Wójt Utracki stracił krawat, odcięły go kobiety [ZDJĘCIA]

Tłusty Czwartek to nie tylko pączki. Przekonują o tym gospodynie z gminy Krzyżanowice, gdzie od lat w Centrum Kultury w Tworkowie organizują Babski Comber. Uczestniczą w nim panie z kół gospodyń wiejskich.

Wójt Utracki stracił krawat, odcięły go kobiety [ZDJĘCIA]
Wójt Grzegorz Utracki musiał pożegnać się ze swoim krawatem (fot. UG Krzyżanowice)

Wydarzenie powróciło po pandemicznej przerwie, odbyło się 16 lutego. - Podczas zabawy mężczyzny raczej się nie uświadczy, a ewentualny intruz musi pożegnać się ze swoim symbolem władzy, czyli krawatem - przypominają w miejscowym urzędzie. Na zaproszenie gospodyń przybył wójt Grzegorz Utracki, jako że spotkanie odbywało się w Tłusty Czwartek, zjadł pączka, ale musiał pożegnać się z krawatem.

W tym roku motywem przewodnim babskiego spotkania były bawarskie klimaty (fot. UG Krzyżanowice)

- Przedstawicielki, spośród dziesięciu kół gospodyń wiejskich, z wielkim namaszczeniem, odcięły po kawałku z krawata od wójta. Następnie, po ceremonii przejęcia władzy, każde koło musiało się zaprezentować przed widownią – śpiewem, tańcem, wierszami i śmiesznymi występami - czytamy w urzędniczej relacji, w której przypomniano, że ostatnie dni karnawału, przed czterdziestodniowym postem, należy spędzić wesoło, tak więc i w Tworkowie poza degustacją pączków były też różne konkursy, zabawy i wspólne śpiewy, które trwały do późnych godzin.

Był to już jedenasty z kolei „Tłusty Czwartek” w tworkowskim centrum kultury zorganizowany przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki wspólnie z kołami gospodyń wiejskich gminy Krzyżanowice (fot. UG Krzyżanowice)

źródło: UG Krzyżanowice, oprac. (d)

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].