Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie-Zdrój chce być Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku [WIDEO]

Prezydent Anna Hetman zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową, podczas której poinformowała o planach wzięcia udziału w konkursie Europejska Stolica Kultury 2029. Jak przekonywano podczas spotkania plan jest zuchwały, ale jak najbardziej wykonalny. 

Jastrzębie-Zdrój chce być Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku [WIDEO]

Jastrzębie-Zdrój chce być Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku [WIDEO]

Prezydent Jastrzębia-Zdroju zapowiedziała przystąpienie miasta do ważnego projektu, który może przynieść wiele korzyści. - Z okazji 60-lecia, a przede wszystkim ze względu na nasz potencjał i atuty, postanowiliśmy przystąpić do projektu Europejska Stolica Kultury 2029, składając dokumenty już w tym roku - zapowiadziała Anna Hetman.

Czy Jastrzębie ma szansę, w konkurencji np. z Katowicami i Sosnowcem, które także zapowiedziały ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

- Jak pokazuje doświadczenie Unii Europejskiej, Europejskimi Stolicami Kultury zostają także małe miasta. W 2025 roku ESK będzie Nova Gorica w Słowenii, która ma zaledwie 12 tys. mieszkańców, w partnerstwie z włoską miejscowością, która ma 35 tys. mieszkańców. Jastrzębie-Zdrój to 80-tysięczne miasto, które ma ogromny potencjał i zważywszy na to, jakie są trendy i polityka UE, mamy ogromne szanse - przekonywała Izabela Grela, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica. - Jesteśmy miastem, które powstało 60 lat temu przez rozwój przemysłu węglowego. W tej chwili UE odchodzi od węgla, stawia na transformację, a Jastrzębie-Zdrój stoi w obliczu tej transformacji i to jest ogromne wyzwanie. Same założenie ESK polega na tym, że to kultura ma stać się kołem zamachowym do zmian. To przez kulturę mamy rozpocząć intensywne działanie, zmierzające do ożywienia życia społecznego, gospodarczego, ekonomicznego i kulturalnego - zapewniała Izabela Grela, wyjaśniając, że kandydowanie w konkursie na ESK zwróci także uwagę na problemy Jastrzębia-Zdroju, które jest osamotnione w obliczu transformacji. - Będziemy pokazywać, że potrzeba tutaj rozwiązań systemowych, aby ta transformacja się udała - dodała szefowa Łaźni Moszczenica. 

Aby projekt mógł się udać, miasto będzie pozyskiwać również ambasadorów, czyli innymi słowy twarze projektu. - Odważnie będziemy sięgać po wszystkich tych mieszkańców, którzy już działają w kulturze, a także wyjechali do Europy. Mam na myśli np. reżysera Krystiana Lupę - zapowiedziała Izabela Grela. 

- Na pewno będziemy wspierać ten projekt. W naszej komisji jest 13 osób i każda jest z innego działu kultury. Będziemy też rozmawiać z mieszkańcami, opiniować i przedstawiać te opinie pani prezydent - zapowiedziała Agnieszka Cichoń, przewodnicząca Rady Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, organu doradczego przy prezydencie miasta. 

Aby miasto wzięło udział w konkursie, decyzję w tej sprawie musi podjąć rada miasta. Projekt uchwały w tej sprawie ma zostać pokazany radnym już 8 lutego, a przed lutową sesją odbędą się konsultacje uchwały m.in. z organizacjami pozarządowymi. 

Jeśli radni wyrażą zgodę, miasto ma szansę na pozyskanie sporych pieniędzy, bo 1,5 mln euro (jeśli stanie się Europejską Stolicą Kultury). W pierwszym etapie m.in. na badania społeczne, diagnozy, warsztaty i konsultacje trzeba będzie wydać ok. 150 tys. zł. 

Jeśli Jastrzębie-Zdrój zakwalifikuje się do dalszych etapów, będzie musiało wykazać się skutecznością w pozyskaniu środków zewnętrznych, np. na inwestycje, a miano ESK będzie w tym pomocne. Jak zaznaczają urzędnicy, na obecnym etapie nie można dokładnie wyliczyć, ile miasto będzie musiało włożyć pieniędzy w ten projekt. Prezydent Anna Hetman w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o budżet odpowiedziała, że kosztem miasta na pewno będzie wkład własny do projektów inwestycyjnych, jakie i tak są zaplanowane w miejskiej strategii, a które też będą brane pod uwagę w staraniach o tytuł ESK. 

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

70 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
maziizam 27.02.2023 20:42
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

jegła 17.02.2023 17:05

COOO? Przecież Jastrzębie nie ma nic do zaproponowania? Czemu Jastrzębie nie próbuje się promować przez kopalnie i JSW? A może już nie wypada?

~Sumak (146.70. * .137) 17.02.2023 16:57

Juz tym kobietonom przeszlo, czy nadal chca?

~amant (46.204. * .231) 15.02.2023 10:28

do kontaktowy - nie różnią się ale dlaczego ? A no dlatego że dorobili się najpierw na Śląsku a potem w Unii na którą tak plują , dostali też kolosalne dotacje za które nie dziękują. Czy jest nudno jak na Śląsku chyba nie bo wiem że pod Kielcami pędzą i nawet raz na jakiś czas jakaś hałupa w powietrze wyleci, amatorsko uczę jeszcze sztuk walki i jak przyjeżdża warśafka to opowiada co wyprawiają na disco w sobotę, sztacheta z gwoździem to mało , ostatnio kupili buty okute spawalnicze bo tymi się lepiej ,,trepuje'' więc tam jest weselej a na Śląsku kulturalnie no ale co możesz wiedzieć gdy Jastrzębie to nie śląskie miasto . Do was to przyjeżdżali ,, ryncyma siem dorobieć a potyn na ojcowizne pod Warszawe'' , ,, jo chcam na trachtur zarobić i to zieljony bo najlepszo baba we wsi na niego złapiam '' - tak było , tak mówili.

~Winnarek (154.127. * .65) 14.02.2023 14:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~kontaktowy (188.137. * .64) 14.02.2023 11:19

@winnarek dlaczego uważasz, że jestem płytki? Raczej ty jesteś bardzo płytki skoro robisz hecę z salki koncertowej przy szkole muzycznej która powstała kilkadziesiąt lat za innymi... Szacun dla Agi Zaryan ale właśnie tu kompletnie nie trafiłeś bo to niszowa polska artystka która występuje przeważnie w małych salach. Zaprosić każdy może. Natomiast zorganizowanie imprezy, festiwalu to sztuka którą mogą zrobić ci którzy mają jakieś kadry. Jastrzębie ma takie kadry jaki urząd...

~kontaktowy (188.137. * .64) 14.02.2023 11:09

@amant życie Jastrzębia zaczęło się w końcówce PRL ale w takim Rybniku czy Raciborzu już przed wojną były kina, koncerty, restauracje z muzyką na żywo. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Śląskie miasta wnosiły i wnoszą do polskiej kultury, muzyki, kabaretu, rozrywki - bardzo dużo! A wsie śląskie niestety nie różnią się już obecnie od wsi spod Krakowa czy Kielc. Ten sam poziom życia i niestety ta sama nuda.

~amant (46.204. * .20) 14.02.2023 09:25

do winiarek i kontaktowy - Szanowne lub szanowni w Jastrzębiu czy Rybniku to tętni w blokach jak w nocy się załatwia potrzebę , wiać to wieje wiatr we włosy jak cię w centrum okradną a ty ich gonisz. Jako Ślązak od pokoleń mieszkający ( bo pytacie w Samborowicach) tu w Heimacie wiem że kulturę trzeba w sercu mieć a nie się do niej lepić i jako osoba co 25 lot robiła na Pniówku wiem że kultury żodyn z wos tam od siebie ze wschodu nie przywiezł ani z Kielc ani Warszawy . Poza to wy rozmawiacie a nie godocie i tela.

~Winnarek (154.127. * .65) 14.02.2023 06:03

@kontaktowy
Widać mało wiesz o grubych imprezach w jastrzębskiej sali koncertowej i taka wiedza ci zapewne pasuje.
Żyj sobie dalej w swoim płyciutkim świecie ignorancji.
Widzę że bardzo cię boli ta jedna z najlepszych akustycznie sal w Polsce kilkanaście kilometrów od smutnego Rybnika.
Poczytaj sobie rybnicki kompleksiarzu o takich światowych gwiazdach jak Aga Zaryan, czy światowej sławy muzycy, którzy wystąpili już w jastrzębskich koncertach.
Najważniejsze, że rybniccy koneserzy muzyki są zadowoleni z jastrzębskiej sali, i że maja blisko skosztować prawdziwej kultury.

~kontaktowy (188.137. * .64) 13.02.2023 21:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Winnarek ona tętni życiem tylko jak młodzież ma jakieś pokazy czy egzaminy. W dni wolne zamknięta na cztery spusty. O co nie można mieć pretensji. Sale koncertowe istnieją przy dobrych szkołach muzycznych od lat. Jastrzębie zwyczajnie dogoniło inne miasta jeśli chodzi o szkolne sale koncertowe. Czy znasz (poza Jastrzębiem) inną szkołę muzyczną bez sali koncertowej? No i czy szkolna sala ma być centrum kulturalnym miasta? Proszę sobie nie kpić, chłopcze.

~Winnarek (154.127. * .65) 13.02.2023 20:16

@kontaktowy
Widzisz chłopcze, chcieliście w Rybniku dużo mniejszą sale koncertową, ale nie wyszło i już na 99% nie będziecie mieli sali koncertowej. Sala jastrzębska została wybudowana na potrzeby całego ŕegionu i taką funkcję też spełnia. Z jastrzębskuej sali korzystają wszyscy koneserzy mużyki z regionu, ci z Rybnika też.
Tak miało być i nic z tym nie zrobisz Arteksie.

~Lalkarz23 (91.225. * .2) 13.02.2023 15:49

A czy żeby być Stolicą Kultury nie trzeba mieć teatru ?

~muzykalni (89.64. * .39) 13.02.2023 15:17

Ta nowa sala jest całkowicie wystarczająca na potrzeby naszego miasta, choć widziałem ją zapełnioną w 99%. To czy się coś dzieje u nas jest zależne od nas a nie od władz miasta. Są imprezy na które już się trudno dostać, bo grają świetni muzycy. Na przykład "Jazzstrzębie". To wysoka poprzeczka a na koncertach mnóstw o widzów. Są też inne imprezy. Każdy z mieszkańców może skontaktować się z UM i zaproponować zaproszenie artystów. Artyści chętnie wystąpią. Sala kina też jest dobra, choć z akustyka nie jest najlepsza. Nie budowało jej miasto.

~kontaktowy (188.137. * .64) 13.02.2023 12:46

@Winnarek to jest salka koncertowa a nie sala. Zorganizujesz tam imprezę dla grupy seniorów albo kilku klas szkolnych ale nie coś na skalę województwa. Jastrzębie dobrze stoi jak go porównasz z Mszaną ale do zaproponowania w dziedzinie kultury NIE MA NICZEGO. Jeśli władze Jastrzębia chcą coś z tym zrobić to znak, że widzą problem. W miniony weekend czyli sobota-niedziela w Jastrzębiu nie działo się nic tak jak np. w Mszanie. Salka koncertowa nieczynna, biblioteka nieczynna, ulice wymarłe... ;)

~Winnarek (154.127. * .65) 13.02.2023 12:11

Akurat po wybudowaniu sali koncertowej, która tetni życiem i dołożywszy do tego bardzo bogatą ofertę MOK, to Jastrzębie bardzo dobrze stoi, w porównaniu z biednym i szarym regionem.

~Winnarek (154.127. * .65) 13.02.2023 12:07

@amant
To pochwal się z jakiej metropoli ty jesteś.
Skoro nie napisałeś, to znaczy że się wstydzisz swojej wichury
Proste.

~amant (46.204. * .50) 13.02.2023 11:20

a to dobre, chodziłem tam do technikum górniczego i moi koledzy kretyni strzelali w operetce z procy do tenora bo ponoć wył, więcej nigdzie nas nie wpuszczono , samo Jastrzębie to zbiór werbusów i często ludzi po odsiadkach - więc z czym do stolicy kultury ? Dobre ! tak jakby Kaczyński chciał dorównać jakiemuś zawodowemu uwodzicielowi . Pani Prezydent to już się wypaliła i tyle.

~marzycielka (46.134. * .137) 10.02.2023 18:44

To może zacznijmy od wybudowania kina, domu kultury i innych obiektów, które posłużą szerzeniu kultury w naszym mieście. Jak na razie MOK wynajmuje za ciężkie pieniądze obiekt, w którym mieści się jedyne kino w 86 - tysięcznym mieście. Nie mamy własnego kina, teatru, muzeum itp. To gdzie będziemy szerzyć tę kulturę? Na ulicy? W sumie też można, ale to chyba jednak za mało. Ci Jastrzębianie, którzy tęsknią za kulturą, szukają jej w innych miastach.

~Foch (89.72. * .111) 09.02.2023 19:35

Przestańcie krytykować panią prezydent, bo się obrazi i nie wystartuje z przyszłorocznych wyborach

mhl999 09.02.2023 19:17

konferencja pt "odlecieć w kosmos"

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 09.02.2023 08:05

Kultura to aż z tej osady górniczej się wylewa.
Szczególnie widać to po rokrocznych Gwarkach piwnych.
Tajemnicą poliszynela jest wszak prawda, że górnicy są najkulturalniejsi w galaktyce!

~ityr (188.137. * .108) 09.02.2023 07:38

Szkoda zmarnowanych pieniędzy. Ale przecież są radni, zgadzają się na wszystko?

~Miczurin (178.26. * .23) 08.02.2023 22:03

"Nova Gorica w Słowenii, która ma zaledwie 12 tys. mieszkańców, w partnerstwie z włoską miejscowością, która ma 35 tys. mieszkańców"

Tylko te miasta maja wspolna i piekna historie.
W ogole pogranicze slowensko-wloskie wzdluz rzeki Soczy to przebogaty kulturowo i geograficznie rejon.

Jak pustym i ograniczonym cymbalem trzeba byc, by pisac takie brednie jak powyzszy cytat.
Dno.

~Sexmisja (89.72. * .111) 08.02.2023 18:38

Pani prezydent, najwyższy czas do Azylu...

~Henryk577@_ (89.64. * .211) 08.02.2023 18:34

Ta kobieta jest tak śmieszna że aż straszna

~TowarzyszSekretarz (95.181. * .132) 08.02.2023 17:57

Czy te kobiety przeczytaly, czego sie wymaga od ESK?
Wyglada na to, ze nie.

gov.pl/attachment/85ed49f2-2cef-42bf-88a5-91d0bb93e0dd

~Zażenowany (212.89. * .228) 08.02.2023 17:23

Na razie jedyna licząca się placówką kulturalną Jastrzębia jest... biblioteka. Myślę że te baby nie wiedzą co to jest i czego się żąda od miasta które chciałoby aspirować do takiej folie.

~Walters (154.127. * .65) 08.02.2023 14:52

Niech sìe coś dzieje. Sala koncertowa jest wspaniała

~Trzeźwy (5.184. * .95) 08.02.2023 14:08

Zarzywasz- przegrywasz!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 08.02.2023 13:59

Ta osada górnicza z placówką typu MOK pod wodzą tego pana od "Figo-fago"?
Boshe... widzisz i nie grzmisz?

~Zołza (185.135. * .242) 08.02.2023 12:52

A czemu nie światową stolicą? Pomysł przecież też wykonalny...przynajmniej w głowach tych kobiet

~ItrkZbirek (46.204. * .115) 08.02.2023 10:58

Trasa! Będziemy Barceloną pani hetman

~Poważnie (192.42. * .175) 08.02.2023 10:09

To już nawet nie jest śmieszne.

~Zazdrosna (37.47. * .160) 08.02.2023 09:16

Chryzantemy złociste do piersi przycisłe

~Aniołcieć (37.47. * .160) 08.02.2023 08:25

Dziś Europejska Stolica Kultury jutro Olimpiada

~Raperkaklasztorna (89.64. * .76) 08.02.2023 08:16
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kim (46.134. * .91) 08.02.2023 08:08

Prima aprilis jest dopiero w kwietniu:)

~Monsieursoltys (37.47. * .160) 08.02.2023 08:07

Z czego się śmiejecie? Ja właśnie dzisiaj idę na Makbeta w Teatrze "Pod wiaduktem" na Bziu. Po spektaklu z przyjaciółmi pójdziemy do klubu jazzowego Pochwacie (Jazz Club Vagina-you) na recital afroamerykańskiej pieśniarki gospel Isabel Ghrelin, a przy okazji zahaczymy na wystawę rzeźby duetu Matusiak bro z cyklu "Wariacje w glinie na temat pionków szachowych".

~Chryzantema (37.47. * .160) 08.02.2023 07:52

Jadąc ulicami Jastrzębie ciągle tylko wpadam w dziury i przeklinam niemiłosiernie ( k, ch jprd). Przepraszam, ale z moim zachowaniem na pewno nie dadzą nam stolicy kultury. Przeprasza no.... Pani Hetman dlaczego obcięła pani fundusze na łatanie dziur w jezdniach? To taki temat do interpelacji jakby jakiś radny chciał coś wiedzieć o mieście.

~Pył (89.25. * .86) 08.02.2023 07:50

Jezusie i Maryjo... jak pacze na Izkę to się nie dziwię, że wkopała Hetmanową w tak tandetny image... porażka wizerunkowa totalna.

Co do pomysłu no to generalnie pomysł spoko, nawet bardzo... tylko nie dla jastrzębia w którym nic się nie dzieje xDDD Rybnik, Żory jeszcze ok. ale Jastrzębie? za co? za koncerciki w Chimerze? Kiedyś były Zderzenia działań Wrażliwych, i parę innych fajnych eventów odbywających się w domu zdrojowym. a teraz? xD

no i na koniec najlepsze ", na obecnym etapie nie można dokładnie wyliczyć, ile miasto będzie musiało włożyć pieniędzy w ten projekt." - czyli, jest pomysł na wzięcie udziału... nie wiemy ile wpakujemy w to kasy, nie mamy pomysłu co dalej z tym robić ale przystąpmy - taki mamy pomysł... przystąpmy a jak się dostaniemy to się wtedy pomyśli. IDIOTYZM!