewkami.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .146) 22.02.2023 10:47

Błędy nawet w DNIU Języka Ojczystego!

~op (91.192. * .86) 21.02.2023 20:30

Szkoda że ślonsko godka jest kaleczona Słyszałem piosenkę w której śpiewano że ,,ona go kocho'' Mnie ślązaka uszy bolą jak słyszę tych niby ślązaków

~Obserwatorium (87.101. * .96) 21.02.2023 19:47

Coś nie słychać żeby Podleśny godoł po Śląsku na sesjach czy w urzędzie. Jak zawsze wszystko pod publikę...